Hemoptizi

Tıp dilinde hemoptizi denilen kan tükürmek, önemli bir hastalığın habercisidir. Akciğer kanseri, verem, bronşit, mitral darlığı veya zatüreeden şüphelenilir. Ancak dişeti kanaması gibi pek önemli olmayan bir durumda olabilir. Bu nedenle, hastanın sırtına bir yastık konup, oturtulur. Vakit kaybetmeden doktor çağrılır.
--------------------------------
Solunum yollarından öksürükle kan gelmesi durumuna hemoptizi denir. Hastalar, polikliniğe ağzımdan kan geldi veya sabah yastığımda kan gördüm ifadesiyle başvuruyorlar.Hemoptizi diyebilmek için kanın solunum yollarından öksürükle gelmesi gerekir.Kusma yoluyla da ağızdan kan gelir.Buna hematemez denir.Hematemezde kan mideden gelmektedir.Akciğer kanamasıyla mide kanaması kolay ayırt edilir.

Mide kanaması (hematemez) bulantı ve kusma şeklinde olur.Akciğer kanaması öksürükle olur. Mide kanamasında kan kahve telvesi görünümündedir.Akciğer kanamasında kanın rengi kırmızıdır.

Mide kanamasında kanın içinde yabancı maddeler (besin artıkları) bulunur. Akciğer kanamasında kan saftır ve hava ile temas halinde olduğu için köpüklü olup rengi kırmızıdır.

Sabah yastıkta farkedilen kan ise muhtemelen ağız boşluğuyla ilgili kanamadır.. Genç hastaların hemoptizi şikayetinde düşünülecek hastalıklarla, yaşlı hastaların hemoptizisinde düşünülecek hastalıklar farklıdır.

Yaşlıların kanamasında öncelikle akciğer kanseri olup olmadığının araştırılması gerekir. Genç hastalarda ise akciğer kanseri dışında nedenler aranmalıdır..

Hafif kanamalarda hasta yatırılmaksızın ayakta takip edilebilir.Ama ağır kanamalı hastaların mutlaka hastaneye yatışı sağlanarak tetkik ve tedavisi yapılmalıdır.

Solunum yolları kanamasına neden olan başlıca hastalıklar şunlardır:

Bronşektazi Akciğer tüberkülozu Akciğer apsesi Pnömoni(Zatürre) Akciğer kanserleri Akciğer enfarktüs Vaskülitler (damar iltihabına neden olan hastalıklar) Kalp kapağı hastalıkları Pulmoner hipertansiyon (akciğere ait tansiyon yüksekliği) Kalp damar hastalıklarında kullanılan bazı ilaçlar Yaşlı bir hastada kesintilerle zaman zaman az miktarda kanama oluyorsa bu kanamanın akciğer kanserine bağlı olma ihtimali yüksektir.

Senelerden beri ara sıra kanama oluyorsa burada bronşektazi düşünmek gerekir Kanama yüksek ateşle birlikte seyrediyorsa akciğer apsesine bağlı olma ihtimali vardır. Zayıflama,akşam yükselen ateş ve terlemeyle birlikte oluyorsa akciğer veremi düşünülür. Ağır nefes darlığıyla birlikte pembe,köpüklü kan geliyorsa kalp hastalığı düşünmek gerekir. Bütün bunları araştırmak ve teşhise varmak doktorun görevidir.hastanın yapacağı iş kanama olduğu zaman vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluna başvurmasıdır. Kanama önemli bir olgudur..Kan kaybı veya boğulma nedeniyle ölüme sebep olabilir. Neyseki hastalar birçok hastalıklarda hekime başvurmayı erteledikleri halde kan görünce telaşlanmakta ve hemen doktora gitmektedirler. Sağlıklı günler dileğiyle saygılarımı sunarım.

Yorumlar