Hipopituitarizm

(Hipofiz Ön Lob Hormonlarının Yetersiz Salgılanışı) Hipopitüitarizm, hipofiz bezinin hipofiz bezi hormonlarından bir veya daha fazlasını yetersiz miktarda salgılaması ile görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın adı Yunancada "altında" anlamına gelen hipo kelimesinden kaynaklanır. Bazı kişilerde kalıtsal olarak hipopituitarizme eğilim vardır. Diğer insanlar bilinmeyen nedenlerden dolayı bu hastalığa yakalanırlar. Ancak olayların birçoğunda nedenin belirlenmesi mümkündür. Bu durum bezdeki herhangi bir tümör nedeniyle ortaya çıkabilir veya ciddi bir kafa yaralanmasından sonra gelişebilir. Hipopituarizm bazı kadınlarda doğumdan sonra ortaya çıkar. çünkü hamilelik sırasında normal olarak büyümesi gereken bez öylesine fazla büyür ki, bunun için gerekli olan oksijen veya kanla verilen diğer maddeler vücut tarafından temin edilemez hale gelir. Daha sonra hipofiz bezi dokularının bir kısmı veya hepsi ölür.

Belirtiler Çocuklarda:

Büyüme ve cinsel gelişimde yavaşlama,
Hipoglisemi (kan şekerinin aşırı düşüşü) Yetişkinlerde:
Kadınlarda adetten kesilme, kısırlık veya doğumdan sonra süt verememe,
Erkeklerde azalan cinsel istek, sakal ve vücut kıllarının dökülmesi,
Göz ve ağız çevresindeki ciltte ince kırışıklıklar;
Bitkinlik
İştahta azalma ve bazen kilo kaybı.
Stresli bir durum veya enfeksiyon nedeniyle tansiyonun çok fazla düşmesi ve ateş. Hipofiz bezinin diğer bezleri de harekete geçiren diğer hormonları salgılaması nedeniyle, bu hormonların yetersiz salgılanması hipotiriodizm ve Addison hastalığı da dahil olmak üzere diğer bazı hastalıkların belirtilerini ortaya çıkarabilir.
-----------------------------------------------------
Hipopitüitarizm hipofiz bezinin (beynin altında küçük bir bez) hormonlarından bir veya daha fazlasını üretmemesi veya yeterince üretememesi durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık hipofiz bezinde veya hipotalamusta (beynin hipofiz bezini kontrol eden hormonların salgılanmasını sağlayan kesimi) meydana gelen bir işlev bozukluğunun sonucudur. Hipofiz hormonları az üretildiğinde veya hiç üretilmediğinde bu hastalığa panhipopitüitarizm denir. Bu hastalık çocukları ve yetişkinleri etkileyebilir.
Hipofiz bezi başka bezlere (örneğin tiroit bezine) hormon (örneğin tiroit hormonu) üretmesi için sinyal gönderir. Hipofiz bezi ve diğer bezler tarafından üretilen hormonlar vücudun büyüme, üreme, kan basıncı ve metabolizma (vücudun fiziksel ve kimyasal süreçleri) gibi işlevleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu hormonlardan bir veya daha fazlası düzgün bir şekilde üretilmezse, vücudun normal fonksiyonları etkilenebilir. Kortizol ve tiroit hormonları gibi bazı hormonlar anında tedavi gerektirirken, ötekiler hayatı tehdit edici olmayabilir.
Hipofiz bezi çok sayıda hormon üretir. Önemli hormonlardan bazıları şunlardır:
Adrenokortikotropik hormon (ACTH) böbrek üstü bezlerini uyaran hormondur. ACTH böbrekleri metabolizmayı ve kan basıncını düzenleyen kortizol denilen bir hormon salgılaması için uyarır.
Tiroit uyarıcı hormon (TSH), tiroit bezinden tiroit hormonları salgılanmasını ve üretilmesini uyaran bir hormondur. Tiroit hormonları vücudun metabolizmasını düzenler ve büyüme ve gelişimde önemlidir. Bunlar ayrıca yumurtalık maddesi veya cinsel hormonlar (örneğin östrojen veya testosteron [erkeklik hormonu] diye de bilinir.
Büyüme hormonu (GH) kemiklerin ve dokuların normal büyümelerini uyaran hormondur.
Prolaktin kadınlarda göğüs büyümesini ve süt üretimini uyaran bir hormondur.
Antitiüretik hormon (ADH) böbreklerin su kaybını kontrol eden hormondur.
Hipopitüitarizmde bu hipofiz hormonlarından bir veya birkaçı eksiktir. Hormon eksikliği onun kontrol ettiği bezin veya organın işlevinin kaybolmasıyla sonuçlanır.

Yorumlar