Artık Kamuda Başörtüsü Serbest

Kamu kurum ve kuruluşlarda kılık kıyafet yönetmeliğinde değişiklik resmi gazetede yayınlandı.

Yayınlanan resmi gazetedeki yöntemelik maddelerine göre; Başörtüsüne kamuda serbestlik tanıyan düzenleme 8 Ekim 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

“Kamuda başörtü serbestliği” ve İlköğretim kurumlarındaki “öğrenci andı” ile ilgili idari düzenleme gerçekleşti. İlgili düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yayınlanan Başbakanlık Genelgesi ile 1982 tarihli Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliği’nin 5′inci maddesinde değişiklik yapıldı.

Böylece kamuda kılık kıyafetle ilgili yeni bir dönem başladı.

Kamuda kadın personelin giyimini sınırlandıran ve başörtüsü ile çalışmasını engelleyen ifadeler ve madde yönetmelikten çıkarıldı.

Düzenlemede, daha önce açıklandığı şekilde ; “resmi elbise giymek zorunda olan, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, emniyet mensupları ve yargıda ise hakim ve savcılar” uygulamanın dışında tutuldu.

Öte yandan Demokratikleşme Paketi’nde idari düzenlemeler arasında bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak “öğrenci andı” başlıklı 12′nci madde de yürürlükten kaldırıldı.

Yorumlar