Lösemi Hastalığı ve Lösemi Tedavisi

lösemi çeşitleri, lösemi hastalığı, lösemi tedavisi, lösemi en iyi doktor, lösemi haftası 2013, lösemi hastalarının sorunları türkiye

İlk olarak Lösemi hastalığının kesinlikle bulaşıcı olmadığını dile getirelim ve hasta olan arkadaşlarımıza Allah'tan acil şifalar diliyoruz.
Lösemi, damarlarımızda dolaşan kanın yapım yeri olan kemik iliğinin normal olmayan, kök hücrelerin doğurduğu blast isimli kötü hücrelerce istila edilerek kan yapımının duraklamasıdır. Halk arasında kan kanseri diye bilinir.
Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır.

Lösemiler hücre cinsine göre 2 ana gruba ayrılır. ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi).

Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanabilir.Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle; genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.
Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır.

BELİRTİLERİ:

Çocuklarda lösemi hastalığının belirtileri:

* İştahsızlık
* Kansızlık
* Zayıflama
* Bacaklarda kemik ağrıları
* Cilt altında kanamaları (kırmızı noktalar veya morarmalar)
* Burun ve dişeti kanamaları
* Ateş

ilk gözlenen bulgulardır.Ayrıca yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin başağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları önem taşıyabilir. Bu yakınmalarla müracaat ettikleri çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarınca yapılan muayenede çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilebilir.

Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir.

Tanıdaki ayrıntılı testler genellikle lösemi tiplerini, tedavi prensiplerini belirlemede yardımcı olacaktır.

TEDAVİSİ:

Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerini donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli mücadelelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması çok önemlidir.

Ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85'lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin ikinci basamağıdır.

TEDAVİ ESASLARI ve İLK TEDAVİ:

Çok yüksek doz, birbirinden farklı en az 6 çeşit ilacın 4-6 hafta içerisinde damardan ve ağızdan verilmesidir. Burada amaç, blast adı verilen kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesidir.

SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

Ancak bu kemoterapi ilaçları, maalesef yalnızca kötü hücreleri etkilememekte, vücudumuzun iyi, faydalı hücrelerini de yok etmektedir. Bu nedenle, çocuklarımızın saçları dökülmekte, ağızlarında, bağırsaklarında yaralar açılmakta, halsizleşmektedirler. Yine, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiğinden immün sistem yıkılmakta, en ufak bir mikrop, hastalık etkeni dahi tüm vücuda yayılıp ağır ateşli enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Bu nedenle lösemili çocuklarımız etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktadırlar.

LÖSEMİ HAFTASI 2013

2 8 Kasım arası Lösemili çocuklar haftası

LÖSEMİDEN KORUNMAK İÇİN:

1. Temizliğe önem vermeli, sık sık yıkanmalı, vücudumuzu daima temiz tutmalıyız.
2. Zamanında yatmalı, zamanında kalkmalıyız.
3. Televizyon, bilgisayar gibi aygıtlar dikkatli kullanılmalı, bunların zararlı etkilerinden uzak kalmaya çalışmalıyız.
4. Spor yaparak vücudumuzu hareket ettirmeli, dinç tutmalıyız.
5. Beslenmemize dikkat etmeli; bayat, bozuk yiyecekler yememeliyiz.
6. Daima temiz ve açık havalarda dolaşmalı sigara içilen, kirli havalı yerlerden uzak durmalıyız.
7. Giyimimizi mevsim ve iklim koşullarına göre ayarlamalıyız.
8. Aşılanmaktan korkmamalı, tüm aşıları zamanında yaptırmalıyız.
9. Hastalanınca zamanında doktora başvurmalıyız.
10. Doktorun verdiği ilaçları tam olarak kullanmalı, öğütlerine uymalıyız.
11. Bulaşıcı hastalıklara yakalananlardan, çok yakınımız, sevdiğimiz birisi olsa bile, uzak durmalıyız.
12. Kendimizi büyük küçük, her türlü kazadan korumaya çalışmalıyız.
13. Sağlık konusunda bilinçlenmeye çalışmalı, sağlığımıza önem vermeliyiz.
14. Beslenmemize, yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmeliyiz.
15. Sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri sağlık düşmanı maddelerden uzak durmalı, bunları asla denemeye dahi kalkışmamalıyız.
16. Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri olan "stres" ten uzak kalmaya çalışmalıyız.

Lösemi kesinlikle bulaşıcı değildir.

Yorumlar