Aylarca sıra beklemeye son verecek 'MR' cihazı hizmete girdi

Günde 16 saat çalıştırılacak olan cihaz uzun süredir randevu bekleyen hasta sayısını azaltacak.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Radyoloji Bölümü'nde bulunan 2 MR cihazlarının ihtiyacı karşılamaması üzerine yeni bir cihaz daha alındı. Bugün düzenlenen törenle yeni MR cihazı hizmete girdi. Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okay Bulut, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ferhan Candan ile hastane yönetimi, öğretim üyeleri ile sağlık çalışanlarının katılımıyla cihazın hizmete girmesi nedeniyle tören düzenlendi. CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, yeni alınan cihazın hayırlı olması temennisinde bulundu.

RANDEVULAR ERİTİLECEK

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ferhan Candan ise yeni MR cihazı ile hastaların rahat bir nefes alacaklarını ifade ederek, "Hastanemizde uzun süreli verilen randevular, 2-3 hafta içinde normal olarak günlük çekim aşamasına gelecektir. Artık hastalarımız aynı gün gelip MR çektirme şansına sahip olabilecek. Tabi önce mevcut randevularımızı eritmemiz gerekiyor" dedi.

Radyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Solak ise ekstra çekimlerin dışında tüm çekimlerin yapıldığı tam donanımlı MR'ın hizmete girdiğini belirterek, "Cihazı günde 16 saat çalıştırarak sıra bekleyen hasta sayısını azaltmayı, hatta tamamen bitirmeyi hedefliyoruz. İl dışından yoğun bir şekilde hasta geliyor. Bu da yığılmalara neden oluyordu" dedi.

Daha önce mevcut cihazların yetersiz kalması ve zaman zaman da arızalanması nedeni ile MR randevuları aylar sonrasına veriliyordu. Yeni cihazla birlikte MR çektirmek için günlerce sıra bekleme sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Yorumlar