Can kurtarmaya mı gidiyoruz, yoksa canımızı kurtarmaya mı?

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarına tepki gösterdi. Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, sağlıkta şiddetin iyice kanıksanıp sıradanlaştığını vurgulayarak, buna karşı tedbir alınmasını istedi.

“Can kurtarmaya mı gidiyoruz, yoksa canımızı kurtarmaya mı?” diye soran Yıldırım, ne yapılırsa yapılsın insanların sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulamaktan vazgeçmediğini savundu. Artan şiddet olayların medyada haber değeri bile olmadığını ifade ederek, “İnsanların sağlığı için büyük bir özveriyle çalışan, çoğu zaman hayat kurtarmak için kendi hayatını tehlikeye atan bu insanlara yapılan şiddet, artık tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Kimi büyük özveriyle çalışan bu insanlara ağır hakaretlerde bulunmakta, kimi ise fiziksel şiddet uygulamakta. Nedir bu insanların suçu? Sağlık personeli olmak mı? Kendini koruyacak bir ekipmanın olmaması, savunmasız olmaları mı?” dedi. Şiddet olaylarının sağlık çalışanlarının canına tak dediğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım, kınamak yerine artık personeli koruyan ciddi adımlar atılmasını istedi. Cakurtaranı durdurup sağlık çalışanlarını yoğun bakımlık edene kadar dövenlerin ağır şekilde cezalandırılmalarını istediklerinin altını çizen Yıldırım, “Artık suçlular cezasız kalmasın. Kalmasın ki bizler de güvenle işimizi yapalım.” şeklinde konuştu.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Adana İl Başkanı Sultan Korkmaz Düzler de sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin çok tehlikeli boyutlara ulaştığını ifade ederek, “Çalışma hayatımızda sözlü tacizler hiç eksik olmaz. Hızını alamazlarsa darp ederler. Ne de olsa hasta psikolojisi. Çok normal görünür bu yapılanlar ama nerede çalışan psikolojisi? Yıllardır bu sistemde çalışan ve yıllarca da ekmeğini buradan kazanmak zorunda olan insanların günahı ne? Sağlık çalışanlarının psikolojisi ne olacak? Bu insanlar da bir anne, baba ya da anne babanın üzerine titrediği evladı. Ne zaman son bulacak bu şiddet? Dün bir hemşire, doktor, bugün bir acil tıp teknisyeni, paramedik, sağlık memuru… Ya yarın? Sessizce sıranın bize gelmesini mi bekleyelim?” dedi.

Yorumlar