Nar ve zencefil testis kanserinden koruyor

Nadir görülen bir kanser türü olan testis kanseri, son yıllarda gençler arasında hızla yaygınlaşıyor. Bel ağrısı ve bulantı gibi belirtileri olan hastalıktan korunmak için zencefil ve nar takviyesi kullanılmalı
Erkeklerde görülen testis (yumurtalık) kanseri; nadir bir kanser türüdür. Bütün kanser türleri arasında yüzde 1 oranında görülen testis kanseri hakkında şunlar söylenebilir:
 Testis kanseri, en sık 25-35 yaş arasında görülür. Hastalığın gençlerde görülme sıklığı her geçen yıl artmaktadır. Bu tip tümörler, kemoterapiye duyarlıdır.

BEYAZ IRKTA DAHA YAYGIN
 Hastalık 60 yaş üzerinde yükselme eğilimi gösterebilir. Hastalığın iyileşme oranı birinci ve ikinci evrede yüzde 90'a çıkarken, üçüncü evrede yüzde 70'e düşmektedir.
 Bu kanser türünde tümörlerin çoğu hücre kökenlidir. Bu, tümörlerin testislere geç inmesini veya hiç inmemesini 20 ila 40 kat artırır. Hastalığın ileriki evrelerde diğer testise geçme oranı ise yüzde 1-2'dir.
 Bu hastalıkta genetik faktörler çok önemlidir. Testis kanseri beyaz ırkta daha sık görülür.

İLAÇLAR HASTALIĞA NEDEN OLABİLİR
 Bazı ilaçları kullanmak ve çevre faktörleri, testis kanserinin gelişiminde önemli rol oynar. Jet temizlemede kullanılan çeşitli solventler ve okratoksin-a gibi toksinlere maruz kalanlarda kanser riski artar.
 Testislerde ele gelen kitle bazen ağrılı olabilir. Bu, hastalığın ilk belirtisidir. Ayrıca göğüs ağrısı, öksürük, bel ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma ve kilo kaybı gibi belirtiler de görülebilir.

E VİTAMİNİ SPERM SAYISINI ARTIRIR
 Testis kanseri olanların sperm sayılarının normal seviyede olabilmesi için E vitamini, selenyum, kordiseps mantarı, reishi mantarı, omega 3 ve betakarotenler tüketmesi gerekir.
 Hastaların, karaciğer toksitesini önlemek için; enginar, kereviz, yer elması, kuzu kulağı, karahindibağ, biberiye gibi gıdalar tüketmesi gerekir. Ayrıca her gün en az iki litre su içilmelidir.

C VİTAMİNİ TAKVİYESİ ŞART
 Araştırmalar yaban mersini, zencefil, kimyon ve narın; sperm sayısını ve testosteron seviyesini artırdığını göstermektedir.
 Çinko, C vitamini ve selenyum bakır, betakarotenlerin kanser riskini azalttığı da kanıtlanmıştır.

BAŞARI ŞANSI YÜZDE 90
 Testis kanseri tümörleri iki ana grupta toplanır; seminom ve seminom dışı tümörler.
 Erken evre seminomlarda radyoterapi ile yüzde 90 başarı elde edilir. İki-üç kür kemoterapiyle seminomları tamamen kontrol altına almak mümkündür.
 4 santimetre büyüklüğündeki tümörlerde; kemoterapatik ilaç, sisplatin ve etoposid tedavisi uygulanır. Evrenin durumuna göre tedavi sayısı değişebilir.
 Seminom dışı kanserlerin erken evresinde de başarı oranı yüzde 90'dır. Seminom dışı tümörlerde hastaya; anormal AFP, beta-HCG, LDH düzeyine göre tedavi uygulanır. İleri evre hastalarda ise BEP, EP ve VİP gibi tedavi metodları uygulanır.
 İyileşmeyen hastalara yüksek doz kemoterapi ve otolog kemik iliği transplantasyonu uygulanır. 

Yorumlar