“Gözümün önünde can verdi”

Oksijen almak için yürüyerek girdiği Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde kalp krizi geçirdiği gerekçesi ile yoğun bakıma alınan Hasan Bahçeciler’in ihmal nedeni ile birkaç saat içerisinde hayatını kaybettiği iddia edildi
Nadire BAHADİ

Bahçeciler’in gözü yaşlı eşi infial halinde şu iddialarda bulundu:  “Kocamın yanına gittiğimde makinelerin üzerinden sökülmüş olduğunu ve yatakta can çekiştiğini gördüm. Beni gördüğünde son can havliyle imdat ararcasına “İyi de geldiniz” diyebildi. Doktor ve hemşire çağırmak için dışarıya çıktım kocam ile ilgilenmek yerine telefonda oyun oynayan hemşireler, odaya gelerek “Aklıynan durmadı. Yaptıklarını çeker” diyerek yine beni ve kocamı azarladı
SORUŞTURMA:

Konu ile ilgili Havadis’e konuşan Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Mustafa Altıngüneş, Hasan Bahçeciler’in ölümünün çok üzücü olduğunu belirterek zaman zaman hastanede görevli hemşireler hakkında hastalara karşı ilgisiz oldukları yönünde şikayetler alındığını belirtti, şikayet edilen hemşirenin yerini değiştirdi. Sendika buna itiraz etti

İSTİFA ETTİ:

Başhekim vekili Mustafa Altıngüneş, Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın Suna Sağır’ın görev yerinin değiştirilmesinin yasal olmadığını iddia ettiğini, ancak yapılan müdahalede herhangi bir usulsüzlük olmadığını kaydetti. Başhekimlik görevinde vekaleten bulunduğunu ve görevde çok iddialı olmadığını beyan eden Altıngüneş, istifa kararı aldı

Gazimağusa’ya bağlı Mormenekşe köyünde ikamet eden Hasan Bahçeciler’in solunum yetersizliği nedeni ile 7 Eylül 2013 tarihinde oksijen almak için Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne yürüyerek getirildiği, yapılan kontrolde Bahçeciler’in kalp krizi geçirdiği gerekçesi ile yoğun bakım servisine alındığı ve Bahçeciler’in yoğun bakım servisinde görevli hemşirelerin ihmali nedeni ile hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Hasan Bahçeciler’in eşi Sonay Bahçeciler, eşinin gözünün önünde adeta “imdat” ararcasına can çekişerek öldüğünü belirterek, “Yoğun bakımda görevli hemşireler telefonda oyun oynarken, benim kocam onların ihmalkarlığı yüzünden gözümün önünde hayatını kaybetti. Oksijen almak için girdiği hastanede doktor da hemşireler de kocamın Azrail’i oldular” dedi.

“Hastaneye yatmak istemedi”

Mormenekşe sakini 72 yaşındaki Hasan Bahçeciler, 7 Eylül tarihinde solunum yetersizliği şikayeti nedeni ile başvurduğu Gazimağusa Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde aynı gün hayatını kaybetti. Eşi Sonay Bahçeciler ve çocukları Hasan Bahçeciler’in ani ölümü nedeni ile sarsıldı. Bahçeciler ailesi, oksijen almak için hastaneye yürüyerek giden ve kalp krizi geçirdiği gerekçesi ile yoğun bakıma kaldırılan Hasan Bahçeciler’in yoğun bakım servisinde görevli hemşirelerin ve doktorun ihmali nedeni ile hayatını kaybettiğini iddia ediyor.

Hasan Bahçeciler’in gözü yaşlı eşi Sonay Bahçeciler 7 Eylül tarihinde yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Kocam sigara içtiği için yaklaşık 4 ay önce ilk kez olarak yine Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne giderek oksijen aldı ve tedavinin ardından taburcu olduk. 7 Eylül Cumartesi sabahında sağlıklı bir şekilde uyandı. Öğle saatlerine yaklaştığında oğlumun babasını biraz rahatsız gördüğünü söylemesi üzerine kocamı hastaneye götürmek için ikna etti. Hasan bize hastaneye gitmeden önce kendini iyi hissettiğini söyledi ve doktorun yatılı tedavi önermesi halinde yatmak istemediğini söyledi. Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin Acil Servis bölümüne gittik ve kocamın kaydını yaptırarak sıra numarası alıp sıramızın gelmesini bekledik.”

Kalp krizi tanısı yapıldı

Hasan Bahçeciler’in sırasının gelmesi ile birlikte kontrol için içeriye girdiğini ifade eden eş Sonay Bahçeciler, acil servise kimsenin alınmaması nedeni ile Hasan Bahçeciler’in dışarıya çıkmasını beklediğini kaydetti. İçeride röntgen çekilmesinin ardından Hasan Bahçeciler’e kalp krizi geçirdiği tanısı konduğu söylendiğini belirten Sonay Bahçeciler, eşinin apar topar yoğun bakıma alınması gerektiğini öğrendiklerini kaydetti. Görevli doktora kalp krizine dair hiçbir belirti yaşanmadığını söyledikleri zaman “şeker hastası oldu için” cevabını aldıklarını belirten Sonay Bahçeciler, eşi Hasan Bahçeciler’i yoğun bakım servisinde kalp makinelerine bağlayarak tedavi altına aldıklarını anlattı.

Yoğun bakım servisinde eşi Hasan Bahçeciler’e sonda takmak için uğraşan hemşirenin Hasan Bahçeciler’in canının yandığı için bağırdığını ifade eden Sonay Bahçeciler, yoğun bakım servisinde görevli Suna Sağır isimli hemşirenin “Söyle kendine sussun da ben çekemem” diyerek hem kendini hem eşini azarladığını iddia etti. Yoğun bakım servisinde refakatçinin sürekli bekleyememesi nedeni ile eşinin yanına ara sıra girip çıktığını belirten Sonay Bahçeciler, öğlen 15.10 sıralarında eşinin yanına gittiğinde yatağında olmadığını fark ettiğini kaydetti.

Hemşirelerin ilgilenmemesi üzerine tuvalet ihyacı gelen Hasan Bahçeciler’in tedavi amaçlı üzerine bağlanan aletleri sökerek tuvalete gittiğini iddia eden Sonay Bahçeciler, hem hemşirelerin çağrıldıkları zaman hasta ile ilgilenmek yerine telefonda oyun oynadıklarını hem de hasta ve yakınlarını azarlayıcı sözler sarf ettiklerini iddia etti.

“Gözümün önünde can verdi”

Eşinin aniden hastaneye yatırılması sebebi ile hazırlıksız yakalandıkları için eve giderek Hasan Bahçeciler’e çamaşır alması gerektiğini ifade eden Sonay Bahçeciler, 45 dakika sonra hastaneye geri döndüklerini kaydetti. Eşi Hasan Bahçeciler’in yanına vardığı sırada eşinin yatakta can çekiştiğini gördüğünü iddia eden Sonay Bahçeciler gözyaşlarına boğularak yaşadıklarını anlattı:

“Kocamın yanına gittiğimde makinelerin üzerinden sökülmüş olduğunu ve yatakta can çekiştiğini gördüm. Beni gördüğünde son can havliyle imdat ararcasına “İyi da geldiniz” diyebildi. Doktor ve hemşire çağırmak için dışarıya çıktım kocam ile ilgilenmek yerine telefonda oyun oynayan hemşireler, odaya gelerek “Aklıynan durmadı. Yaptıklarını çeker” diyerek yine beni ve kocamı azarladı. Doktor müdahale etmek için gelmeden önce hemşireler hastaya müdahale edeceklerine, sondadan yatağa damlayan kanları temizlemek için çarşafı değiştirdi. Oksijen takmaları için bağırdığımda ise görevli hemşireler yine beni azarlayarak “Korkma da ölmez” şeklinde cevap verdi.”

Müdahale için gelen doktor Mücahit Akçaba’nın eli ile eşi Hasan Bahçeciler’in kalbine masaj yaptığına tanıklık ettiğini belirten Sonay Bahçeciler, Bahçeciler kalbini canlandırmak için elektro şok cihazının kullanılmadığını iddia etti. Sadece solunum yetmezliği nedeni ile gittikleri hastanede eşi Hasan Bahçeciler’in ihmalkarlık nedeni ile öldürüldüğünü iddia eden Sonay Bahçeciler, “Yoğun bakım yatağında ve imdat çağrısı için bağıran kocamı ölüme terk ettiler. Kocamın gözümün önünde can verişi hayatta olduğum sürece gözümün önünden gitmeyecek” şeklinde tepkisini dile getirdi.

“Bu gidişata biri dur desin”

Hayvan hakları için her gün onlarca insanın ayaklanarak hayvanları koruma adına çalışmaların yapıldığı bir ülkede devlet hastanelerinde insan hayatına önem verilmediğini belirten Sonay Bahçeciler, bu işi severek yapmayanların insanların hayatları ile oynamaya hakları olmadığını ifade etti. Eşinin 6 saat içerisinde yürüyerek girdiği hastaneden cenazesini teslim aldıklarını gözyaşları içinde anlatan Sonay Bahçeciler, yetkililere seslenerek “Biri bu gidişata dur desin. Kaç kişinin daha ihmalkarlık sonucu hayatını kaybetmesi bekleniyor” diyerek sitem etti.

Altıngüneş: Hemşirelerin ilgisizliği ile ilgili şikayetler alıyoruz

Konu ile ilgili Havadis’e konuşan Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Mustafa Altıngüneş, Hasan Bahçeciler’in ölümünün çok üzücü olduğunu belirterek zaman zaman hastanede görevli hemşireler hakkında hastalara karşı ilgisiz oldukları yönünde şikayetler alındığını belirtti. Altıngüneş, bazı hemşirelerin de ilgisiz olduğunu doğruladı. Konu ile ilgili hastane baş hemşiresine sözlü bir şikayet yapıldığını ifade eden doktor Mustafa Altıngüneş, sözlü şikayetler ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılamadığını, yazılı şikayetler ile ilgili de soruşturma için bizzat Sağlık Bakanlığı’nın yetkili olduğunu açıkladı.

Altıngüneş istifa etti

Eşi Hasan Bahçeciler’in ölümünden Suna Sağır isimli hemşireyi sorumlu tutan acılı eş Sonay Bahçeçiler, Havadis’in girişimleri ile başhekim vekili Mustafa Altıngüneş ile görüştü. Acılı ailenin hemşire Suna Sağır hakkında şikayette bulunmasının ardından başhekim vekili Altıngüneş hemşire Suna Sağır’ın görev yerini değiştirdi. Olayın ardından dün başhekim Mustafa Altıngüneş görevinden istifa ettiğini açıkladı. Altıngüneş, istifasını pazartesi günü bakanlığa vereceğini açıkladı.

Altıngüneş: Sendika müdahalenin yasal olmadığını iddia ediyor

Yaşanan olayların ardından istifa kararı alan başhekim vekili Mustafa Altıngüneş, Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın Suna Sağır’ın görev yerinin değiştirilmesinin yasal olmadığını iddia ettiğini ancak, yapılan müdahalede herhangi bir usulsüzlük olmadığını kaydetti. Başhekimlik görevinde vekaleten bulunduğunu ve görevde çok iddialı olmadığını beyan eden Altıngüneş, bazı başka sorunların da olduğunu ve üst üste gelen sorunlar nedeni ile istifa etme kararı verdiğini açıkladı. Kendisinin zaten geçici bir yönetici olduğunu belirten Altıngüneş, kısa süre içerisinde yeni bir yöneticinin atanacağını dile getirdi.

Yorumlar