Stres, şeker ve radyasyon alzaymır nedeni

Uzmanlar, bunama hastalığı olarak bilinen alzaymırdan korunmak için şeker kullanımının azaltılmasını, stresten uzak durulmasını ve radyasyon yayan cihazların daha az kullanılmasını öneriyor. Hareketsiz yaşamdan da uzaklaşılmasını istiyor.

Liv Hospital'dan Nöroloji Uzmanı Türker Şahiner, 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü sebebiyle hastalık hakkında bilgi verdi. Dünyada 30 milyona yakın kişinin alzaymır hastası olduğunu belirten Şahiner, “2050 yılında bu sayının 80 milyon olacağı tahmin ediliyor. Bunamanın nedeni ve çaresi bulunamazsa bu asrın sonunda gelişmiş ülkelerde hiçbir şeyi hatırlayamayan insan sayısı, sağlıklı bireylerin sayısını geçmiş olacak. Hiçbir bulaşıcı hastalık insanlık adına bu denli bir tehdit oluşturmuyor.” ifadelerini kullandı.
İşte TSK'nın yeni silahıShow TV'deki krizin arkası kesilmiyorprojepedia 13 eylülBakın o bebek nasıl kurtuldu?Kürt işçilere saldırı iddiası !EmlaknetDünyanın genç milyarderleriMuhteşem Yüzyıl'da sürprizAK Parti'den sürpriz seçim hamlesiEtek altı için ilginç karar !İstanbul'da kendine hayran bıraktıran manzaraiscanavariDinleme krizinin perde arkası çözüldü !Atatürk evinde skandalBugün seçim olsa hangi parti ne alır ?

Radyasyon ve stresin alzaymırı tetiklediğini belirten Şahiner, “Bir asır öncesine göre, kendi ürettiğimiz teknoloji (cep telefonu, bilgisayar vs..) mahareti ile yüzlerce kat fazla radyasyona maruz kalıyoruz. Keşke radyasyon sadece tek riskimiz olsa. Ofislerde, evlerde geçirdiğimiz uzun hareketsiz saatlere yoğun iletişimin getirdiği stres ve giderek artan hareketsiz yaşam biçimi eklenince alzaymırın temel nedeni olan Amiloid ve TAU proteininin beyindeki miktarını yüzlerce kat artırıyoruz. Tüm bilimsel çalışmalar beyin protein birikiminin başladığı günden en az 20 yıl kadar bir süre geçtikten sonra ilk bulguları fark ettiğimizi gösteriyor. Bir başka deyişle 60 yaşında bunama belirtileri gösteren bir kişide beyin hasarı 40’lı yaşlarda başlamıştır diyebiliriz.” diye açıkladı.

‘ŞEKERİ AZALTIN’

“Alzaymırı hareketsiz yaşam ve stres tetikliyor.” diyen Şahiner, “Beyinde biriken bu proteinlerin diğer bir nedeni de depresyon, günümüzde depresif belirtileri bulunmayan bir insana rastlamak adeta mucize gibi. Yaşamdaki beklentilerin yükselmesi ve acımasız yarış içinde geri kalma korkusu sadece depresyon yaratsa belki de sevinebiliriz. Bir dönem sonra beynin korunma refleksleri ve tıbbi destekle mutluluğu tekrar yakalayabiliriz. Ama bu dönemin geride bıraktığı Amiloid ve TAU birikimini artık temizleme şansı kalmıyor. Alzaymıra yakalanmamak için fiziksel egzersiz yapın, şekerden uzak durun, beyninizi strese girmeden çalıştırın.” önerilerinde bulundu.

CİHAN

Yorumlar