Husye Torbası Şişliği

Husye torbası (erbezi) şişkinliklerinde; nedenin ne olduğunu araştırmak gerekir. Bazı şişliklerde, husye torbasının görünüşü ışık geçirecek kadar şeffaflaşır. Bazıları da ağrılı olur. Husyelerde, şişlik ile birlikte ağrı da hissedilirse, iltihaplanma veya kanama ihtimali vardır.
-----------------------------------------------------
TESTİS ŞİŞMESİ(HİDROSEL) NEDİR?
Hidrosel, testisi çevreleyen zarların arasındaki sıvının miktarının artması demektir. Halk deyimi ile torbaların şişmesi ya da testislerin su toplaması denilir. Ciddi bir hastalıktan ziyade estetik bir hastalıktır. Erkeklerde pantolon giyerken, otururken, bacak bacak üstüne atarken rahatsız edici bir durumdur. Doğumda erkek bebeklerin %10’u hidroselli olarak doğar ama hayatın ilk yılı içinde tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir.
HİDROSEL NASIL OLUŞUR? Normal şartlar altında hem testisin doğal anatomik yapısı içerisinde kendi içinde bir zar bulunur, hem de torbaların arasında bir zar vardır. Bu iki zarın arasında 5 ile 10 cc. kadar sıvı vardır. Bu sıvının görevi, testisin darbelere karşı korunmasıdır. Değişik nedenlerden dolayı bu zarlar arasındaki sıvının ya artması ya da sıvının geri emiliminin azalması nedeniyle torbalarda şişme meydana gelecektir.

HİDROSELİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Belirtiler; torbaların su toplamasıve en önemlisi ağrısız şişmelerdir. Ne kadar şişerse şişsin üstüne basıldığında, vurulduğunda veya kişinin kendini muayene ettiğinde torbaları sıktığında hiçbir ağrı duymaz. Yalnızca kişi sıkışma dolayısıyla huzursuzluk hisseder ama normalde hiçbir ağrı hissetmez.
Hidroselde dikkat edilecek husus %10 vakalarda testis tümörlerinin, testis kanserinin yan bulgusu olarak da hidrosel olabilir. 35 yaşın altındaki erkeklerde kısa dönemli şişmelerde altında %10 vakalarda testis tümörü çıkabileceği unutulmaması gereken bir bulgudur. Bu bakımdan, kişide çok kısa zamanda su toplaması söz konusu ise ve kişi torbasının üstüne hiçbir darbe hatırlamıyorsa mutlaka en kısa zamanda hekime başvurması gerekir.
TESTİS ŞİŞMESİ NEDENLERİ
Hidrosel, %10 kadar testis tümörünün yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor olabilir. Bunların dışında skrotum içindeki iltihap ya da torbalara alınan bir darbeden dolayı da testisler su toplayıp şişebilir.
HİDROSEL NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Gerçek anlamda tek tedavi yöntemi cerrahidir. Hastaların ameliyatı kabul etmemeleri durumunda geçici tedaviler denilen iğneyle aspirasyon yöntemi, iğneyle girip ultrason rehberliğinde içerideki sıvının boşaltılması ve sıvı boşaltıldıktan sonra iğnenin içerisinde bir takım nedbe oluşturucu özellikle tentürdiyot gibi maddelerin torbaların içine geri verilmesi geçici zaman kazanma söz konusu olabilir. Bu zamanda böyle bir tedavide uygulanmamaktadır.
Gerçek tedavi zarların yapısının değiştirilmesi ve tekrar etmemesi için özel tekniklerle ameliyat edilmesi gerekir. Mandalina boyutunda bir torbadan kişi rahatsız ise tedavisi gerekir ya da kişi portakal boyutundaki bir şişmeden rahatsız olmuyorsa tedavi olmayabilir. Altında kanserle alakalı bir sebep yoksa iyi huylu bir hastalıktır. Kişi rahatsız olana kadar tedavi edilmez. Açık ve basit ameliyat yapılır, yaklaşık bir saat sürer. Aynı gün hastanın evine gidebileceği rahatsızlık vermeyen bir işlemdir. Hastada, skrotal şişlik varsa testis kanseri yada diğer koşulları ekarte etmek için bir doktora görünmek isteyebilir.
HİDROSEL TEDAVİ EDİLMEZSE NE TÜR SORUNLARA YOL AÇAR?
Kişi rahatsızlık hissediyorsa bu konuda en önemli bakılması gereken durum yaşıdır. Kişi 35 yaş ve altında ise kısa zamanda şişlik geliştiyse, herhangi bir travma söz konusu değilse mutlaka ultrasonla bakılması gerekir. Ultrasonla yapılan kontrolde herhangi bir patolojik bulgu yok ise ve tümör tarayıcı kan testleride negatif sonuç veriyorsa, o zaman bu iyi huylu bir hidrosel olarak kabul edilir.
Aksi taktirde bunlarda bir bozukluk varsa dolayısıyla testis tümörü olasılığından dolayı acil müdahale gerekebilir. Bunun dışında iyi huylu diye kabul ediliyorsa, kişi yaşlıysa, hikayesi çok eskiyse, uzun senelerdir hidroseli varsa, kişi görüntüden rahatsızlık duyuyorsa, cinsel ilişkiye mani oluyorsa, pantolon giymesine mani oluyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekecektir. Ameliyat olmadığı taktirde testislerde herhangi bir bozukluğa neden olmaz, diğer organlara zarar vermez. Yukarıda da belirtildiği gibi estetik bir rahatsızlıktır.

Yorumlar