İncinmek

Herhangi bir eklemin, burkulması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Çoğunlukla ayak, el bileklerinde veya diz kapağında görülür. Eklem; incindiği zaman, kısa süren bir ağrı hissedilir. Sonra eklemin bulunduğu yerde şişme, zonklama, morarma görülür. Yapılacak ilk iş, incinen yeri sargı bezi ile sarmak ve üzerine soğuk su dökmektir.
-----------------------------
Burkulma - İncinme
Burkulma - İncinme
Ağrı hisseder hissetmez yaptığınız işi bırakın. DBBY (dinlenme, buz, bağlama, yukarıya kaldırma) formülünü uygulayın...
Eklemlerimizden birisini burkarak veya aşındırarak yaraladınız. Yaralanan bölgede ağrı veya hassasiyet, muhtemelen de şiş, kızarıklık veya çürük var. Yaralı bölgeyi hareket ettirmekte zorlanıyor olabilirsiniz.
Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Ağrı hisseder hissetmez yaptığınız işi bırakın. DBBY (dinlenme, buz, bağlama, yukarıya kaldırma) formülünü uygulayın. O bölgeyi bir Gün kadar dinlendirin; dayanabileceğinizi hissettiğinizde faaliyetinizi yavaş yavaş artırın. Dinlenme döneminde Günde birkaç kere 10 Dakika tatbikat 10 dakika ara olmak üzere buz koyun. Elastik bir bandajla bölgeyi sıkmadan koruyacak şekilde bağlayın. Bölgeyi yukarıya kaldırarak eklemlerdeki Sıvıların akmasını sağlayın.
Parmak ekleminizi burktuğunuzda eklem şişmeden önce hemen bütün yüzüklerinizi çıkarın.
Ağrı ve şişkinliği rahatlatmak için Aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici alın.
Önleme Burkulma ve incinme vakalarının pek çoğu evdeki kazalarda meydana gelir. Bu nedenle evinizi kazalara karşı emin hale getirin. Merdivenlere parmaklık yaptırın. Banyoda ve duşlarda lastik yaygı kullanın. Kapıların ve merdiven basamaklarının aydınlık olmasını sağlayın. Ayakkabı, oyuncak alet-edavat gibi nesneleri herkesin takılıp düşebileceği yerlere koymayın. Burkulma ve incinmenin bir başka önemli nedeni sportif faaliyetlerdir. Koruyucu önlemler alın. Zorlayıcı fiziksel faaliyetlerden önce yavaş ve gerici hareketlerle ısının ve yoğun egzersiz bittikten sonra 5 dakika soğuyun. Kendinizi zorlamayın. Ağrı vücudun size yavaşlamanız gerektiğini ifade etmesidir; kas veya eklemleriniz ağrımaya başladığında, yapmakta olduğunuz hareketi bırakın.
Çocuğunuzun Tedavisi
19 yaşından küçüklere aspirin vermeyin! Reye sendromu denen ender, ama ciddi bir soruna yol açabilir. Ateş veya ağrı durumlarında bunun yerine ibuprofen ya da asetaminofen verin.
Çocuklar ağrılarını ifade edemeye bilir; bu nedenle burkulma ve incinme vakalarında onları yakından izlemek gerekir. Birden faaliyetlerini durdurur ve vücudun yükünü bir tarafa vererek topallamaya başlarlarsa, tıbbi müdahale gerektiren bir yaralanma söz konusu demektir.
Önemli Bilgiler
Burkulma ve incinme bir eklemin kemiklerini bağlayan ve eklemin hareketindeki sağlamlığı sağlayan dokuların yaralanmasıdır. Burkulma bağın gerilmesi ve yırtılmasıdır; incinme ise kas gerilmesidir. Burkulma ve incinme ani dönme ya da gerilme gibi eklemi normal hareket alanı dışında harekete zorlayan bir travmadan sonra meydana gelir. Bütün eklemlerde mümkün olmakla birlikte, en çok Ayak bileklerinde, dizlerde ve parmaklarda meydana gelir. Burkulma ve incinmelerin şiddeti, hafif dereceden Ameliyat gerektirecek dereceye kadar olabilir. Genellikle kendi kendine tedavi yeterlidir. Yaralı bir eklem genelde 24 Saat içinde yük taşımaya başlar ve 2 hafta içinde iyileşir.

Yorumlar