Manyetik Rezonans çekilirse kafatasını parçalayarak fırlama riski vardı.

Esed'in askerlerinin attığı kurşunlar 2.5 yaşındaki Ahmed'in başına saplandı. Kaleşnikof mermisi göze çok yakındı! Beyin cerrahları risk alamadı. Ancak genç doktor İskender Alkım Solmaz, gözün içinden girip 3 cm'lik kurşunu çıkardı

Göz kararı
Güncel 23 Eylül 2013, Pazartesi GönderYazdırYorum
  Etiketler: Erdoğan Bayraktar
önceki habersonraki haber
Suriye'de kan akıtan Beşar Esad ve askerleri, 2.5 yaşındaki Ahmet Hani Arup'un da yüreğini acıttı. Ahmed, evlerinin balkonunda otururken bir Kalaşnikof mermisi ile sol şakağından vuruldu. Ancak Suriyeli doktorlar, ellerindeki imkanlarla küçük yavruya müdahale edemeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine acılı aile, Türkiye sınırına gidip Türk güvenlik güçlerinden yardım istedi. Ahmed, ambulansla Antakya Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Ahmed hastaneye girer girmez röntgen ve tomografisi çekildi. Kurşun, küçük çocuğun kafatasındaydı. Fakat MR çekilemediği için tam yeri de tespit edilemiyordu. Eğer MR yani Manyetik Rezonans çekilirse merminin Ahmed'in kafatasını parçalayarak fırlama riski vardı. Bu nedenle beyin cerrahları ameliyat riskini alamadı.

KAFATASI AÇILMADAN...
Çünkü Ahmed'in kafatası açılacak ve kurşun bulunmaya çalışacaktı. Bu yöntem başta beyin ve göz olmak üzere birçok risk içeriyordu. Bunun üzerine zorunlu hizmet için hastanede görev yapan göz doktoru İskender Alkım Solmaz inisiyatif aldı. Ahmed'in gözünü açıp kurşunu çıkarıbileceğini söyledi. Durum tercüman vasıtasıyla aileye iletildi. Doktora güvenen aile onay verdi ve genç hekim Ahmed'in beynindeki kurşunu çıkarttı. Tatlı yavru, sağlığına kavuştu.

LİTERATÜRE GEÇEBİLİR
Doktor Solmaz, göz kapağı içinden ve kenarından girerek gözü öne doğru kaydırdı. Kurşunu aramaya başladı. Ve 3 santimlik kurşun Maksiler Sinüsün Tavanı denilen kısımda bulundu. Doktor, Ahmed'in gözünde açılan noktadan kurşunu çıkardı. Ölümün eşiğinden dönen yavru, 4 gün sonra tabuncu edildi. Dünyada bir başka örneği olmadığı ortaya çıkan operasyon için makale hazırlayan İskender Alkım, yaptığı başarılı ameliyatla literatüre de girmiş olacak.

iSMAiL UMUT ARABACI

Yorumlar

  1. Allah eline yüregine güç kuvvet versin doktor kardeşim.. bu yavrucagın ahıda zalimleri tutusun inş..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum yapmayı unutmayın.