Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne alınan MRI cihazı devrede

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan son teknoloji iki MRI cihazından biri Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde devreye girdi.

İkinci MRI cihazı ise yaklaşık 10 gün sonra Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde devrede olacak.

Son teknoloji ürünü olan MRI cihazları üstün görüntü kalitesine sahip olup, standart MRI çekimleri dışında  daha önce yapılamayan meme MRI , üst batın MRI beyin, boyun,  batın ve bacak  anjiyografileri yapılmasına olanak sağlıyor.

Diğer yandan Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde randevulu hasta kabulüne de başlandı. Hastalar muayene olmak için sabahın erken saatlerinde numara almak için hastaneye gelmek yerine asgari bir gün önceden mesai saatleri içerisinde 364 85 20 numaralı telefonu arayarak randevu alabilecekler.

Yaklaşık bir hafta olmasına karşın randevulu sisteme ilginin yoğun  olduğu bildirilirken, eski sistemde de hasta kabulünün devam ettiği ifade edildi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde MRI cihazının devreye girmesi ve randevulu sisteme geçilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Törende CTP/BG Gazimağusa Milletvekilleri Arif Albayrak ile Erkut Şahali de hazır bulundu.

GÜLLE:”AMAÇ, KALİTELİ HİZMET”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, amaçlarının; insanlara hak ettikleri kaliteli sağlık hizmetini sunmak olduğunu belirterek, bunun için de çok iyi bir organizasyon ve altyapıya gerek olduğunu söyledi.

Sağlıkta erken tanının önemine işaret eden Bakan Gülle,  yeni gelişen teknoloji ve tanı araçlarına gerek olduğunu, MRI  cihazının da günümüzde en gelişmiş tanı araçlarından biri olduğunu vurguladı.

Gülle, Son teknoloji iki adet MRI cihazının hastanelerde hizmete sokulacağını, bunlardan birinin bugün Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde hizmete girdiğini, diğerinin ise yaklaşık 10 gün sonra Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hizmete gireceğini söyledi.

“MAĞUSA DA MERKEZ HASTANE OLACAK”

 Ülkenin ikinci büyük kenti ve hastanesinde MRI cihazının devreye girmesinin merkez hastane olarak nitelendirilen Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yükünü hafifleteceğini belirten Gülle, “Merkezin gücü diyoruz ama artık  Gazimağusa’yı, Lefkoşa’da yapılan her şeyin yapıldığı bir merkez olarak öngörüyoruz. MRI cihazıyla benzer noktalara geldik sayılır. Biraz daha organizasyon ve teknolojik yatırımla Mağusa Hastanesi de artık büyük bir merkez olacak. Perifer hastane modundan çıkmış olacak” dedi.

HASTANELERDE ÖZERK YÖNETİM

Sağlık Bakanı Amet Gülle, çalışanlara ve hastalara saygı temelinde zamanın en iyi kullanıldığı, en az zorluklarla karşılaşıldığı  sağlık sistemini oluşturmanın en önemli ayaklarından birinin randevulu muayene sistemi olduğunu söyledi.

Bakan Gülle, Gazimağusa Devlet Hastanesi yönetimini uygulama nedeniyle kutlayarak, başlatılan çalışmanın  bir lokomotif görevi göreceğini, diğer hastanelerde de bununla ilgili çalışmaların başladığını,söyledi.

OTOMASYON ÇALIŞMALARI

Otomasyon konusunda da gerekli girişimleri başlattıklarını söyleyen Gülle,  yakın bir zamanda kağıtların hiç kullanılmadığı, ya da çok az kullanıldığı, her şeyin bilgisayar sisteminde  yapıldığı bir siteme geçmek istediklerini, bunun da ilk adımlarının atıldığını kaydetti.

Çalışanların hastanelere sahip çıkması, çalışanlar ve  hastalara huzurlu ortam oluşturulması açısından  hastane yönetimlerinin özerkliği konusunda özellikle durduklarını ifade eden Bakan Gülle, bütün hastanelerin yönetimlerinin bu anlayışla hareket etmesi gerektiğini, bunun güzle bir modelinin Gazimağusa’da görüldüğünü kaydetti.

ÜRETİCİ

Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Aykut Üretici de, Gazimağusa halkının uzun zamandır ihtiyacı olan MRI cihazına kavuştuklarını belirtti.

Üretici, Gazimağusa halkının bir şikayetini sona erdirmek için  Bakan Gülle’nin direktifleri doğrultunda bir adım attıklarını  polikliniklerde randevulu hasta bakma sistemine geçtiklerini söyledi.

Üretici 2 aylık bir organizasyonun ardından uygulamanın bir hafta önce başlatıldığını,  uygulamayla hastaların gece karanlığında numara alabilmek için hastaneye gelmelerine gerek kalmadığını söyledi.

Üretici, hastaları rahatlatacak olan uygulamaya ilginin yoğun olduğunu da sözlerine ekledi.

TULAY

MRI cihazıyla ilgili teknik bilgi veren Radyoloji Uzmanı  Dr. Serhat Tulay da, cihazın Gazimağusa halkının büyük bir ihtiyacını karşıladığını, daha önce hastaların Lefkoşa’ya gitmek zorunda olduklarını ifade etti.

Serhat Tulay, “Üstün kaliteli, güzel bir cihaza sahibiz” dedi.

Yorumlar