Kilis Devlet Hastanesi'ne Ek Bina

Kilis Devlet Hastanesine iki blokta 115 yatak kapasiteli ek hizmet binası yapılacak.

Kilis Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sedat Çakıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kilis Devlet Hastanesi için projelendirilen iki blok ek hizmet binasının temelinin atılacağını söyledi.

Ek hizmet binasının 115 yatak kapasitesinde olduğunu ifade eden Çakıcı, ilk blokta yeni acil servis ve 31 yataklı yoğun bakım ünitesi, ikinci blokta ise  5 yıldızlı otel konforunda her katta 28 yatak kapasiteli toplam 84 yataklı servisin yer alacağını kaydetti.

Binanın 300 gün gibi kısa bir süre içerisinde bitirileceğini, 12,5 milyon TL inşaat ile 5 milyon TL donanım ve tefrişat maliyetiyle yaklaşık 17,5 Milyon TL'ye mal olacağını belirten Çakıcı, şunları söyledi:

"Ek binamız Sağlık Bakanlığının güncel mevzuatı doğrultusunda her odada en fazla 2 hastanın misafir edildiği, televizyon, buzdolabı, oturma grubu, lavabo, tuvalet ve duş imkanının hasta ve refakatçi önceliğiyle tasarlandı. Yeni acil binası ile ayaktan başvuru gerektiren hafif rahatsızlıklar ile ağır yaralı ve acil müdahalenin yapılması gereken hastalar ayrı ayrı salonlarda tedavi edilecek olup ayrıca acil servis içerisinde çocuk, kadın ve erkek müşahede salonları, laboratuvar ve röntgen servisine ilave olarak Tomografi ünitesi de oluşturularak entegre bir yapı teşekkül ettirilecektir."

Çakıcı, yapılacak olan 2 ve 3'üncü derece yoğun bakım ünitesiyle çevre illere hasta sevkinin asgariye ineceği gibi Gaziantep ve Hatay civarından da gerektiğinde hasta alınabilecek düzeyde yoğun bakım ünitesi oluşturulacağını kaydetti.

Çakıcı, Suriyeli misafirler için de hastanenin yan tarafında tek katlı 58 yatak kapasiteli kendi içinde polikliniği, laboratuvarı, röntgeni bulunan prefabrik hastane yapılacağını, bu yapıyla Kilisli vatandaşlar ile Suriyeli misafirlerin ayrı hastanelerde tedavi hizmeti alacağını sözlerine ekledi. - Kilis

Yorumlar