Emekli olduktan sonra, kimlere ikramiye farkı verilir?

SORU: 65 yaştan resen emekli edildiğimde ilk altı ay içerisinde oluşacak zamdan dolayı emekli ikramiyesi farkı alabilir miyim, oluyorsa ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor. Saygılarımla


CEVAP: Emekli olduktan sonra kimler ikramiye farkından yararlanır? Sorunuz özelinde bu durumu değerlendirmekteyiz.

Bu konu 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu Madde 89 hükmünde açıklanmıştır.

"Madde 89 hükmü:
İştirakçilerden, kanunlarla belirlenen bekleme süreleri sonunda kadrosuzluk veya yaş haddi sebebiyle emekliye sevk edilenler ve vazife malullüğü hükümlerine göre vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile ölüm sebebiyle haklarında emeklilik işlemi uygulananlara; bu Kanuna göre aylığa hak kazandıkları tarihi takip eden üç ay içinde emekli ikramiyesinin hesaplanmasına esas alınan katsayılarda meydana gelecek artış nedeniyle oluşacak ikramiye farkları ile ilk mali yılın birinci ayında katsayılar dışındaki diğer unsurlarda meydana gelecek artışa, bu tarihte yürürlükte olan katsayılar uygulanmak suretiyle bulunacak ikramiye farkları, emekli ikramiyesi ile ilgili hükümlere göre ayrıca ödenir. Ancak, aylığa hak kazandıkları tarihi takip eden üç ay içinde katsayılarda artış yapılmadığı takdirde, müteakiben katsayılarda altı ay içinde yapılacak ilk artıştan doğan ikramiye farkları da bunlara ayrıca ödenir."

HÜKMÜN YORUMU:

Emeklilikleri;

- Kadrosuzluktan dolayı,

- Azami memurluk yapabilecekleri yaş hadlerinden dolayı,

- Vazife malullüklerinden dolayı,

- Vefatlarından dolayı,

Olursa, bu durumdakilerin kendileri, vefat edenlerin de hak sahipleri işlemlerin yapıldığı tarihten sonraki katsayı artışlarından dolayı ayrıca emekli ikramiyesi farkını alabiliyorlar.

Durumu şu şekilde belirtelim:

12/11/2015 tarihinde 65 yaş haddi nedeniyle emekli olan bir memura 2016 yılı ilk yarısı için gelen artış oranında ikramiye farkının ödenmesi gerekir.

12/04/2016 tarihinde 65 yaş haddi nedeniyle emekli olan bir memur 2016 yılı ilk yarısı için emekli ikramiyesi alır. Bu kişiye ayrıca 2016 ikinci yarısı için gelecek olan artış oranı kadar ayrıca ikramiye farkı ödenir.
www.memurlar.net

Yorumlar