2014′ten İtibaren Hemşire, Ebe ve ATT Yetiştirilmeyecek

2014′ten sonra hemşire, ebe, sağlık teknisyeni yetişmeyecek..
Hükümet, bayram tatilinin ardından “sağlık alanıyla ilgili torba kanun tasarısı”nı önemli rötuşlarla Meclis’ten geçirmeyi planlıyor.

Pakette olası atanamayan hemşire sorununu engellemek için önlemlerden, yurt dışındaki hekimlerin teşvikle geri dönmelerini sağlamaya kadar pek çok madde yer alıyor. Sağlık Torba Kanun tasarısı bayramdan sonra Meclis’e gelecek…

Peki paketin içinde hangi maddeler yer alacak.

Pratisyenlik, uzmanlık ve yan dal uzmanlık eğitiminin ardından, toplam süresi 6 yılı bulan zorunlu hizmet yükümlülüğüne tabi hekimler, sadece bir kez Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapmaları halinde bu bölgelere artık gönderilmeyecek.
Hekimler, kalan zorunlu hizmetlerini 12 il arasında kura çekerek belirlenecek illerde tamamlayacak. Yurtdışındaki Türk doktorların Türkiye’ye dönüşünü özendirmek için de düzenlemeye gidilecek.
Buna göre, 2 yıl süreyle yurtdışında çalışıp, Türkiye’ye dönen hekimler kamu ya da özel sektörde 3 yıl çalıştıktan sonra zorunlu hizmet yükümlülüğünden kurtulacak. Böylece istedikleri ilde kamuda görev alabilme imkanları olacak.
Halen sayıları 22 bin olmasına karşın sadece bin 500′ü ‘uzman’ olan aile hekimlerine uzaktan eğitim yoluyla uzmanlık eğitimi verilecek. Bakanlık bu yolla 4-5 yıl içinde tüm aile hekimlerinin uzman aile hekimi olmalarını sağlamayı hedefliyor.
Sayıları ve aldıkları öğrenci sayısı rekor düzeye ulaşan özel sağlık liselerinin kapasitelerinin bir anda 63 bin’e ulaşması da bakanlığı harekete geçirdi. Bu hızla öğrenci kabul etmeleri halinde 4 yıl içinde 300 bin’e yakın mezun verecek bu okulların atanamayan öğretmenler gibi atanamayan hemşireler, sağlık teknisyenleri sorunu oluşturacağından endişe eden bakanlığın talebi doğrultusunda torba kanuna bir madde eklenecek. Eklenecek madde çerçevesinde, özel sağlık liseleri 2014′ten sonra hemşire, ebe, sağlık teknisyeni yetiştiremeyecek.

Yorumlar