Bolu’ya Bilgisayarlı tomografi cihazı

   İnsan hayatında en önemli cihazlar arasında yer alan ve teşhis ve tedavide büyük rol oynayan bir milyon dolar değerindeki bilgisayarlı tomografi cihazı artık Bolu’da. Cihazın Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesinde hizmete girdiğini belirten Radyoloji Sorumlusu Dr. Metin Kaloğlu, “Günde 11 ila 120 hastanın tanısı bu cihazla yapılacaktır. Özellikle yaralamalı kazalarda vatandaşlar bir kez bu cihaza girecek ve tüm tetkikleri aynı anda yapılacak ayrıca sürekli radyasyon alması da önlenmiş olacak” dedi.
   

       Sağlık Bakanlığı İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’ne bir milyon dolarlık bilgisayarlı tomografi cihazı hibe etti. Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’nde hizmete giren bilgisayarlı tomografi cihazını tanıtan Radyoloji Sorumlusu Dr. Metin Kaloğlu, “Bolu ve bölgenin tek cihazı olan bu aletle hem zamandan kazanıyoruz hem de hastaya hemen teşhis koyma imkanını buluyoruz. Yeni cihazımızla Pulmoner Anjio, Pankreas Anjio, Toraks Anjio, Renal Anjio, Periferik Anjio, Karotis Anjio, Beyin Anjio ve boyun anjio çekimlerini yapmaktayız” diye konuştu.

       Cihazın nasıl kullanıldığı konusunda bilgiler veren Kaloğlu, “İnceleme sırasında hasta tomografi cihazınını masasına yatırılır. Hasta çekilen bölgeye göre pozisyon verilir. Hastanın damar yolu açılarak, otomatik enjektöre bağlanır. Tomografi konsolunda çekilecek bölgenin planı ayarlanır ve otomatik enjektör yardımıyla ilaçla aynı anda şutlama yapılır. Kontrast maddenin enjeksiyonu kolda geçici bir yanma hissi ya da ağrı ve bulantı yapabilir. İnceleme boyunca hasta kıpırdamamalıdır. Bölgesinden kesitsel görüntüler elde edilir. Daha sonra bilgisayar üç boyutlu görüntüleri elde eder ve hasta çekimi tamamlanmış olur. Bu süre yaklaşık 13 saniye kadar sürer. Cihaz bölgemizde ilk cihaz olma özelliği taşımakta olup Bolu ve Çevre il ila ilçelere de hizmet vermektedir. Cihazı hastanemize temin eden Genel Sekreterimiz Dr. Murat Özmen’e, Hastane Yöneticimiz Abdullah Danışman’a ve Başhekimimiz İbrahim Özcan’a teşekkür ederiz” diye konuştu.

Yorumlar