Kalp ritmi bozukluğuna radyasyonsuz müdahale

Lütfi ERDOĞAN/ANKARA

Türkiye'de ilk kez kalp ritmi bozukluğuna radyasyonsuz müdahalede bulunuldu. Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi, doktorları Suriye'de iç savaş öncesi hastane kapılarından çevrilen ve çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınan Abdülkadir Selefi'yi (53) bu yöntemle hayata döndürdü. Başbakan Erdoğan'ın doktoru Prof. Dr. Serkan Topaloğlu ve Prof. Dr. Dursun Aras başkanlığındaki ekip, yaklaşık iki saat süren tıbbi müdahalede, ritim bozukluğu tedavisini radyasyon kullanmaksızın gerçekleştirdi.

ELEKTRİK ŞOKU VERİLDİ
Hastanın normal kalp ritmine ve normal yaşamına kavuştuğunu belirten Topaloğlu, "Ventiküler taşikardi, yani ölümcül kalp ritmi bozukluğu kalbin karıncığının dakikada 250 kez atması ile kalbin kan dolduramadan boşalması ile ilgili ritim bozukluğudur. Hasta, hastanemize nakledildiğinde ölümle karşı karşıya idi. Ritim bozukluğu, rahatsızlığın oluşması akabinde, çok kısa sürede elektrik şoku verme suretiyle düzeltilebilir. Nitekim bu hasta, bir günde 30'a yakın elektrik şoku verilerek hayatta kalması sağlanabilmiş biriydi" dedi.

YOĞUN RADYASYON
Ritim bozukluğunun yakılarak tedavisi esnasında yüksek oranda radyasyona maruz kalındığını aktaran Topaloğlu şöyle devam etti:
"Çok uzun süren bu tedavide görüntüleme işlemi normalde radyasyon kullanarak yapılır. Radyasyon da gerek hastanın gerekse hekimin sağlığını olumsuz etkiler. Ama biz, ekibimizin tecrübeleri sayesinde bu tedaviyi, radyasyon kullanmadan gerçekleştirdik. Bu, Türkiye'de bir ilktir."


EŞİ DİYALİZDE ÇOCUĞU SARILIK HASTASI
2 ay önce ülkesindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Selefi, Malatya'daki tedavisinin ardından son umut olarak Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'ne gönderildi. Suriye'nin Kamışlı ilçesinden olan Selefi, Türkiye'ye eşi ve 10 yaşındaki hasta çocuğuyla geldi. Malatya İnönü Hastanesi'nde eşinin diyalize girdiği, çocuğunun da sarılık nedeniyle yatarak tedavi görüyor.

Yorumlar