Kış için bağışıklık sistemininizi güçlendirin

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle solunum yolu rahatsızlıklarına karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden uzmanlar, toplu yaşam alanlarına, el temizliğine ve sigaraya dikkat edilmesi uyarasında bulunuyor.

Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, solunum yolunda enfeksiyona neden olan virüs ve bakterilerin genelde hava ve temas yoluyla bulaştığını, değişen hava koşullarında bağışıklık sistemimizin olumsuz yönde etkilendiğini mevsim geçişlerinde tedavi olmadan önce korunmanın önemli olduğunu ifade etti. En yoğun ve hızlı yayılma potansiyeline sahip solunum yolu hastalıklarının ‘favori’ mevsiminin kış olduğunu belirten Türkoğlu, “Kışın solunum yolumuz, koşullar ağırlaştıkça normal işleyişini sürdürmekte zorlanır ve soğukla birlikte direnci azalır. Soğuk hava kan akımını ve organ işleyişlerini yavaşlatır, hatta sinir felçlerine bile yol açabilir. Çok soğuk havalarda vücudumuzun ilk etkilenen kısmı şüphesiz solunum yollarıdır. Hemen burnumuz kızarır ve akar. Tam bu aşamada karşılaştığımız mikroplar, çoğalmak ve hastalık yapmak için uygun ortamı bulurlar.” dedi.

Vücudun daha önce karşılaşarak aşina hale geldiği mikroplara karşı dirençli olduğunu kaydeden Türkoğlu, “Kişinin cinsiyeti, ailesel faktörler, o anki psikolojisi gibi pek çok faktör hastalığın etki alanını belirler.” şeklinde konuştu.

TOPLU YAŞAM ALANLARINA, EL TEMİZLİĞİNE, SİGARAYA DİKKAT

Tedaviden önce “Hasta olmamalıyım!” demenin önemli olduğunu ifade eden Türkoğlu, “Ellerimizi sık sık yıkamalı ve dış ortamlarda dezenfektan jellerden yardım almalıyız. Otobüs gibi toplu taşıma araçlarında tutunulan yerlerin potansiyel bulaştırıcı olduğunu bilerek davranmalı. Çok gerekirse, solunum ile mikropları dışarı atmamak ve almamak için maske kullanmalı. Hastalığımız ağır ve ateşli geçiyorsa ve çok fazla öksürüyorsak topluluğa çıkmamaya çalışmalı. Sigara içmemek, başkası ile paylaşmamak ve aşı olmak gerektiğini unutmamak gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkoğlu, özellikle gribe karşı 65 yaş ve üstü kişilerin, kronik hastalığı olanların, kronik kalp, akciğer, böbrek hastalığı olanların, kan ve HIV ve organ nakli olmuş kişiler gibi bağışıklık sistemi bozulmuş kişilerin, uzun süre aspirin tedavisi alması gereken çocuk ve gençlerin, sağlık çalışanları ve yüksek risk altındaki kişilerle aynı evde yaşayanların mutlaka koruyucu aşılara riayet etmesi gerektiğini vurguladı. Bağışıklık sistemini güçlendirme isteyen herkesin aşı yaptırması gerektiğini söyleyen Türkoğlu, aşı için en uygun zamanın kış başlamadan önceki dönem olduğunu hatırlatarak, kış sonuna doğru da bu aşıların yapılabileceği bilgisini verdi.

Yorumlar