İntra Operatif Radyoterapi kamuda sadece bu hastanede uygulanıyor

Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı sağlık tesislerinden Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan ve kanser hastalığında ülkemizde yeni bir tedavi yöntemi olan IORT (İntra Operatif Radyoterapi) kanser hastalarına umut ışığı oldu. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi İORT tedavisinin İstanbul’da uygulandığı ilk ve tek kamu hastanesi olma özelliğini taşıyor.

İSTANBUL-Başta meme kanseri olmak üzere uygun olgularda (mide, akciğer, karaciğer) kullanılan ve kanser hastalarının daha erken ve daha başarılı bir şekilde tedavi edilmesini sağlayan IORT uygulamasına,Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 11 Ekim 2013 tarihi itibariyle, öncelikle meme kanserli olgularda başlanmıştır. Hastaneye her yıl yaklaşık 20 bin hasta meme kanseri şüphesi ile başvuru yapmaktadır. Başvuran hastalardan ortalama 1000’e yakın hastaya kanser tanısı konmakta ve bu hastalar için klinikler arası ortak toplantılarla uygun tedavi yöntemleri belirlenmekte ve güncel tedavi protokolleri kullanılmaktadır.

IORT (İntra Operatif Radyoterapi) Nedir ve Nasıl Uygulanır?

IORT (İntra Operatif Radyoterapi) çağdaş tıp uygulaması yapan ülkelerde uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem; kanser tedavisinin cerrahi ile birlikte önemli bir parçası olan ışın tedavisinin ameliyat sırasında dokuya doğrudan uygulanmasıdır.

 

IORT (İntra Operatif Radyoterapi) yönteminde öncelikle kanser olan doku cerrahi yöntem ile çıkartılmaktadır. Cerrahi müdahale sonrası yüksek riskli bölge ışın tedavisi için hazırlanır. Hasta anestezi altındayken açık bölgeye radyasyon onkoloğu ve medikal fizik uzmanları tarafından gerekli doz hesabı yapılarak uygulanır. Işın verme işlemi bittikten sonra yara kapatılarak ameliyata son verilmektedir.

IORT tedavi yönteminin en önemli özelliği, radyoterapiye daha ameliyat devam ederken başlanmasıyla birlikte kanser lokal yinelenmesi riskinin önemli ölçüde azaltması ve ardından yapılacak olan diğer tedavi seçeneklerinin yararını arttırmasıdır. Bunun yanı sıra hastaya ameliyat sonrası yapılacak olan radyoterapi tedavisinin süresini azaltması ve daha erken bir şekilde normal yaşama dönüşü sağlamasıdır.

IORT uygulamasının Kanser uzmanlarının ortaklaşa kabul ettiği bir aşamaya gelmesiyle birlikte son yıllarda ABD ve Avrupa’nın seçkin hastanelerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İstanbul’da Sadece Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Uygulanıyor

Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Güven Bektemür, “Önceliğimiz Dünyada uygulanan en son tedavi yöntemlerini Genel Sekreterliğimize bağlı hastanelerimizde uygulayarak hastalarımızı en iyi, en doğru ve en hızlı şekilde tedavi etmektir. Bu sebeple de kanser hastalığında en güncel tedavi yöntemlerinden biri olan ve Türkiye’de sadece 3 merkezde yapılan IORT’u Ekim ayı itibariyle Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastalarımızın hizmetine sunduk. Tıp bilimindeki tüm gelişmeleri yakından takip ederek yeni tedavi yöntemlerini hastanelerimizde en hızlı şekilde uygulamaya koyuyoruz. IORT tedavi yöntemi de şu an İstanbul’daki kamu hastanelerinden sadece Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanıyor.” açıklamasında bulundu. 

Yorumlar