Hastanelerde Tuvalet Krizi Aşılacak mı?

Hastanelerde hastaların ve sağlık personelinin aynı tuvaletleri kullanacağının açıklaması ‘kriz’ yaratmıştı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sağlık personeli ile hastaların aynı tuvaletleri kullanacağını açıklaması “kriz nedeni” oldu. Sağlıkçılar, “Bu birçok mikrobu kapmamıza neden olur” derken, sağlık çalışanlarına şiddet uygulamak isteyenlerin de hastane tuvaletlerini mesken tutacağı iddiasında bulundu. Sağlık örgütleri ile bakanlık arasında başlayan görüşmelerde bir ortaya bulundu. Sağlık-Sen’e göre varılan uzlaşı gereği tuvalet uygulaması yeniden düzenlenecek, aynı tuvaleti kullanmak yerine hasta ile sağlık çalışanının tuvaletlerinin aynı standartlarda olması sağlanacak.

SAHA GÖZLEMCİLERİ

Bir başka deyişle eskiden olduğu gibi hastalar ile sağlık çalışanlarının tuvaletleri ayrı olmaya devam edecek. Ayrıca, sağlık çalışanlarının tepkisini çeken “gizli müşteri” uygulamasının da değiştirilmesi de gündeme gelecek. Buna göre, “gizli müşteriler” yerine “saha gözlemcileri” hastanelerde inceleme yapacak. Bu gözlemciler sadece hasta değil çalışan açısından da hastane ortamını gözleyecek.

DOKTORA ŞİDDET ARTTI

Geçtiğimiz haftalarda başlayan hastanelerdeki tuvalet krizinde orta yol bulundu. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu’nun hastanelerde sağlık personeli ile hastaların aynı tuvaleti kullanması yönünde karar alması tartışmaları da beraberinde getirmişti. Hem tabip odaları, hem de sağlık çalışanları uygulamaya itiraz ederken, Ankara Tabip Odası; “Bizim sorunumuz hastayla doktorun aynı tuvaleti kullanması değil. Kaygı duyduğumuz şeyler var. Unutulmasın ki Gaziantep’te doktor Ersin Arslan tuvalette öldürüldü. Yapılan uygulamalarla doktora şiddet arttı. Bizi hastalarımızdan korkar hale getirdiler. Oysa niye korkalım ki?” açıklamasında bulunmuştu. Oda, uygulamanın sağlık çalışanlarının birçok mikrobu kapması sonucunu getirebileceği uyarısında da bulundu.

Hürriyet

Yorumlar