Sağlık Bakanlığı Personelin Yüzünün Ne Zaman Güldürecek?

Sağlık Bakanlığında görev yapan, izinlerini dahi kullanamayan, şiddete maruz kalan binlerce sağlık çalışanları, 666 KHK ve ek ödeme yönetmeliğindeki düzenlemelerde mağdur edilmişlerdir.

Son zamanlarda sağlık çalışanları, sağlıkta şiddetle gündeme gelmektedirler. Sağlıkta artan şiddet neticesinde personelin moral ve motivasyonu bozulmakta, çalışma şevkini kırmakta ve sağlık personelini yıpratmaktadır. Yapılan araştırmalara göre en doktorlar ve hemşireler şiddete maruz kalmaktadır.

Bütün zorluklar ve olumsuzluklar içerisinde boğuşan sağlık çalışanlarını, ek ödeme dağılımı hakkaniyetli yapılmadığı gibi genelde 666 sayılı KHK ile öngörülen sabit oranda ek ödeme alabilmektedirler. 1-2 derecedeki sağlık çalışanları ortalama 832 TL almaktadırlar. Tüm sağlık çalışanları arasındaki ayrımcılığın kaldırılarak ek ödeme oranların en az %150, bu oranın maddi olarak karşılığı 1.085 TL olması, sağlık çalışanların mali açıdan rahatlatacağı gibi moral ve motivasyonunu artıracaktır. Sağlık çalışanlarının yüzü bir nebze olsun gülecektir.

Döner sermaye, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle emekli maaşları çok düşük kalmaktadır. Bu düşük ücretler karşısında sağlık çalışanları haklı olarak emekli olamıyor. Döner sermaye mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır.

Ek ödeme yönetmeliğinde katsayı oranlarının belirlenmesinde hekimlerin haricindeki diğer sağlık personelinin performansını ölçen herhangi objektif bir kriter olmadığından, kriter olarak personel; eş değer unvan, eğitim ve öğretim seviyesine göre sınıflandırma yapılırsa personeller arasındaki huzursuzluk kısmen olsun giderilecektir.

Sağlık çalışanları, alanlarında yüksek lisans veya doktor yaptıklarında ek ödeme yönetmeliğinde en az 1,00 ek ödeme kat sayısından düzenleme yapılmasını beklemektedirler. Sağlıkta hekimin dışında en az yüksek lisans mezunu sağlık çalışanlarına da hak ettiği değer verilmelidir. Yüksek lisans mezunları hak ettikleri ölçüde en az 1,00 oranında ek ödeme oranı talep etmektedirler.

Üniversitelerde görev yapan doktorlar ve diğer sağlık çalışanları da sabit ek ödemelerinin her ayın 15′inde yatırılması gerektiğini, üniversitelerin sabit ek ödemelerinin zamanında yatırılmadığından ve mağdur edildiklerinden şikayet etmektedirler. Üniversiteler bu konuda gerekli özeni göstermelidirler.

Bütün olumsuzluklara rağmen sağlık çalışanları imkansızlıklar içerisinde görevlerini en güzel yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Gece gündüz çalışmaktadırlar. Personel açığı yüzünden birçok sağlık çalışanları izinlerini dahi kullanamamaktadırlar. Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının yüzünü bir nebze de olsa güldürmelidir.

Özkan AYDEMİR /memurlar.net

Yorumlar