Wilhelm Conrad Röntgen

Wilhelm Conrad Röntgen
Doğum27 Mart 1845
Lennep Prusya
Ölüm10 Şubat 1923
Münih Almanya
MilliyetiAlmanya Alman
DalıFizikçi
Çalıştığı yerlerStrazburg Üniversitesi
Hohenheim
Giessen Üniversitesi
Würzburg Üniversitesi
Münih Üniversitesi
ÖğrenimUtrecht Üniversitesi
Zürih Üniversitesi
Doktora hocasıAugust Kundt
Doktora öğrencileriHerman March Emil Silbernagel
Önemli başarılarıRöntgen ışınları
Aldığı ödüller 1901 Nobel Fizik Ödülü

Wilhelm Conrad Röntgen, (d. 27 Mart 1845, Remscheid-Almanya – ö. 10 Şubat 1923, Münih). Alman asıllı, Nobel Fizik Ödülü sahibi fizikçi.Röntgen ışınlarını bulması ile tanınır.

Yaşamı 

Röntgen Almanya'nın Remscheid şehrinin Lennep ilçesinde doğdu. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda'da ve İsviçre'de geçti. 1865 yılında girdiğiZürih Politeknik'te üniversite eğitimi gördü ve 1868 yılında makine mühendisi olarak mezun oldu. 1869 yılında Zürich Üniversitesi'nden doktorasını aldı. Mezuniyetinin ardından 1876'da Strazburg'da, 1879'da Giessen ve 1888'de Würzburg Julius-Maximilians-Üniversitesi'nde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı. 1900'de Münih Üniversitesi Fizik kürsüsüne ve yeni Fizik Enstitüsünün yöneticiliğine getirildi.

Karısının ölümünden dört yıl sonra 1923 yılında, I. Dünya Savaşı'nın yarattığı yüksek enflasyon ekonomisi ortamında maddi sıkıntılar içinde Münih'te hayatını kaybetti.
X Işınlarını BulmasıÖğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırmalar da yapmaktaydı. 1885 yılında kutuplanmış bir yalıtkan hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı. 1890'lı yılların ortalarında çoğu araştırmacı gibi o da katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans olayını incelemekteydi. Crookes tüpü adı verilen içi boş bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elekroddan (anot ve katot) oluşan bir deney düzeneği ile çalışıyordu. Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları meydana getirmekteydi. 8 Kasım 1895 günü deneyi biraz değiştirip tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı karartıp deneyi tekrarladı. Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kağıtta bir parlama farketti. Deneyi tekrarladı ve her defasında aynı olayı gözlemledi. Bunu mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve cebirde bilinmeyeni simgeleyen x harfini kullanarak x ışını ismini verdi.


23 Ocak 1896 yılında Röntgen tarafından çekilmiş bir radyografi, bu buluşundan sonra Röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini gözlemledi. Bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullanmaktaydı. Tarihteki ilk tıbbi x ışını radyografisi de (Röntgen filmi) yine bu deneyleri sırasında gerçekleştirdi. Ve 28 Aralık 1895 tılında bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu.

Olayın fiziksel açıklaması 1912 yılına kadar net olarak açıklanamasa da, buluş fizik ve tıp alanında büyük bir heyecan ile karşılandı. Çoğu bilim adamı bu buluşu modern fiziğin başlangıcı saydı. Amerikalı mucit Thomas Edison 1896 yılında tıpta fizik tedavide kullanılmak üzere x ışınları üreten bir aygıt geliştirdi. Ama çok miktarda X ışınlarına maruz kalındığında meydana gelebilecek sağlık sorunlarını kimse farketmedi.
Son YıllarıKarısının ölümünün dört yıl ardından 1923 yılında, I. Dünya Savaşı'nın yarattığı yüksek enflasyon ekonomisi ortamında parasız olarak, Münih'te öldü.
Öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırmalar da yapmaktaydı. 1885 yılında kutuplanmış bir geçirgen hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı. 1890'lı yılların ortalarında çoğu araştırmacı gibi o da katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans olayını incelemekteydi. "Crookes tüpü" adı verilen içi boş bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elektrotdan (anot ve katot) oluşan bir deney düzeneği ile çalışıyordu. Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları meydana getirmekteydi. 8 Kasım 1895 günü deneyi biraz değiştirip tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı karartıp deneyi tekrarladı. Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kâğıtta bir parlama farketti. Deneyi tekrarladı ve her defasında aynı olayı gözlemledi. Bunu mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve cebirde bilinmeyeni simgeleyen X harfini kullanarak "X ışını" ismini verdi. Daha sonraları bu ışınlar, "Röntgen ışınları" olarak anılmaya başlanmıştır.
Bu buluşundan sonra Röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini gözlemledi. Bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullanıyordu. Tarihteki ilk tıbbi X ışını radyografisini de (Röntgen filmi) yine bu deneyleri sırasında gerçekleştirdi ve 28 Aralık 1895 yılında bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu.Ancak X ışınını bulduğu zaman deneylerinde elini kullandığı için ve elini kullandığı için aşırı dozdan parmaklarını kaybetti.
Olayın fiziksel açıklaması 1912 yılına kadar net olarak yapılamasa da, buluş fizik ve tıp alanında büyük heyecan ile karşılandı. Çoğu bilim adamı bu buluşu modern fiziğin başlangıcı saydı.

Anna Bertha Ludwig

Wilhelm'in karısı.wilhelm ilk olarak karısının elinin grafisini fotoğraf kağıdına aktarmıştır.
Doğum Tarihi: 22 Nisan 1839Doğum Yeri: Zürich, İsviçreÖlüm: Ölüm 31 Ekim 1919  München, Almanya

DİĞER KAYNAKLAR

Alman asıllı fizikçi olan Wilhelm Conrad Röntgen, 1845 yılında Rheinland'da doğdu ve 1923 yılında Münih'de öldü. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda'da ve İsviçre'de geçti. Zürih'te üniversite eğitimi gördü. 1876'da Strassburg'da, 1879'da Giessen ve 1888'de Würzburg Üniversitelerinde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı. 1900'de Münih Üniversitesi Fizik Kürsüsü'ne ve Yeni Fizik Enstitüsü'nün yöneticiliğine getirildi.

1885 yılında kutuplanmış bir yalıtkan hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı. Fakat asıl ününü, 1895 yılında X ışınlarını keşfetmesiyle kazandı. Bu ışınları inceleyen Röntgen, X ışınlarının bir doğru boyunca yatıldığını, yansıma ve kırılmaya uğramadığını, elektrik veya manyetik alanların etkisiyle yön değiştirmediğini ispatladı. X ışınlarının, cisimlerin içinden geçme kabiliyetlerini inceledi ve bu ışınların havayı iyonlaştırdığını ortaya çıkardı.

1901 yılında tamamladığı bu araştırmaları sonucu, aynı yılın fizik dalında Nobel Bilim Ödülü'ne layık görüldü. X veya g ışımalarının miktar ölçümü birimine kendi ismini vermiştir. Günümüzde röntgen ışınları tıp alanında kullanılmaktadır.

Röntgenin tıpta kullanımı, X ışınlarının organik dokular tarafından eşit olmayan derecelerde emilmesine dayanır. Eşit olmayan bu geçiş, radyolojik gölgeler meydana getirir. Bunlar, ya flüoresan bir ekranda (radyoskopi) ya da gümüş tuzlarının fotoğraf filmi üzerine indirgenmesiyle (radyografi) değerlendirilir. İncelenecek doku ile çevresindeki doku arasında X ışınlarını geçirme miktarında bir fark yoksa, saydam olmayan kontrast maddeler kullanılır.

X ışınları, ışık ışınlarıyla aynı özelliktedir. Fakat frekansları daha büyüktür. X ışını, içinden geçtiği gazı iyonlaştırma özelliği taşır. X ışınlarının tespiti ve şiddetinin ölçülebilmesi için bu ışınlar, iyonlaşma odasından yani altın yapraklı elektroskopa bağlı iki tablası bulunan gaz dolu bir kaptan geçirilir. Elektroskop yapraklarının düşüş hızı, iyonlaşma derecesini ve dolayısıyla bununla orantılı olan ışıma şiddetini ölçer. Şiddet, röntgen cinsinden değerlendirilir.

Bir X ışını demeti, saydam olmayan bir cisimden geçerken yavaş yavaş enerjisini bırakır. Kaybedilen enerji kalınlığa göre artar veya azalır. Ayrıca dalga boyu kısa ışınlar, maddeye daha fazla etki eder ve ağır elementler daha fazla enerji yutar. Bu özelliklerden dolayı, bir maddeye X ışını verilerek maddenin atom yapısı kesinlikle tespit edilebilir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/bilim-ww/10121-wilhelm-conrad-rontgen-wilhelm-conrad-rontgen-hakkinda.html#ixzz2Fs47uxwE
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wilhelm Conrad Röntgen 27 mart 1845'te Rhine'in küçük bir taşrası Lennep'te bir tüccarın tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi o 3 yaşındayken, daha sonra burada Martinus Herman van Doorn Enstütüsü'ne de gideceği Apeldoorn'a taşındı. Özel bir yeteneği yoktu ama doğa ve orman hayranıydı. Mekanik alet yapımına yatkındı. Bu bütün yaşamı boyunca karakteristik bir özelliği oldu.
1862'de aslında başkasının karikatürünü yapmış olmasına rağmen, öğretmenlerinden birinin karikatürünü yaptğı haksız olarak iddia edilip, atılacağı Utrecht teknik okuluna başladı. Daha sonra fizik okumak üzere 1865'te Utrecht Universitesi'ne girdi. Burada yeterli başarıyı göteremeyerek, Zürih'teki Polyteknik okulunun sınavlarına girip kazanınca, makina mühendisliği üzerine okumaya başladı. Clausius'un derslerine ve Kundt'la laboratuvar çalışmalarına katıldı. Hem Kundt, hemde Clausius onun gelişiminden çok etkilendiler. 1869'da Zurich Universite 'sinden doktora diploması aldı. Ve Kundt'un asistanı olarak atandı. Daha sonra Kundt'la aynı yıl Würzburg'a, üç yıl sonrada Strasbourg'a gitti.
1874 yılında Strasbourg Universite'sine okutman, bir yıl sonra Wurtemberg 'de Hohenheim Tarım Yüksek okulu'na profesör olarak atandı.1876' da Strasbourg 'a fizik profesörü olarak geri döndü. Fakat 3 yıl sonra
 
Giessen Universite'si fizik bölümünden gelen teklifi kabul etti. Aynı konumda 1886' da Jena Universite' si ve 1882' de Utrecht Universite'sinden gelen teklifleri redettikten sonra Würzburg Universite' sinden gelen çağrıyı kabul etti. Daha sonra 1900'da Bavarian hükümetinin özel bir teklifini kabul edip, Munih Universite'sine gitti ve hayatının sonuna kadar burada kaldı.
Röntgen ilk olarak kristallerin ısı iletkenliği üzerine yazılan bir yazıdan birkaç yıl sonra, gazların özgül ısıları hakkında 1870' de ilk yazısını yayımladı. Diğer araştırmaları Quartzların elektriksel ve diğer özellilkleri, farklı sıvıların kırılma indislerinin basınç altında etkilenimleri, elektromanyetik etki altındaki polorize edilmiş ışığın değişimi, su ve diğer sıvıların sıcaklık ve sıkıştırılabilirlik fonksiyonları, yağ damlacıklarının su üzerinde yayılışı dır.
Röntgen adı X-ray ışınlarının keşfiyle anılır. 1895'te düşük basınçlı gazların içinden geçen elektrik akımı üzerine çalışıyordu. Bu alanda daha önce J. Plucker (1801-1868), J. W. Hittorf (1824-1914), C. F. Varley (1828-1883), E. Goldstein (1850-1931), Sir William Crookes (1832-1919), H. Hertz (1857-1894) and Ph. von Lenard (1862-1947) 'in çalışmalrı olmuştu. Bu bilim adamlarının Cathode ışınları ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucu bu konu oldukca iyi biliniyordu. Fakat Röntgen'in Cathode ışınları üzerine yaptığı araştırma yeni bir çeşit ışınımın keşfine yol açtı.
Içi boşaltılmış bir tüp, karanlık bir odada bütün ışınlardan korunmak için siyah bir kartonla kaplanırsa, ve bir tarafı barium platinocyanide' la kaplı kağıd çıkan ışınların yolu üzerinde iki metre uzağa bile konsa, geçirgen oluyordu. Devam eden bir çok deneyden sonra ışınların yolu üzerine konan değişik kalınlıktaki cisimler farklı geçirgenlik özelliklerine sahip oluyordu. Karısı elini ışınların üzerinde bir müddet hareketsiz tutup, ışınlar fotoğraf paleti üzerine düştüğünde, görüntüyü biraz iyileştrince elindeki kemiklerin ve parmağındaki yüzüğün gölgesinin palete düştüğünü fark etti. Bu o zamana kadar alınan ilk röntgenogram'dı. Bu ışınların yapısını bilmediğinden X-rays adını verdi. Daha sonra Max Von Laue ve öğrencileri bu ışınların, ışıkla aynı elektromanyetik yapıya sahip, fakat yüksek frekanslardaki salınımlarda farklı özellikler gösterdiğini buldular
Röntgen Anna Bertha Ludwig ile Zürih'te evlendi. Hiç çocukları olmadı.Karısından 4 yıl sonra 10 şubat 1923' te öldü. 

Kaynak: Nobel Fizik ödülleri

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wilhelm Conrad Röntgenx-ray ışınlarının mucidi, Alman fizikçi. Roentgenium elementine adını veren bilim adamı. 
27 Mart 1845'te LennepAlmanya'da dünyaya geldi. Hollanda'ya taşındıktan sonra eğitimine 1861-1863 yılları arasında Utrecht Technical School'da devam etti. Buradan mezun olduktan sonra 1865 yılında Utrecht Üniversitesi'ne giren Röntgen, daha sonra girdiği ve kazandığı sınavlarala Zürih'teki Federal Politechnic Institude'e devam etti. Röntgen, 1869 yılında bu okuldan makine mühendisi olarak mezun oldu. 
1875 yılında Strasbourg Üniversitesi'nde okutman olarak göreve başladı ve aynı yıl Württemberg'teki Academy of Agriculture'da profesör oldu. 1876 yılında Strasbourg'a geri dönen Röntgen, fizik profesörü olarak görevine devam etti. 1900 yılına gelindiğinde Bavyera yönetiminin isteği üzerine Münih Üniversitesi'nde göreve başladı. Sonraki yıllarda Colombia Universitesi'nde göreve başlamak için yaptığı hazırlıklar, I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine sonuçsuz kaldı ve kariyerine Münih'te devam etti. 
1895 yılından itibaren meslektaşları Heinrich HertzJohann HittorfWilliam CrookesNikola Tesla, ve Philipp von Lenard tarafından bulunan, vakumlu cam tüplerde yüksek gerilimli elektrik deşarjı üzerinde çalışmaya başladı. 1895 yılının sonlarına doğru bu çalışmalar cam tüplerin dışında kalan katod ışınları üzerine yoğunlaştı. 8 Kasım 1895 tarihinde Röntgen, Hittorf-Crookes tüplerini siyah bir mukavva ile kaplayarak ve bu düzeneğe elektrotlar bağlayarak fikrini hayata geçirmeyi başardı. Baryum platinosiyanitten yapılan ekran üzerindeki bu denemesini gerçekleştirmeden önce, deneyi yaptığı odayı karartarak mukavva kaplamanın opaklığını test etmeye çalıştı. Çalışmaları sırasında cam tüpten çıkan ışıldamaları farketti ve bu testi defalarca tekrarlayarak yanılma ihtimalini ortadan kaldırdı. İlerleyen haftalarda deneyini geliştirmek için tüm zamanını laboratuarında geçiren Röntgen keşfettiği ışınlar sayesinde eşi Anna Bertha'nın elinin röntgenini çekti. Bu resim, çekilen ilk röntgen filmi olarak tarihe geçti. Sonraki haftalarda, bir hata yapıyor olma ihtimalinin bilimsel güvenilirliğini sarsacağı korkusu ile, çalışmalarını gizli bir şekilde yürüttü. 
1901 yılında yaptığı keşif ile Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan Röntgen, bu ödül ile birlikte kazandığı parayı görev yaptığı üniversiteye bağışladı. Keşfinin patentini almayı ısrarla reddeden Röntgen, bulduğu ışınların kendi adıyla anılmasını istemedi. 
Radyoloji biliminin babası olarak kabul edilen Wilhelm Röntgen, 1923 yılında Münih'te bağırsak kanseri yüzünden hayata veda etti.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wilhelm Conrad Röntgen
Tarihi: 27-Mar-1845
Doğum Yeri: Lennep, Almanya
Ölüm: 10-Şubat-1923
Ölüm Yer: Münih, Almanya
Ölüm nedeni: belirtilmemiş
Kalıntılar: Buried, Alter Friedhof, Giessen, Almanya


Cinsiyet: Erkek
Irk veya Etnik: Beyaz
Cinsel yönelim: Düz
Meslek: Fizikçi

Uyruk: Almanya
Yönetici özeti: X-Işınları Bulundu

Mart 1845 27. üzerinde Lennep doğan Alman fizikçi. O Hollanda'da onun erken eğitim aldı, sonra 1869 yılında doktorasını aldı Zürich, eğitim için gitti. Daha sonra 1874 yılında ikinci üniversite privat-doçent olma, Strassburg az sonra Würzburg'da Kundt ve asistanı oldu. Ertesi yıl Hohenheim Tarım Akademisi'nde matematik ve fizik profesörü olarak atandı ve 1876 yılında o olağanüstü profesör olarak Strassburg döndü. 1879 yılında Giessen, o Würzburg için aynı kapasitede kaldırıldı 1885 yılında nereden at Fizik Enstitüsü fizik ve yönetmen sıradan bir profesör seçildi. Bu onun adını başta bilindiği keşfi, Röntgen ışınlarının yaptığı ikinci yerindeydi.

Gazlar ile elektrik iletim üzerine oldukça bitkin vakum tüplü deneme ise 1895 yılında, o bir kağıt ekran yakın yalan oldu platinocyanide baryum, kaplı olduğunu fark ettim, tüpten yayılan bazı radyasyon etkisi altında floresan oldu, hangi zaman siyah bir karton kutu içine edildi. İleri araştırmalar bu radyasyonun sıradan ışık opak çeşitli maddelerin geçme güç vardı ve ayrıca bir fotoğrafik plaka etkileyen gösterdi. Bu davranış, özellikle yansıma ve kırılma açısından birkaç yönden, içinde meraklı olmak, şüphesiz boyuna titreşimleri nedeniyle olduğunu ışık olarak veya üzerine baktı edilecek olup olmadığı fikrini ortaya çıktı ve o hipotez ortaya koymak için önderlik etti sıradan ışık gibi enine olanlar için eter, ama doğası gibi mevcut belirsizlik görünümünde, o X-ışınları denir.

Bu keşif için o zaten göstermişti Philipp Lenard,, ile birlikte, 1896 yılında Royal Society Rumford madalya aldı olarak da katot ışınlarının bir kısmını alüminyum gibi metal ince bir tabaka ile geçebileceği Heinrich Hertz, vardı . Röntgen de esneklik, kapilarite, kristalleri ısı iletimi, farklı gazların ısı-ışınları emme, piezoelektriklik, polarize ışığın elektromanyetik dönme, vb dahil olmak üzere fiziğin çeşitli dalları, araştırmalar yapılan

Baba: (clothmaker ve tüccar)
Annesi: Charlotte Constanze Frowein
Eşi: Anna Bertha Ludwig (m. 1872 d 1919.)
Kızı: Josephine Bertha Ludwig (1887 yılında, 6 yaşında kabul edilen, dau Anna'nın kardeşi.)


Lise: Martinus Herman van Doorn Enstitüsü (yatılı okul)
Lise: Utrecht Teknik Okulu (sınırdışı)
Üniversite: Utrecht Üniversitesi (1865 katıldı)
Üniversite: Zürich Doktora, University (1869)
Profesör: Öğretim Üyesi, Strasbourg Üniversitesi (1874)
Profesör: Hohenheim Tarım Akademisi, Württemberg (1875)
Profesör: Strasbourg Üniversitesi (1876-1879)
Profesör: Fizik Koltuğu, Giessen Üniversitesi (1879-1888)
Profesör: Fizik Koltuğu, Würzburg Üniversitesi (1888-1900)
Profesör: Fizik Başkanı Münih Üniversitesi (1900-1920)


1901 Nobel Fizik Ödülü
Rumford Madalyası 1896 (Philipp Lenard ile)
Matteucci Madalyası 1896 (Philipp Lenard ile)
Tedbir gama radyasyon (eskimiş) Birimleri
Kimyasal Eleman adaşı Röntgenyum (Rg, 111)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Yorumlar