Radyoloji Çalışanları Doz Yönetmeliği Geliyor

Radyoloji çalışanlarını çalışma süreleri yaklaşık iki yıl önce yükseltildi. Bakanlık çalışanların fazla radyasyona maruz kalmamaları için önlem alacaklarını belirtmişti. Fakat iki yıldır koruyucu bir yönetmelik yayınlanmamıştı.
Radyoloji çalışanlarını çalışma süreleri yaklaşık iki yıl önce yükseltildi. Bakanlık çalışanların fazla radyasyona maruz kalmamaları için önlem alacaklarını belirtmişti. Fakat iki yıldır koruyucu bir yönetmelik yayınlanmamıştı. Tedbirler alınmamıştı.
Çalışanların fazla radyasyona maruz kaldığına dair ölçümlerin ortaya çıkmasının ardından Türk Sağlık-Sen hastanelerde röntgen servisi, ameliyathane v.b birimlerde çalışanların fazla radyasyona maruz kalmaları nedeniyle Sağlık Bakanlığı'na bir başvuru yapmıştı. Yapılan başvuruda gerekli önlemlerin alınarak çalışanların sağlıklarının korunması talep edilmişti. Bu konuda taşra teşkilatlarının uyarılması istenmişti.
 
Sağlık Bakanlığı konu ile ilgili olarak sendikamıza gönderdiği cevapta Türk Sağlık-Sen'in Bakanlığa bağlı kuruluşlarda röntgen servisi, ameliyathane v.b birimlerde doğrudan radyasyona maruz kalan personellerin limiti üzerinde radyasyona maruz kalmış olunabileceği, gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğine ilişkin yazının incelendiği ifade edildi.
 
Radyasyona maruz kalınan alanlarda çalışan personelin güvenliğine ilişkin sağlık kurum ve kuruluşlarına bilgilendirme yapıldığı kaydedildi. Konuya ilişki "Sağlık Hizmetlerinde İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynakları Çalışan Personelin Radyasyon Doz Limitleri ile Doz Aşımında Alınacak Tedbirler Hakkında Yönetmelik" taslağının hazırlandığı ve imza aşamasında olduğu kaydedildi. Söz konusu yönetmeliğin kamu ve özel sağlık kurumlarını kapsayacağına dikkat çekildi.
 
Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci radyoloji çalışanlarının fazla radyasyona maruz kalmasının sağlıkları açısından risk oluşturduğunu kaydederek "Radyoloji çalışanlarının mesai saatlerinin artırılmasının yanlış olduğu ifade eştiktik. Bunun sağlık sorunlarına yol açacağına dikkat çekmiştik. Bakanlık ise bu konuda önlem alacağını belirtmişti. Fakat aradan 2 yıla yakın bir süre geçti önlemler konusunda yönetmelik bile çıkmadı. Bu sürede bize bazı hastanelerden çalışanların fazla radyasyona maruz kaldığını gösteren ölçümlerde geldi. Bu durum üzerine yaptığımız başvuruda banklık taslak hazır yayınlayacağız diyor. Ama bu taslakta bakanlık diğer taslakları gibi çalışanların ve onların temsilcilerinin fikirleri alınmadan hazırlanıyor. Bakanlık bu taslağı bir an önce sendikalarla paylaşmalı, çalışanların taleplerini dikkate alarak düzenlemeler yapmalıdır. Hastanelerde alınan radyasyon miktarı sağlık çalışanları için risk oluşturmaktadır. Bunun önüne geçilmelidir." dedi.

Yorumlar