Hıçkırık

Solunum kasları ve özellikle diyaframın uyarılması sonucu ortaya çıkar. Tıp dilinde singultus denir. Nedenleri çeşitlidir. Basit hıçkırıklar; çoğunlukla mide gazı, sıcak ve baharatlı yemekler, sinir bozukluğundan kaynaklanır. Ayrıca; bazı kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları, zatülcenp veya zatüreede de görülebilir. 3 saatten fazla süren hıçkırıklarda, doktora başvurmak gerekir.
----------------------------------------
Halk dilinde birisi seni andı gibi söylevler ile anılan hıçkırık aslında hiçte o kadar masum bir belirti değildir.Hıçkırık çoğu zaman insanların küçük söylemler ile geçiştirdiği bir istem dışı hareket hastalığı olduğu gibi bazende büyük hasatalıkların habercisi ve öncüsü olabilir sağlıklı kişilerde hastalık sadece hıçkırık olarak görünürken sağlıklı olmayan kişilerin hıçkırıktan süphelenmesi ve en yakın zamanda bir uzmana gözükmesi gerekmektedir.Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasını takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur ve bu sırada karakteristik bir “hık” sesi duyulur. Bu hık sesleri bazen dakikada 10-15 olacağı gibi bazende dakikada 20-35 kadar olabilir hıçkırık safhasında bu gibi hık sesleri gayet normaldir.Çoğunlukla hızlı yemek yemek ve hava yutulması ile ortaya çıkar ve bu gibi durumlar geçicidir.Fakat uzun günler süren bir hıçkırığınız varsa ve size artık bunalım yaşatıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidip tedavi görmeniz gerekmektedir.Hıçkırığın merkez siniri sistemi hastalıklarından mide hastalıklarına kadar çok farklı sebepleri vardır.
hickirik 324x365 Hıçkırık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Hıçkırığın sebep olabileceği belli başlı rahatsızlıklar vardır ve bunlar aşağıda anlatılmıştır.

Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları
Hıçkırık, ensefalit, menenjit, beyin içi kanama ve beyin tümörleri, üremi, beyindeki yaşlılıkla ilgili değişiklikler gibi merkezi sinir sistemini ilgilendiren hastalıkların bir bulgusu olabilir.
Göğüs Hastalıkları
Her iki akciğer arasında kalan ve içinde kalbin de bulunduğu
mediyasten ismi verilen bölgenin hastalıklarında hıçkırık gelişebilir. Buradaki lenf bezlerinin tüberküloz, kanser veya başka nedenlerle büyümeleri, frenik sinirin travması, aşırı kalp büyümesi, kalp krizi, ve yemek borusu tıkanıkları bu hastalıkların başlıcalarıdır. Zatürreede ve akciğer zarları arasında sıvı toplanması da hıçkırığa neden olabilir.
Karınla ilgili Hastalıklar
Diyafram kasının fıtıkları, karaciğer tümör ve apseleri, mide
kanseri, dalak enfarktüsü, bağırsak tıkanıklığı, akut pankreatit gibi hastalıklarda hıçkırık saptanabilir. Ayrıca, üst batın operasyonları sonrasında da hıçkırık ortaya çıkabilir.
Peki Bu Hıçkırık Nasıl giderilir?
Aşırı gülmeden ve yemek yerken hızlılıktan kaçılmalıdır.;Yavaş ve sakin konuşulmalıdır.Aç karnına alkol ve sigara kullanılmamalıdır ve içecekler kesinlikle şişeden içilmemelidir.
Bir çay kaşığı dolusu kuru toz şekerin yutulması veya aç karnına birkaç karanfil çiğnemek, özellikle yaşlılarda iyi sonuç verebilir.
? Burundan sokulan bir kateterle yutağın uyarılması işe yarayabilir.
Derin nefes alıp verilmesi(hiperventilasyon) denenebilir.
Belirli bir süre nefes tutma etkili olabilir.
Bir kese kağıdı içine nefes alıp verilmesi,su veya buz parçalarının hızla yutulması, buzlu su, limon suyu veya sirke içilmesi de hıçkırığı geçirebilir.
Eğer yukarıdaki yöntemleri ile sakinleştirilemeyen hıçkırık kas gevşetici ve ağrı kesici gibi ilaçlar sayesinde giderilmeye çalışılabilir.Bu tedavilerle de durdurulamayan hıçkırık için son çare frenik sinirin bir anestezik ilaçla veya cerrahi olarak blokajıdır.

Yorumlar