Gizemli beynimizin sırları çözülüyor

Christy Matta MA bir eğitmen, danışman ve yazardır. 1994 yılından bu yana ruh sağlığı üzerine çalışıyor ve diyalektik Davranış Terapisi üzerinde ciddi bir eğitim almıştır.'Gizemli beynimizin sırları çözülüyor' başlıklı makalesinde çok çarpıcı bilgilere yer veriyor.

Bilimsel keşifte çok büyük ve önemli anlar vardır. İnsanoğlu evreni araştırdı ve inanılmaz şeyler öğrendi. Dünya'dan 25 ışık yılı uzaklıkta bir yıldız çemberinde dev asteroit kuşağını keşfettik. Hastalıkların mikroorganizmalardan geldiğini öğrendik. 

Atom'un yapısını inceledik. Vücudumuz içindeki kemikleri ve valizimizin içindeki eşyaları görebiliyoruz. 

Ama yinede insanoğlu için beyin oldukça gizemli kalıyor. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) 'deki son gelişmeler beynin anlayışımızda büyük kazançlar elde etmesine ve fonksiyonlarına öncülük etti.

Öyle bile olsa bilim adamları beyni oluşturan tüm hücreleri keşfedebilmiş değil ve tüm fonksiyonların nasıl bir arada işlediğini de henüz anlayamadılar.

Neden düşünüyoruz? Beynimiz bilgileri nasıl kaydediyor? Bu işlem nasıl gerçekleşiyor ve bilgiyi nasıl depoluyor? Neden hepimizin farklı öğrenme tarzları var? Belli kültürel gelenekler sağ beynimizin içine mi inşa edilmiş?

Bilim adamları bunları ve diğer birçok soruyu tam olarak anlayamıyor. İnsan beyni 100 milyar nerondan oluşur ve her biri de diğer binlerce nerona bağlıdır. Dünyadaki en karmaşık yapı.

Beynimiz dinamiktir ve sürekli değişir. Ama daha az karışık olan bir solucanın beynini bile anlamak zor. 

Ulusal Bilim Vakfı'na (NSF) göre bilim adamları bir organizmanın nasıl düşündüğünü,nasıl dünya ile hareket ettiğini ve nasıl mantık kurduğunu yani sağlıklı beyin işlevini açıklayabilecek bir teoriye sahip değil.

Teknolojik gelişmeler ile bilim adamları moleküler,hücresel ve nöronal aktiviteyi anlamada büyük ilerlemeler kaydetti.Ama bu aktiviteler ve bizim davranışımız arasındaki ilişkide hala bir sır.

Eğer sağlıklı bir beynin işlevini anlamazsak Alzheimer ya da şizofreni gibi beyin travmalarını tam olarak anlayamayız.

2013 Nisan ayında başlatılan Obama'nın Beyin Girişimi'ni başlatmasıyla beyin son zamanlarda daha fazla dikkat çekiyor. Beyaz Saray algıya,karar vermeye,harekete ve zayıflatıcı hastalıklar ve koşullar hakkında bilgi sahibi olmasına öncü olan beyin işlevinin nasıl çalıştığını anlamayı amaçlıyor.

Beynimizin nasıl işlediğiyle ilgili henüz keşfin başında olduğumuzu bilmek heyecan verici.

Bağımlılığı veya yüksek riskli davranışları beynimiz nasıl işliyor ? Bu bilgilerle yaşamımızdaki problemleri daha iyi tedavi edebiliriz.

Tabi ki her bilgi de biraz risk vardır. Bilim adamlarının araştırması insan yaşamını ve sosyal hayatımızı değiştirebilir.

Ama karmaşık yapıların ortaya çıkmasında bir çok yarar var. Umarız bu buluşlar jeomanyetik fırtınalar, penisilin yada bize şiddetli hava koşulları için tahmin ve plan yapma imkanı sunan atmosferik koşullar gibi şeyleri öğrenmemize yardımcı olur.Ve yeni keşiflerin tıpkı diğer keşifler gibi hayatımızı daha güzel yapacağını umabiliriz. Örneğin mühendislik teknolojisi sayesinde daha iyi duyuyoruz.

Yorumlar