Doktor’a Yumruğa 5 ay Ertelemesiz Hapis

Rapor vermeyen doktora yumruk atan Köksal Uzun 5 ay hapis ve 10 bin lira para cezasına çarptırıldı. Cezada bir indirim ya da erteleme uygulanmadı

Trabzon’da geçen yıl mayıs ayında yaşanan olayda, Fatih Devlet Hastanesi’ne giderek ilköğretim okulu öğrencisi kızına bir günlük rapor almak isteyen Köksal Uzun, bu isteğini acil serviste görevli Dr. Duygu Doğdu’ya (25) iletti. Bu isteğe olumsuz yanıt alınca öfkelenen Uzun, doktora yumruk attı. Mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Uzun hakkında “kasten yaralama”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından dava açıldı. Köksal Uzun’u 5 ay hapis ve 10 bin lira para cezasına çarptıran mahkeme heyeti, sanığın bir daha suç işlemekten çekineceğine dair kendilerinde olumlu bir kanaat oluşmadığını belirterek, verilen cezaların hiçbirini ertelemedi, indirim de uygulamadı. Sanık itiraz etmeyince karar kesinleşti. Polis, cezaevine gönderilmek üzere Uzun’u aramaya başladı.

“SAHTECİLERE DÜŞMANIM”

Olayın ardından iş değiştiren Dr. Duygu Doğdu, severek yaptığı mesleğini 8 yaşında seçtiğini söyledi. Doğdu, “Annem hemşireydi. Onun yaptığı meslek beni çok duygulandırıyor, hasta insanları iyileştirmek adına verdiği mücadeleden çok etkileniyordum. En büyük hayalimi gerçekleştirdim ve doktor oldum. Bu tür olaylarla sürekli karşılaşıyordum. Gerçekten hasta olanlar ve onların yakınları tedavi için geldiğinde bize dua ediyor. Evrakta sahteciliğe, yani hasta olmadığı halde rapor almak isteyenlere olumsuz yanıt verince saldırıya uğruyoruz. İşinizi dürüst şekilde yapmamız bazılarını çıldırtıyor” dedi. Mahkemenin verdiği kararın yaşadığı üzüntüyü biraz olsun hafiflettiğini anlatan Doğdu, “O yumruğu hayatım boyunca unutmayacağım” diye konuştu.

Yorumlar