Müezzinoğlu:Sağlık turizmini güçlü bir dinamiğe kavuşturacağız

Sağlık turizmini güçlü bir dinamiğe kavuşturacağız

Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu, bu yıl altıncısı düzenlenen “Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi”ne katıldı. Açılışta konuşan Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, son 10 yılda 75 milyon vatandaşın sağlık hizmetlerine hakkaniyetli ulaşımı konusunda çok önemli mesafeler kat ettiklerini vurgulayarak, “Sağlık hizmetleri sunumundaki standardın 75 milyona ulaşımında önemli mesafeler kat ettik. Herkes için sağlığı olabildiğince geliştiren bir anlayışı merkeze oturttuk” dedi.

Sağlık hizmetlerinde ilk 10 yıllık periyodu geride bıraktıklarını ve ikinci 10 yıllık periyoda gelindiğini ifade eden Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, bu periyodu da birinci 5 yıl ve ikinci 5 yıl diye ikiye ayırdıklarını söyledi. Birinci 5 yılda, Türkiye’nin 75 milyona sunduğu sağlık hizmetini yakın coğrafyasındaki yaklaşık bir milyar nüfusa da hitap edebilecek noktaya taşımayı hedeflediklerini aktaran Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, turizm ile sağlığı birlikte ele alarak, sağlık turizmini güçlü bir dinamiğe kavuşturmayı amaçladıklarını kaydetti. Türkiye’nin sağlık turizminin birçok boyutunda söz sahibi olabileceğini ifade eden Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, “Tıbbi tedavi hizmetlerinin ötesinde, Türkiye’de dahil bölgemizde yaşlı nüfusun yüksek olduğu ve hızla arttığı bir bölgenin merkezindeyiz. Yaşlı nüfusun sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürdüreceği ve bu anlamda kendilerine destek olabilecek bir ülke Türkiye” ifadelerini kullandı.

Sağlıkta serbest bölgeler

Sağlık Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, sağlık turizmi kapsamında sağlıkta serbest bölgeler kuracaklarını ifade ederek, “Sağlıktaki serbest bölgeler, gerek yabancı hekim, tecrübe, tıbbi teknoloji ve yatırımcılar için cazip olma anlamında önemli dinamikler olacak. Diğer taraftan da sağlık sektörü ve teknolojisinin gelişiminde Türkiye’ye önemli bir mesafe kat ettirecek” diye konuştu. Türkiye’nin sadece sağlık hizmetlerini sunan bir ülke olmadığını ifade eden Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, Türkiye’nin ilaç sanayi ve tıbbi teknolojide de ‘ben varım’ diyebilecek bir konumda olduğunun altını çizdi.

Gemi hastanesinde ihale sürecindeyiz

Gemi hastanesi projesi hakkından da bilgi veren Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, şunların kaydetti: “Şu anda proje ihale sürecindeyiz. 3 yıl içinde gemi hastanemiz Türk sağlığında, olağanüstü durumlarda, afet, depremlerde ve bölgesel bazı olaylarda ihtiyaç olduğunda o yere gidip orada sağlık hizmeti verebilecek. Normal koşullarda da şu anda zihinsel tartışmalarını devam ettiriyoruz. Sağlık turizminin bir aktörü, cruise turizminin sağlık versiyonunu da bu tür gemi hastanelerimize entegre edebileceğimiz bir bakışı da Türkiye artık konuşuyor. Bunu da belki dünyaya farklı bir vizyon olarak sunmayı da başaracaktır.”

Yorumlar