Danıştay: Skopi Çekmek Doktorun Görevidir

TÜümradder Avukatı Ruken Süphandağ ÜNÜVAR tarafından Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimliği tarafından 12.07.2013 tarihinde SKOPİ için görevlendirilen üç üyemiz Abdullah Orhan, Mehmet Metin Öztekin ve Şuayip Şeker adına açtığı davada işlemin iptali talebi ile Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne başvurmuş ve İdare mahkemesi 20.02.2014 tarihinde İşlemin durdurulmasına karar verilmişti.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından temyiz için danıştay’a başvurulmuş ve DANIŞTAY 5. DAİRE Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği 141. Maddesi’ne atıfta bulunarak Diyarbakır 3.İdare Mahkemesinin kararını doğru ve yerinde bularak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun itirazını red etmiştir.

Bu Karar Ne anlama Gelmektedir?
Bilindiği üzere 22 Mayıs 2014 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından Görev Tanımları Yönetmeliği yayınlanmış ve bu yönetmelik ile Skopi çekimleri ve İlaç uygulamaları Radyoloji Teknisyen/Teknikeri görevi saymıştır. Ancak o günde ifade ettiğimiz gibi sağlık personelinin çalışma usul ve esaslarını belirleyen asıl yönetmelik Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğidir. Bu Yönetmelik halen geçerliliğini korumaktadır. Yeni çıkan yönetmelik eski yönetmeliğin geçersiz olduğuna dair herhangi bir atıfta bulunulmamıştır. Sonuç olarak YTKİY Madde 141 değişmediği sürece SKOPİ ve Skopi ile ilgili grafiler teknisyenin görevi değildir. Hiç bir şekilde doktora yardımcı olarakta teknisyen görevlendirilemez.
DANIŞTAYIN SKOPİ İLE İLGİLİ KARARINI İNDİRİNİZ>>
Diyarbakır 3. İdare Mahkemesinin Kararları indiriniz>>   

Yorumlar