Hazımsızlık

Sindirimin normal şekilde olmaması ve bağırsakların seyrek çalışmasına; halk arasında hazımsızlık, tıp dilinde ise dispepsi denir. Nedenleri çeşitlidir. Ağır yemekler, yemekleri gereği gibi çiğnememe, diş veya dişeti iltihapları, içki veya sigara içmek, çok miktarda çay veya kahve içmek, fazla miktarda şekerli veya unlu şeyler yemek, kansızlık, yorgunluk, sinir bozukluğu ve üzüntü hazımsızlığı doğuran nedenler arasında sayılabilir. Yemekten bir süre sonra; midede şişkinlik veya yanma hissi ortaya çıkar. Sık sık yemek ihtiyacı hissedilir. Kabızlıktan şikayet edilir. Bazı kimselerde halsizlik, uykusuzluk, unutkanlık veya çarpıntı görülür. Tedavinin ilk şartı; sıkıntı ve üzüntülerden sıyrılmaktır. Zararlı şeyler terkedilir. Et yemekleri de mümkün olduğu kadar azaltılır. Haddinden fazla yemek yenmez. Yemeklerden sonra soğuk su içilmez. Yemek aralarında acıkınca süt ile birkaç galete yenir.
-----------------------------------------------------------
Hazımsızlık, günümüzde pek çok kişinin başa çıkması gereken bir problem. Hazımsızlığın nedenleri pek çok hastalıktan kaynaklanabildiği gibi, hazımsızlık da pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Peki hazımsızlık nedir? Hazımsızlık nasıl geçer? Hazımsızlık nasıl giderilir? Hazımsızlığın belirtileri nelerdir? Hazımsızlığa karşı ne yapılmalıdır? Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler hangileridir?… Tüm bu soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabileceksiniz…
Hazımsızlığın nedenlerinden bir tanesi gastrittir. Gastrit nedir derseniz, gastrit, mide çeperinde, ülser olmaksızın gözlemlenen iltihaplanma problemidir. Gastrit tedavisi gerçekleştirilmez ise, kusma, karın ağrısı; sırt ağrısı gibi problemlerin oluşmasına neden olabilir. Gastritin nedenleri olan yiyeceklere örnek vermemiz gerekirse, çiğ soğan ve çiğ sarımsak, alkol, kahve, çay, asitli içecekler, baharatlı yiyecekler… Sigara da gastritin nedenlerindendir, fakat, gastritin nedenleri arasında saymış olduğumuz her yiyecek ya da içecek, herhangi birinde gastrit oluşumuna neden olacak şeklinde bir kanı da bulunmamaktadır. Gastritin nedenleri olan yiyeceklerin deneme yanılma yolu ile bulunması, kişinin kendisini gözlemlemesi gerekmektedir. Gastrit tedavisinde, tüketilen karbonhidrat miktarının azaltılması, yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bir bulgu. agastrit tedavisinde şeker; ve şekerli besinlerden de uzak durulması öneriliyor. Gastrit tedavisinde ayrıca, stresten de uzak durmak gerekiyor; hazımsızlığın nedenleri arasındaki en önemli faktörlerden bir tanesi de strestir…
Hazımsızlığın nedenlerinden bir başkası ise kandidadır. Kandida nedir derseniz, kandida bir mantar türüdür; ve midede bulunması halinde, hazımsızlığın belirtilerinden bir tanesi olan yanmalara neden olabilir. Hazımsızlığın nedenlerinden olan kandidanın tedavisi doktor gözetiminde ilaç kullanılarak gerçekleştirilmelidir.
Hazımsızlığın nedenleri arasında, safra kesesi hastalıklarından da söz etmek gerekmektedir. Safra kesesinde bulunan taş, enfeksiyon gibi problemler, hazımsızlığın belirtileri arasında yer alan midede ağrılara sebebiyet verebilir. Hazımsızlığın nedenlerinden olan safra kesesi problemlerinde, hazımsızlık nasıl giderilir derseniz, bir takım yiyeceklerin beslenme listesinden çıkartılması ile, hazımsızlık nasıl giderilir sorusuna yanıt alabilirsiniz…
Hazımsızlığın nedenleri arasında sayılabilecek diğer hastalıklar ise: Kalp hastalıkları, pankreas iltihabı, reflü, mide ülseri, mide kanseri… Hazımsızlığın belirtilerinin yanında, kusma, ishal, kilo kaybı; ve şiddetli ağrı gibi problemleriniz de varsa, bir doktor kontrolünden geçmeniz önerilmektedir. İştah kaybı da, hazımsızlığın belirtileri ile birlikte gözlemleniyorsa, doktor kontrolüne gereksinim duyabilirsiniz…
Hazımsızlığın nedenleri; ve hazımsızlığın belirtilerinin yanında, şimdi de, hazımsızlık nasıl geçer, hazımsızlık nasıl giderilir, ve hazımsızlığa karşı ne yapılmalıdır sorularının yanıtlarını vermeye çalışalım…
Hazımsızlığa karşı süte mutlaka önem vermelisiniz. Hazımsızlık nasıl giderilir sorusunun yanıtı olan sütün ise, kesinlikle soğuk içilmemesi gerekmektedir. Süt, ılık ya da sıcak; ve içerisine tarçın ilavesi yapılarak içilmelidir. Süt, sizde hazımsızlık problemi yaratıyorsa, içeriğinde laktoz bulunmayan sütleri tüketmeyi de tercih edebilirsiniz.
Hazımsızlık nasıl geçer sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, hazımsızlığa karşı kızartmalardan uzak durulması gerektiğidir. İçeriğinde çok fazla yağ bulunan yiyeceklerden; ve şarküteri ürünlerinden de hazımsızlığa karşı uzak durmanız gerekmektedir.
Hazımsızlık nasıl giderilir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de baharatlara dikkat etmeniz gerektiğidir. Her baharatın sizin vücudunuzdaki hazımsızlığın nedenlerinden olmadığını bilin; deneyerek, size zararı dokunacak baharatlardan uzak durun.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi hazımsızlığın nedenlerinden biri de şeker; ve şekerli besinlerdir. Bu nedenle, hazımsızlığa karşı dikkatli olmak istiyorsanız mümkün olduğuncaaz şeker tüketmeli; ya da şeker yerine daha sağlıklı yiyecekleri tercih etmelisiniz…
Hazımsızlığın nedenleri arasında yer alan, alkol, sigara, kahve, koyu çay gibi şeylerden, hazımsızlık nasıl giderilir diyenlerin uzak durmaları gerekmektedir.
Hazımsızlık nasıl geçer sorusunun yanıtlarından bir başkası da yemeklerin hızlı yenmemesi gerektiğidir. Uzun süre çiğnediğiniz yemekleri yavaş bir şekilde tüketmeniz, hazımsızlığa karşı iyi bir çözüm yöntemi olacaktır.
Hazımsızlık nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak, yemeklerinize kimyon ilave edebilirsiniz. Hazımsızlığa karşı, yemeklerden sonra limonlu bir bitki çayı da iyi bir çözüm olacaktır.
Hazımsızlık nasıl geçer, hazımsızlık nasılş giderilir diyorsanız, stresten de mutlaka, hazımsızlığa karşı; ve aslında diğer pek çok hastalığa karşı uzak durmanızda fayda var…

hazımsızlık, hazimsizligi ne giderir, midede hazımsızlık nasıl giderilir
-----------------------------------------------
Hazımsızlık önemli hastalıkların belirtisi olabilir ile ilgili yazı
Hazımsızlık önemli hastalıkların belirtisi olabilir
Hazımsızlık karnın üst bölgesine yerleşmiş olan şişkinlik, ağrı, geğirme ve Gaz çıkartma gibi rahatsızlıklarla birlikte giden bir şikayetler bütünüdür. Halk arasında ‘hazımsızlık' diye adlandırılan bu durumun tıbbi adı ‘dispepsi'dir ve önemli hastalıkların belirtisi olma ihtimali yüksektir.
Hazımsızlık yani dispepsi, sık görüldüğü için kişiler tarafından pek de önemsenmez. Dispepsi kendi başına bir hastalık olmaktan çok, genellikle reflü, ülser veya safra kesesi hastalığı veya benzer başka hastalıklar gibi altta yatan bir sorunun dış belirtisidir ve önemsenmesi gereken bir durumdur.
Aşırı Alkol kullanımı, mideyi tahriş edebilen (aspirin gibi) ilaçlar, sindirim kanalında ülser gibi bozukluklar ve endişe hali ya da Depresyon gibi duygusal sorunlar dispepsi riskini artıran faktörlerdir.
Dispepsinin pek çok sebebi olabilir:
- Ülser
- Reflü (asitli mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi)
- Mide hastalıkları (gastritten, ciddi hastalıklara kadar her türlü mide hastalığı)
- Gastroparezi (midenin normal boşalmaması durumu; şeker hastalarında sıktır)
- Mide enfeksiyonları
- İritabl bağırsak sendromu
- Kronik pankreatit
- Tiroid hastalığı
- Hamilelik
- Diğer sindirim sistemi hastalıkları
- Aspirin ve birçok başka ağrı kesici
- Östrojen Hormonu ve doğum kontrol hapları
- Kortizon
- Bazı antibiyotikler
- Bazı tiroid ilaçları gibi çeşitli ilaçlar
- Bir oturuşta çok fazla yemek, çok hızlı yemek, çok yağlı yemek veya stresli koşullarda yemek yemek
- Fazla alkol alımı
- sigara
- Stres ve yorgunluk
- Mide asidi fazlalığı
- Yemek yerken aşırı Hava yutulması dispepsiye genellikle eşlik eden geğirme ve şişkinlik belirtilerini artırabilir.
Hazımsızlığı hafifletmek için ipuçları
- Yemekleri çiğnerken ağzınız açık olmasın veya konuşmayın, hızlı yemeyin. Çünkü bunlar yemek yerken çok fazla hava yutmanıza ve dispepsinin fazlalaşmasına neden olabilir.
- Bir oturuşta çok fazla yemek yemeyin.
- İçecekleri yemek sırasında değil, yemekten sonra için.
- Gece geç vakit yemek yemeyin.
- Baharatlı yemeklerden kaçının.
- Turunçgiller ve Domates gibi yüksek miktarda Asit içeren gıdaları yemeyin.
- Sigarayı bırakın.
- Alkollü içeceklerden uzak durun.
- Kafeinli ve gazlı içecekler tüketmeyin.
- Karnınızı sıkan dar giysilerden kaçının. Bunlar mideye baskı yaparak içindekilerin yemek borusuna geçmesine neden olur.
- Dolu mideyle egzersiz yapmayın. Yemekten önce veya yemekten en az bir Saat sonra egzersiz yapın.
- Yedikten hemen sonra yatmayın.
- Son yediğiniz ana yemekle yatma saatiniz arasında en az iki-üç saat olsun.
- Yatağın başucu ayakucundan en az 15 cm yüksekte olsun (yüksek yastık değil, yatağın başucunu altına kitap gibi bir şeyler koyarak yükseltmek veya özel reflü yastıkları). Böylece yatarken yediklerinizin yemek borusu yerine, bağırsaklara doğru akışı sağlanır.
Tedavi altta yatan nedene bağlı
Dispepsi şikayetleriniz varsa daha ciddi bir durumun varlığını ekarte etmek için mutlaka doktorunuza gidin. Dispepsi bir hastalıktan çok, bir seri şikayetler olduğundan, tedavisi genellikle altta yatan nedene bağlıdır. Doktorunuz şikayetlerinizin cinsi ve süresini göz önüne alarak bazı tetkik ve tahlilleri isteyip, size şikayetlerinize neden olan sebebin tedavisi konusunda yardımcı olacaktır.
Dispepsi şikayetlerinin çoğu kez birkaç saat içinde kendiliğinden düzelir ve çoğu hasta doktora başvurmaz. Özellikle 40 yaşın üstündeki dispepsi yakınmalarının mutlaka ciddiye alınması gerekir. Doktorunuzun yaptığı araştırmalar sonucunda altında yatan başka bir rahatsızlık veya hastalık bulunmazsa, aşağıdaki öneriler dispepsi şikayetlerinin giderilmesinde size yardımcı olabilir. Dispepsiye yol açan besinlerden ve durumlardan kaçınmak, onu tedavi etmenin en iyi yollarıdır.
Kalp krizi de olabilir
Bu önlemlerle dispepside düzelme olmadığında, doktorunuz semptomları hafifletmek için size ilaç yazabilir. Dispepsiye neden olan yemekleri saptamak için bir yemek günlüğü tutulması da çok faydalı olacaktır, insanlar yazdıklarını sonradan incelerken bir anda yedikleri sırada fark etmedikleri önemli ipuçlarını görebiliyorlar.
Bazen kalp krizleri de dispepsiyi taklit eden belirtilere neden olabilirler. Bu tip şikayetler sizde hiç yokken, birdenbire başladıysa ve bu durum sizin için olağan dışı ise ve hele ilaveten nefes darlığı, terleme veya çene, boyun veya kol gibi yerlere yayılan ağrı ile birlikte ise tıbbi yardım istenmelidir, bu hazımsızlıktır geçer diye beklenmemelidir.
Hazımsızlık önemli hastalıkların belirtisi olabilir

Yorumlar