Kansızlığın ilacı roka

* Nafiz hocam, kansızlığım var. Demir hapı verdiler. C vitaminiyle al dediler. İlaç kullanmasam da yemeklerden c vitamini alsam bir sakıncası olur mu? Hangi sebze ve meyvelerde C vitamini çok bulunur?
C vitaminini doğal yollardan bedenimize vermek en doğrusudur. Yani bir sakıncası yok. Eskiden C vitamini hapı mı vardı? Nerdeyse her sebze ve meyvede c vitamini bulunur. Frenküzümü, kara lahana, lahana, karnabahar, greyfurt, portakal, mandalina, turunç, limon suyu (su katılmış olarak), mandalina, paprika, yeşil biber, maydanoz, ananas, vişne, kuşburnu, çilek, tere, ağaç çileği, roka, tere, böğürtlen, sofranda bulundurursan hap almana gerek kalmaz.

* Nafiz bey, oğlum 9 yaşında ve o bir solak. Solak neden olur?
Solaklığın oluşumu konusunda pek çok teori vardır. Bunlar içinde en çok yaratılış ve alışkanlık teorileri gözdedir. Yaratılış teorisini savunanlar, solaklığın soyaçekim, iç organların eşit olmaması, vücudun her iki tarafındaki temiz kan damarlarının aynı hızla gelişmemiş olması, kol kemiklerinin aynı büyüklükte olmaması ve çocuk henüz doğmadan ana rahmindeki duruşunun yarattığı farklılıklardan kaynaklanabileceğini ileri sürerler. Alışkanlık teorisi ise, çocuğun sağ veya sol elini kullanmasını, öğrenmeye, yani ana-babanın ya da bakıcısının çocuğa verdiği alışkanlıklara bağlar. Bu teorilere göre, solaklık anormal bir durum değildir. Sağlıklı olsun da hangi elini kullanırsa kullansın.

* 6 aydır belim ağrıyor, ateşim çıkıyor. Kilo da verdim. Doktora gidince, 'bel fıtığı' diyorlar. Verdikleri ilaçlar, şikayetimi azaltmadı. Başka bir hastalık olabilir mi?
Olabilir. Genellikle bel fıtığı olanlarda halsizlik ve kilo kaybı beklenmez. Ancak bel-omur bölgesinin farklı hastalıklarında bu şikayetlerin hepsi bir hastalık tarafından ortaya çıkartılıyor olabilir. Multıple Myelom, omur iltihapları bu tip hastalıklardır. Ortak belirtileri, sırt ve bel omurları ağrılarıdır. Öncelikle tekrar doktora başvur. "Multıpl Myelom" bir çeşit kan kanseridir. Bel ağrısı şikayeti bazen hastalığın ilk şikayeti olabilir. Omur fıtıkları da, ağrı şikayeti ile kendilerini belli ederler. Bel, boyun, sırt omurlarının fıtıkları günlük hayatta sık karşılaşılan hastalıklardır. Bu nedenle bel, boyun, sırt ağrıları "Fıtıktır canım, başka bir şey değil" denilerek önemsenmezler. Bu tuzak bir durumdur. Önemsenmeyen ağrı 'multıpl myelom' hastalığının ağrısı olabilir. Öncelikle ağrıları olanlar doktora başvurmalı. Temel tetkikler, röntgen filmleri, kan sayımı, sedimentasyon, protein elektroforezi ve gerekirse doktorun isteyeceği farklı tetkiklerle tanı konulabilir. Hemen iç hastalıkları uzmanına git. 

Yorumlar