Sağlık Personelinde Sayıdan Çok Kaliteye İhtiyaç Var

Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Anış Arıboğan, son yıllarda artan sağlık meslek lisesi ve sağlık meslek yüksekokullarına dikkati çekerek, ‘’Oysa, sağlık personelinde sayıdan çok kaliteye ihtiyaç var’’ dedi.

Anestezi, Fizyoterapi Teknikerliği, İlk ve Acil Yardım ile Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümleriyle eğitim-öğretim hizmeti veren Yüksekokulun Müdürü Prof. Dr. Anış Arıboğan, artan okul sayısını kaygıyla izlediklerini söyledi.

Prof. Dr. Arıboğan, ‘’Görünüşte de memleketin en ücra köşelerine kadar sağlık hizmeti götürülüyor. Gerçekten takdire değer bir durum. Fakat bu verilen personel hizmetin ne kadarını yerine getiriyor? Ya da bu kurumlar verilen hizmetlerden ne kadar faydalanabiliyor? İşletme yardımcı sağlık elemanı yetiştirme modelinde bunu gözden geçirebilmemiz lazım. Bence şu anda sayıdan çok kaliteye ihtiyacımız var’’ dedi.

Sağlığın vazgeçilmez bir sektör olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Arıboğan, bu sektörde tıbbi cihaz, araç-gereç donanımının yanı sıra personel yetkinliğinin de büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şunları söyledi:

‘’Sağlıkta popülist yaklaşımlar olmamalı. Sayı olarak çok büyük bir ihtiyacımız yok ama kadrolaşma konusunda ciddi hatalar yapıldığını düşünüyorum. Başlangıçta şunu görüyorsunuz. Devlet kadrolarını seçen gençler “Daha az çalışacağım, geleceğim garanti’’ gibi bir heyecana kapılarak, seçimlerini yapıyorlar. Ama dönüşte hastalarını bize getiriyorlar ve mazeretleri şunlar oluyor ‘orada kurum çalışmıyor, orada hastalara iyi bakılmıyor’. Ben de diyorum ki ‘o hastalara siz bakıyorsunuz. Demek ki işletmecilik mühim. Demek ki başınızda kimin olduğu mühim. Mühim olan sayı değil, kalite. ‘’

Prof. Dr. Arıboğan, ‘’Şunu her zaman söyleyebilirim. Doğru yöneticiler, doğru yönlendiriciler, doğru eğitimciler. Ben her kadro için bunu ifade edebilirim. Olmazsa olmaz sağlık elemanları var. Hemşireler, anestezi teknikerleri, yardımcı hekimler. bunlarsız hastane hiçbir şey yapamaz. Hastane bir duvar değildir, bir mermer, bir parke değildir. Hastane insandır’’ dedi.

Başkent kurumlarının farklılıklarına da dikkati çeken Prof. Dr. Arıboğan, şöyle devam etti:

‘’ Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz, modern okul altyapısı ve üniversitemizde üç ayrı hastane kompleksi ile hizmet veren Adana Uygulama ve Araştırma Merkezinde; eğitim alanında güçlü bir akademisyen kadroya sahiptir. Bunun yanı sıra uygulama alanında ileri teknoloji ile donatılmış hastane birimleri öğrenciye değer veren, onların sorun ve taleplerini dikkatle değerlendiren yönetim kadroları ile en iyiyi yapma gayretindedir.’’

Prof. Dr. Arıboğan, ‘’Bu anlamda ben Başkent üniversitesinin ayrıcalıklı olduğunu düşünüyorum. İşletme modeli tamamen insana yönelik yani hizmete yönelik. Başkent Üniversitesi, Adana’ya çok şey katıyor. Bu anlamda Sayın kurucumuz Prof. Dr. Mehmet Haberal hocamı bir kez daha saygıyla anmak istiyorum. Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürümüz Sayın Turgut Noyan’ı böyle bir yatırımı Adana’ya taşıdığı için kutluyorum.’’

Prof. Dr. Arıboğan, sağlık meslek yüksekokullarında daha önce fizik tedavinin büyük ilgi gördüğünü, son yıllarda ise anestezi, radyoloji ve acil tıp bölümlerinin ilgi çektiğini vurgulayarak, ‘’YÖK’ten izin alabilirsek, yeni bölümler açabileceğiz’’ diye konuştu.

Arıboğan, öğrencilerin daha ilk günden uygulamalı eğitime başladıklarını, bunun da deneyim kazanmalarında önemli bir unsur olduğunu sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar