Doğum İzni Kasım’da 18 Hafta

Şu anda doğum izni 16 hafta, bunun 18 haftada makul olacağı söylendi. Bizim açımızdan da 18 hafta olabilir”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Kasım ayında yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında doğum izninin 16 haftadan 18 haftaya çıkmasında makul olunacağının kendilerine söylendiğini bildirdi.

Tonbul, doğum sonrası 24 hafta izin taleplerinin olduğunu kaydederek, özel sektörün bu duruma itirazı olduğunu açıkladı. Bütün kadınların kamuda çalışmadığını vurgulayan Tonbul, “Özel sektörde çalışanlar da var. Bu durum ‘kadın istihdamında ileride bir sorun çıkartır mı’ gibi bir soruyu gündeme getirdi. Şu anda doğum izni 16 hafta, bunun 18 haftada makul olacağı söylendi. Bizim açımızdan da 18 hafta olabilir” dedi.

Kadınlardan kendilerine, “Biz çocuğumuza yeteri kadar zaman ayıramıyoruz fakat çalışmak zorundayız” şikayetinde bulunduklarına değinen Tonbul, “Yarım gün çalışarak, devlet primlerini tam ödeyerek, gerekirse yarım maaş da alarak çalışmak isteyen memurlar açısından böyle bir alternatif sunulması talebimizi de ilettik. Yani bir anne istediği tarihlerde yarım gün çalışarak çocuklarına daha fazla zaman ayırmış olacak. Bu konu da paketin içinde görüşülecek konular arasında olacak” değerlendirmesinde bulundu. -”30 yıllık süre sınırlandırması kaldırılmalı”-

Tonbul, memurlarda kıdem tazminatı ya da emekli ikramiyesi hesabının 30 yıl ile sınır olduğunu ve bunun kanunla çelişkili olduğunu söyledi. İşçilerde böyle bir durumun olmadığını savunan Tonbul, şunları kaydetti:

“Biz 30 yıllık süre sınırlamasının kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü son Sosyal Güvenlik yasasıyla 2008′den sonra işe girenler zaten 65 yaşına kadar çalışacaklar. Eski memurlara da işe girdikleri yıl itibarıyla yaş sınırı getirdiler. Adaleti sağlamak açısından bundan sonra giren memur bir derece üstten başlasın. Ayrıca memurlar için disiplin affının tekrar gündeme getirilmesi gerekir. Bu taleplerimiz de masada görüşülecek konular arasındadır.”


Yorumlar