Guillain-Barre Sendromu

Guillain Barre sendromu akut bir sendrom olup periferik sinirlerin tümü ya da bir bölümü üzerinde ciddi hasara yol açar. Hastalık, sinir liflerini kaplayan miyelin tabakasının iltihaplanması ve tahrip olmasından kaynaklanır.

Belirtiler

Ayak veya el parmaklarına yayılan uyuşmalar ve karıncalanma;
Kas zafiyeti
Yaygın karıncalanma ve uyuşma;
Solunum zorlukları. Guillain-Barre sendromunun nedeni belli değildir ancak vakaların üçte ikisinde viral bir enfeksiyondan sonra ortaya çıktığı görülür. Bu viral enfeksiyon, Epstein-Barr virüsünde olduğu gibi bir tür herpes olabileceği gibi, grip, nezle veya diğer basit enfeksiyonlardan sonra da ortaya çıkabilir. Bu sendrom ayrıca Hodgkin hastalığı gibi diğer rahatsızlıklarla da beraber görülebilir.
------------------------------------------------------------------
Guillain-Barre Sendromu (GBS) Nedir?
Guillain-Barre Sendromu (GBS) bazı kişilerde bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişen bir tür hastalıktır. Hasta kişinin çevresel sinir sistemi zarar gördüğü için bu sendrom ve belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Guillain-Barre Sendromunun (GBS) belirtileri ve etkileri nelerdir?
Bu sendrom ciddi belirtiler ve etkiler göstermek suretiyle kendini belli etmektedir.
Deride yaygın(birçok yerde görülen) kıpırtılar.
Ayak ve el parmak uçlarında uyuşmalar.
Kaslarda güçsüzleşmeler veya tembellikler.
İlerleyen durumlarda felç ve hatta solunum durması
Kalıcı sinir hasarları gibi durumlar bu hastalığın etkileri ve belirtilerindendir.
GBS insanlarda nadiren ölüme neden olmaktadır aslında Guillain Barre sendromu da nadiren geliştirilmektedir.( ABD de 3000 ila 6000 kişi her yıl GBS geliştirmektedir. Bu hastalığın görülme sıklığı 100.000 de 1 veya 2 dir)


Guillain-Barre Sendromunun (GBS) nedenleri nedir?
Bu sendromun nedenleri hakkında geniş bir araştırma ve yeterli bir bilgi yoktur ancak şu bilinmektedir ki bu sendrom bağışıklık sisteminin çalışması sonucu oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi bazı durumlarda (günümüzde Domuz Gribi hastalığı veya domuz gribi aşısı gibi) aşırı uyarıldığı zaman vücut bu sendromu geliştirmektedir.
Yapılan araştırmalarda rastlanan ilginç sonuçlardan birisi GBS geliştiren insanların yaklaşık 3 te 2 sinin ishal veya solunuma bağlı bir hastalık çekiyor olduğudur. Yani ishal veya solunum zorluğu çekilen hastalıklardan sonra GBS geliştirme oranı ciddi bir artış göstermektedir.


Hangi hastalıklardan sonra GBS geliştirme riski daha yüksektir?
İshal çekilen hastalıklar.
Solunum güçlüğü çekilen hastalıklar.
Grip vakaları.
Grip aşıları sonrası.
Campylobacter jejuni enfeksiyonları
sitomegalovirüs ve Ebstein Barr virüslerinden etkilenme GBS geliştirmeye neden olabilmektedir.

Domuz gribi aşısı GBS ye neden olur mu? Bundan korkmalı mıyız?
GBS ilk defa 1976 yılında fark edildi. O yıllarda ABD de bir tür grip aşısı kampanyası yapıldı. Bu aşı kampanyalarla duyuruldu ve bir çok kişiye uygulandı(bir kaynağa göre bu aşı günümüzdeki domuz gribi aşısıyla aynıdır. Yani domuz gribi 1976 dan beri izlenmektedir.)
Bu aşı kampanyası sırasında bazı kişilerin GBS geliştirdiği saptandı. Daha sonra grip aşısıyla GBS arasında bir bağın mevcut olup olmadığı sürekli araştırıldı. Sonuç olarak domuz gribi aşısı dâhil grip aşılarının GBS geliştirmede etkili bir faktör olduğu anlaşıldı. Ancak burası önemlidir grip aşılarından sonra GBS geliştirme oranı abartıldığı kadar yüksek değildir. ABD ulusal sağlık araştırma kurumu grip aşılarının GBS ye neden olama oranını 1000000 (bir milyon) da 1–3 olarak duyurmaktadır. Bu oran domuz gribi aşısında 100000(yüz bin) de 1 olarak ortaya çıkar.

Sonuç olarak şunlar söylenebilir.
Guillain Barre sendromu çevresel sinir sisteminin etkilenmesiyle ortaya çıkan bir durumdur.
Çevresel sinir sistemini etkileyen asıl etken ise insanın kendi bağışıklık sistemidir.
Bu rahatsızlık deride yalancı hislerden tutun da felce, solunum durmasına ve hatta ölüme neden olabilmektedir.
GBS solunum güçlüğü ve ishale neden olan hastalıklardan sonra veya grip gibi hastalıklardan sonra görülebilmektedir.
Hastalık veya yapılan aşının etkisi ne kadar güçlü ise GBS görülme riski de o kadar fazladır.
Bütün grip aşılarından sonra GBS görülme riski artar ancak domuz gribi aşısından sonra bu oran biraz daha artar fakat bu oran ancak 100.000(yüz bin) de 1–2 dir.
GBS virütik hastalıkların sonucudur. Kendi başına bir hastalık değildir.
ABD de yapılan araştırmalara göre domuz gribinin kendisi daha fazla oranda GBS ye neden olmaktadır. Domuz gribi aşısı ise gerçek hastalığa nazaran daha az oranda GBS ye neden olmaktadır.

Önemli uyarı:
Grip ve buna bağlı yan etkiler daha fazla zarar vermektedir. Aşı bu zararlardan kurtulmanın en iyi yollarından birisidir. Her aşı gibi domuz gribi aşısının da yan etkileri mevcuttur. Özellikle sağlık bakanlığının yayınladığı risk gruplarından birisindeyseniz aşı olmanızın önemi artmaktadır.
Halk arasında fısıltı halinde dolaşan ve bu aşıların Türkleri kısırlaştırmak için gönderildiği, bu aşıların aslında bizim üzerimizde deneneceği etkilerinin araştırılacağı gibi söylentilere inanmayın.
Aşının Etkilerini ve yan etkilerini iyi araştırdıktan sonra aşı olmaya veya olmamaya kendiniz karar verin.

Yorumlar