5 Yıl Nakil Yasağı Sağlıkçıları Mağdur Etti

02.08.2013 tarihli ve 28726 sayılı resmi gazete de 6495 bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun yürürlüğe girmiştir. 657 sayılı kanuna 41. geçici madde eklenmiştir. bu maddeye göre sözleşmeli personeller kadroya 90 gün içersinde kadroya alınacaktır, denilmiştir ve kadroya geçen sözleşmeli personel 5 yıl süreyle kurumlararası nakil yapamaz ibaresi eklenmiştir. (eş durumu,sağlık durumu gibi özür durumlarından bahsedilmemiştir.)

Devlet personel daire başkanlığından bu konu ile ilgili kesin bir bilgi alınamamaktadır. Sözleşmeli personelin ilgili kurumuna memur olarak atandıktan sonra ’657 devlet memurları kanunun 73. ve 74. maddesinde memurlar kurum amirlerinin muvafakat alınarak, kurumlar arası geçebilir’ ibaresi vardır. Üniversite ve belediyede sözleşmeli çalışıp kadroya geçenler 5 yıl nakil yasağına takılmakta, büyük bir beklenti içerisinde olan eş durumları, becayiş veya özür durumlarından dolayı nakil yapmak isteyenler kesin bir bilgiye ulaşamayıp belirsiz bir durum içerisinde kalmaktadır.

Üniversite hastanesinde çalışan sağlık personelleri olarak, bizimde diğer sağlık bakanlığına bağlı sağlık personellerinin haklarına sahip olmak istiyoruz. bunun yanında 2011 yılında sözleşmeli personeller yine kadroya alınmıştı ama 5 yıl kurumlararası nakil yasağı ibaresi eklenmemeşti. burada kadroya geçenlerin haksız bir uygulama yapıldığını düşünmekteyiz. Aynı üniversite hastane içerisinde, 10 yıllık çalışmışlığı bulunan ve yasa ile kadrosuna torba yasa ile yeni kavuşan bir çalışan eş durumundan bile nakil yaptırıp ailesine kavuşamazken, işe yeni başlayan kadrolu bir çalışanın keyfi durumlar sözkonusuyken bile nakil yaptırabilmeside ayrı bir çelişki taşımaktadır.

sayın yetkililer şunu bilmelidirler ki, üniversite hastanesinde çalışanlar, başka kurumlara geçmek istememektedirler yine aynı sağlık sektörü olan başka bir ildeki üniversite hastanesine geçmek istemektedirler. bununda çözümünün mümkün olduğunu biliyoruz.

sayın hükümet yetkilileri, doğum yapan anneler için çalışma yapmakta, esnek çalışma saatleri üzerinde çalışmakta, AİLE BÜTÜNLÜĞÜ ESASINA UYĞUN kararların alınacağını medyadan duymaktayız, peki böylesine ailelerinden ayrı yaşayan memurlar ayda bir, iki ayda bir çocuklarını görmeye giden anne veya babalar için neden bir adım atılmamaktadır. konunun hassasiyetle tekrar görüşülmesini, bu konuda en azından 5 yıl nakil yasağı için MAZERET ATAMALARININ getirilmesini bekliyoruz.

Deniz Ülker
MediHaber.Net

Yorumlar