KPSS 2013/2 tercihleri öncesi bu belgeleri hazırlayın

2012 KPSS B grubu puanları ile yapılacak olan 3. merkezi yerleştirme, bu ay 18-27 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirmeler aday şifresi ile ÖSYM üzerinden online olarak yapılacak.

Tercihler esnasında hangi bölümlerin hangi kadrolara tercih yapacağının yanı sıra bu adayların ayrıca hangi özel şartları taşımaları ve hangi belgelere sahip olmaları gerektiği belirtilmektedir. Puanı yüksek olan ve bölüm şartını taşıyan bir aday yerleşse de, özel şartlara ve belgelere sahip değilse, kurum tarafından ataması yapılamıyor.

Belgelere ilişkin genel kural

KPSS merkezi yerleştirmeleri ve diğer tüm kurumsal alımlarda, başvurular ve tercihler için aranan şartların başvurunun son günü itibariyle adayın elinde olması gerekir. Sertifika, dil puanı, ehliyet, bonservis gibi belgelerin adayın elinde olmaması durumunda dayların ataması yapılmamaktadır.

Bilgisayar işletmenliği sertifikası

Bu sertifika tercih kılavuzunda 6225 kodu şeklinde yer alıyor. Kasım yerleştirmelerinde 27 Kasım’a kadar bu sertifikası elinde olmayanlar, yerleşseler dahi atamaları yapılmayacaktır. Kursa yazılmış olanlar veya sınava girip henüz sertifika almayanlar da maalesef tercih yapamazlar.

Muhasebe sertifikası

Bilgisayar sertifikasına ilişkin açıklamalarımız bu sertifika için de geçerlidir.

Sürücü belgesi (ehliyet)

27 Kasım’da yerleştirmelerin son gününe kadar basılı kimlik halinde ehliyetini almamış olanlar (yani ehliyet üzerine 27 Kasım ve öncesi tarih yer almayanlar) ehliyet istenen şoförlük gibi kadroları tercih edemezler. Yani kursa yazılmış olmak, sınava girmiş olmak direksiyon sınavını geçmiş olmak tercih için yeterli değildir.

Mezuniyet diploması

27 Kasım itibariyle sınava girdikleri öğrenim düzeyinden mezun durumda olmayanlar tercih yapamazlar. Geçici mezuniyet belgeleri diploma yerine kullanılabilir. Ayrıca, 4 yılın en az 2 yılını tamamlayıp da önlisans diploması alanların da tercihler öncesinde okuldan ilişik kesmiş olmaları lazım. Bunun yanında bu kişiler sadece 3001 kodlarının yer aldığı kontenjanları tercih edebilirler.

Kaza-i rüşt kararı

Mesleki-teknik okul bitirip de 15 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük olanlara mahkeme kararıyla verilen bu karar ile adaylar KPSS alımlarında tercih yapabilmektedir. 18 yaşından küçük olup da 27 Kasım öncesinde haklarında bu kararı aldırmamış olanlar tercih yapamazlar. Geçtiğimiz Haziran alımında bu hususa uymayan bir adayın ataması yapılmamıştır.

Yabancı dil belgesi

Bazı kontenjanlarda belli bir yabancı dil seviyesi istenmektedir. En son YDS sonuçları ise şuan zaten açıklanmış olduğu için bu adaylar için son günde bu belgeye sahip olma açısından sorun yok. Ancak YDS’ye denk sayılan IELTS ve TOEFL sınavları için ise bu sınav sonuçları belli olmadan bu kodların yer aldığı kontenjanları tercih edemezler.

memurlar.net

Yorumlar