Vatandaşa “özel hastane” darbesi geldi

Özel hastane farkı katlandı.

Hastadan SGK’nın belirlediği ücretin yüzde 90′ına kadar fark alabilen özel hastaneler artık yüzde 200′e kadar fark isteyebilecek. Tahlil veya tetkiklerde vatandaş ekstra fark ödemek zorunda kalacak.

Bayram öncesi vatandaşa “özel hastane” darbesi geldi. Özel hastanelerin vatandaştan alabileceği fark ücretinda sınır “yüzde 90″dan, “yüzde 200′e” çıkarıldı. Gizli zam anlamına gelen bu kararla, hastaneler vatandaştan halen aldıklarından 2 kat daha fazla fark ücreti alabilecek.

Bakanlar Kurulu’nun, dünkü Resmi Gazete’de yayınlanan kararıyla, halen sadece poliklinik hizmetleri için örneğin 25 TL ödeyen bir vatandaş, artık 50 lira ödemek zorunda kalacak. Bir de tahlil veya ileri tetkik yaptırmak zorunda kalırsa, ya da operasyon zorunluluğu doğarsa vatandaş 2 katın çok üzerinde bir kaç kat daha fazla ilave ücret ödemek zorunda kalacak.

Yüzde 30′la başlamıştı

2008 yılında çıkarılan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile SGK ile anlaşma imzalayan hastaneler SGK’lı vatandaşlara da açıldı. Bu düzenleme kapsamında özel hastanelerin vatandaştan kaç lira fark ücreti alabileceği de tartışma konusu oldu. Ardından da fark ücretinde oran yüzde 30′la sınırlandı. Buna göre SGK ile hastane arasında yapılan anlaşmaya göre, örneğin dahiliye servisinde muayene için SGK vatandaş adına hastaneye 50 lira ödüyorsa, hastane vatandaştan da fark ücreti adı altında 15 lira ilave ücret alabilecekti. Ancak bu oran zaman içinde artırılmaya başlandı. Önce yüzde 70′e, ardından da bu yıl yüzde 90′a çıkarıldı. Dün yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla da bu oran yüzde 200′e çıkarılmış oldu.

45 yerine 100 TL

Daha önce SGK’nın belirlediği bir muayene ücreti 50 TL ise özel hastane de bunun yüzde 90′ı kadar ilave ücret talep ediyordu. Özel hastanede muayene 95 TL oluyor yani vatandaşın cebinden 45 TL ekstra ücret çıkıyordu.

Bakanlar Kurulu kararı ile bu muayene ücreti şimdi 95 değil 150 lira yapılabilecek. Böylece vatandaşın cebinden çıkan para da 45 lira yerine 100 lira olacak. Muayenenin dışında ekstra isteklerde de fiyat katlanarak devam edecek.

Vatandaş muayenesinde ödeyeceği 55 liraya ek olarak, ultrason çekimi gibi tetkiklerde ve tahlillerde de ekstra fark ödemek zorunda kalacak. Aynı formül, operasyon söz konusu olduğunda da devam edecek.

Vatan

Yorumlar