Radyoloji Uzmanı Rabia rozeti taktığı için tutuklandı

Mansura'da, Miyt Gamr Hastanesi'nde çalışan Dr. Mirvet Mustafa Celile, başhekim tarafından yakasındaki "Rabia rozeti"ni çıkarması yönünde uyarıldı. Ancak Celile, ölen bir arkadaşının hatırasını yaşatmak için rozeti taktığını ve bunun kendisine ait bir aksesuar olduğunu belirterek, başhekimin buna karışamayacağını söyledi.

Bu görüşmenin ardından kısa bir süre sonra, Celile'nin muayenehanesine güvenlik güçleri baskın düzenledi. Gözaltına alınma kararı kendine tebliğ edildiğinde polis şefine savcılık kararını soran Celile, apar topar askerlerin sırtında polis arabasına taşınarak gözaltına alındı.

Savcılık sorgulamasının ardından hakkında 15 günlük ihtiyati hapis kararı çıkan bayan doktora yöneltilen suçlamalar arasında "rozet" ifadesi yerine "yasaklı bir cemaat (İhvan) üyesi olmak" suçlamasının yer alması dikkat çekti.

Geçen 28 Ocak'ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Celile hakkında verilen karar büyük tepki topladı.

Tabibler Odası Hürriyetler Komisyonu, yakasına "Rabia rozeti" taktığı için tutuklanan Dr. Celile'nin serbest bırakılmasını istedi. Olayı sert bir dille kınayan Tabibler Odası Hürriyetler Komisyonu, konuyu resmi makamlara iletmesine rağmen herhangi bir sonuç alınamadığını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tabibler Odası da, Celile hakkında verilen kararı insan haklarına karşı yapılan sorumsuz bir davranış olarak nitelendirerek kınadığını açıkladı.
Kaynak: AA

Yorumlar