Kütahya'ya yeni tomografi cihazı

KÜTAHYA (İHA) - Sağlık Bakanlığı tarafından Kütahya'ya gönderilen bilgisayarlı tomografi cihazı, Vali Şerif Yılmaz'ın da katıldığı törenle hizmete sunuldu.
DPÜ Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hizmet alımı yolu ile kullanılan tomografi cihazının yerine Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen bilgisayarlı tomografi cihazı hizmete girdi.
Törende konuşan Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Mithat Ekici, “Hepimizin malumu olan Tomografi cihazları önceden sadece büyük şehirlerde olur ve hatta bu illerde bile çekim için aylarca beklenmek zorunda kalınırdı. Hali hazırda İngiltere gibi ülkelerde durum böyle iken, Sağlıkta Dönüşümle birlikte bu sorunlar ülkemizde azaltılmaya başladı. Hastanemizde de daha öncesinde hizmet alımı yolu ile tomografi cihazımız vardı. Fakat bu hizmet alımı bizim için önemli bir maliyet kalemi oluşturmaktaydı. Bakanlığımız tarafından tahsis edilen 2 adet tomografi cihazı bu hastanemizde ve Simav'da hizmete girmiştir. Bu cihazların ilimize kazandırılmasında desteklerini esirgemeyen valimize ve milletvekillerimize teşekkürlerimi sunarım” dedi.
Kütahya Valisi Şerif Yılmaz da konuşmasında, "Yeni bir birimin açılışının mutluluğunu sizlerle beraber paylaşıyoruz. Ben emeği geçen, katkı ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.Türkiye'nin Sağlık gündemi yıllarca tartışıldı. Ama bugün çok şükür geldiğimiz nokta itibariyle Avrupa standartlarında beklediğimiz ve özlediğimiz tabloyu yakalamaya çalışıyoruz ve ben yakaladığımızı da ümit ediyorum. Türkiye'de sağlıkta geldiğimiz noktayı tüm kamuoyunun bilmesi lazım. Bundan 20 yıl önce Bitlis İlinde görev yaparken ilimizde bir tek kadın doğum uzmanı vardı. Oda Hepatit B hastalığı nedeniyle Ankara'ya tedaviye gitmişti. Bitlis'te başka Kadın Doğum uzmanı yoktu. Yine aynı tarihlerde koskoca ilde bir tane Ortopedi Uzmanı yoktu. Bırakın cihazı personel bile yoktu. İşte Hükümetimizin koymuş olduğu 'Sağlıkta Dönüşüm Programı Projesi' ile birlikte bugün en ücra köşelere varıncaya kadar, 1000-1500 kişilik ilçelerimizin bile bizden Uzman Doktor istediği duruma geldik. Artık hastalarımızı durumlarına göre, Türkiye'nin her yerine Ambulans helikopter ve uçaklarla ulaştırma şansımız var. Türkiye'nin neresinde boş yatak ve uzmanı varsa oraya götürme imkanımız var. Biraz önce Genel Sekreterimiz de ifade etti, artık yeni yapılan hastanelerimizde 1, 2 ve 3'er kişilik odalarda ve beş yıldızlı otel standardında, refakatçilerinde hastanın beraberinde insanca kalabileceği düzenlemeler yapılıyor. Artık Dünya ölçeğinde sağlık hizmetlerinin sunumunda örnek gösterilen bir ülke konumuna geldik. Bugün düne kadar Ankara ve İstanbul'da bulunan ve 6 ay sonraya sıra alınabilen cihazların yerine çok şükür, ilimizde hastalarımıza hizmet verebilecek cihazlarla Tomografi ve MR'lar rahatlıkla çekilebiliyor. Bugün geldiğimiz noktada emeği geçen başta Hükümetimiz olmak üzere, Sağlık Bakanlığımıza ve çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Allah muhtaç etmesin, ama eksikte etmesin. Ben alınan tüm cihazların ilimize, insanımıza, hastanelerimize ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Bilgisayarlı tomografi cihazı açılışından sonra Vali Şerif Yılmaz, polikliniklerde muayene olmaya gelen vatandaşlarımızla görüşerek istek ve arzularını dinledi.

Yorumlar