Onkoloji Hastanesi bir yıl içinde tamamlanacak

Kıbrıs-Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, inşa edilecek yeni Onkoloji Hastanesi hakkında konuştu ve hastanenin 56 yataklı, 6 yoğun bakımı olacağını, bir de radyoterapi cihazı alınacağını söyledi

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 2014 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’yla ilgili görüşmelerine dün Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bütçeleriyle devam etti.
   CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür başkanlığında saat 10. 20’de başlayan toplantıda Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılı için öngörülen 250 milyon 670 bin 860 TL’lik bütçesi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde oy çokluğuyla onaylandı.
   Toplantıya, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ile komite üyesi UBP Milletvekilleri Kutlu Evren ve Ersin Tatar, DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy, CTP-BG Milletvekilleri Armağan Candan ve Ömer Kalyoncu ile diğer bazı milletvekilleri ile ilgili bürokratlar da katıldı.
   Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin Sağlık Bakanlığı’nın 2014 bütçesiyle ilgili görüşmelerinde, ülkedeki sağlık sistemi ve sorunlar konuşuldu.

Tatar: Bütçe tatmin edici değil
   Komite toplantısında ilk sözü alan Komite Başkan Yardımcısı ve UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, sağlık bütçesinin tatmin edici olmadığını ancak kaynak sıkıntısı yaşandığını söyledi.
   Kaynak yaratılırsa yapılacak artışlara olumlu baktıklarını, insanlara daha iyi hizmet için kaynak bulunmasından memnun olacaklarını belirten Tatar, koalisyon ortaklarının dün komitedeki tartışmasına değindi.
   Tatar, sağlığa ayrılan 250 milyon TL’nin KKTC nüfusuna hizmet için yeterli olmayacağını kaydederek, son zamlarla enflasyonun daha da artacağına işaret etti.

Dinçyürek: Sağlıkta tasarruf olamaz
   Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, sağlıkta tasarruf olamayacağını, devletin tasarrufla yola çıktığında aslında zarara uğradığını söyledi.
   Dinçyürek, Maliye Bakanlığı’nın tasarruf konusundaki tutumundan vazgeçmesini istedi.
   Hakan Dinçyürek, sağlığın bir bütün olarak ele alınması ve düzenlemelerin buna göre yapılması gerektiğini söyledi, “Sağlıktaki hizmet ötelenemez” dedi.
   Sağlıkta ek mesai konusuna değinen Dinçyürek, ek mesai konusundaki iradenin Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu söyledi, “Hekim haklarının bu kadar aşağıya çekilmemesi gerekiyor. Ek mesailerin gerekli olduğu durumlarda ücretler gündeme getirilmesin” dedi.

Serdaroğlu: Yasal düzenlemeler yapılmalı
   Daha sonra söz alan DP-UG Girne Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, mecliste çok sayıda doktor milletvekili bulunduğu halde Sağlık Yasası’nın çıkarılmadığını söyledi.
   “Eğer bu yasaları çıkaramazsak biz suçluyuz” diyen Serdaroğlu, Genel Sağlık Sigortası, Döner Sermaye ve Özel Sağlık konularında yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini anlattı.
   Serdaroğlu, halkın doktor milletvekillerinden iyi bir sağlık sistemi kurulması için büyük beklentisi olduğunu ifade ederek, kendisinin de ümitli olduğunu kaydetti.
 
Kalyoncu: Laf değil, iş yapma zamanı
   Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülürken söz alan CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, sağlıkta bir türlü sistem kurulamadığını, bu yüzden sağlıklı bir sistem oluşturulamadığını ifade etti; “Çok laf değil, çok iş yapma zamanıdır” dedi.
   Kalyoncu’nun, “Sağlık Yasası görüşülürken doktor milletvekillerinin komitede asli üye olarak yer almaması” önerisine ise komitedeki hekimlerden tepki geldi.
   Genel Sağlık Sigortası Yasası çıkarılması gerektiğine de işaret eden Kalyoncu, bununla ilgili tartışmaların başladığını söyledi.
 
Oğuz: Sorun dışarıda değil bizde
   UBP İskele Milletvekili Dursun Oğuz da, meclisin üçte biri doktorken ülkenin en büyük sorunlarının sağlık ve eğitim olduğunu söyledi.
   KKTC’de yıllardır meclis çatısı altında birçok doktor vekil ve bakan görev yaptığını anlatan Oğuz, “Sorun dışarıda değil, bizde” dedi.
 
Sucuoğlu: Hizmet almak isteyen hasta sayısı 5 bin
   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa milletvekili Dr. Faiz Sucuoğlu ise, Kuzey Kıbrıs’taki onkoloji hastalarının katlanarak arttığını söyledi, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi’nden hizmet almak isteyen hasta sayısının 5 bine yükseldiğini söyledi.
   Sucuoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta yaklaşık 7 bin 500 kanser hastası olduğunu belirtti, bu rakama her ay 25 -30 kişinin eklendiğini dile getirdi.
   Güney Kıbrıs’taki sağlık alanındaki düzenlemelere değinen Sucuoğlu, Kıbrıslı Türklerin ücretsiz kategorisinden çıkarıldığını, bu nedenle ülkedeki Onkoloji servisine talebin arttığını kaydetti.
   Bu kapsamda, sağlığa ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu ifade eden Sucuoğlu, onkolojinin sağlık bütçesine apayrı bir maliyeti ve külfeti olduğunu söyledi, “Kanser tipine ve süresine göre kullanılan ilaçların maliyeti çok yüksek” dedi.
   Onkoloji Hastanesi’nin yapımına dikkat çeken Sucuoğlu, onkolojinin konsültasyon gerektiren geniş bir alan olduğunu ifade etti, kurulacak servis hakkında detaylı çalışma yapılmasının şart olduğunu söyledi.
   Ülkede, sağlıkta istatistikî veri olmadığını vurgulayan Sucuoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta kanserin hangi bölgede fazla olduğu gibi bir araştırma yapılmadığını dile getirdi.
   Sucuoğlu, sağlıkta AB normlarının yanına bile yaklaşılamadığını vurgulayarak, kısıtlı bir bütçeyle yapılabileceklerin de kısıtlı olduğunu belirtti.
   Amiral gemisi diye nitelenen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin dökülür halde bulunduğunu savunan Faiz Sucuoğlu, “Sağlık hata kabul etmez. Sağlığa gerektiği kadar özen göstermiyoruz. Cesurca atılması gereken adımları da atamıyoruz” diye konuştu.
 
“Her şeyin bir bedeli olmalı”
   “Her şeyin bir bedeli olmalı. Biz alıştık, hiçbir şeyin bedeli yok. Bu ülkeyi bir yere götürmek istiyorsak, bir hata, suiistimal varsa örnek olması için adım atılmalı” diyen Sucuoğlu, sağlıkta da aynı problemlerin sürdüğünü belirtti.
   Sucuoğlu, Sağlık Yasası geçecekse gerçek anlamda kabul edilebilir, icraatı yapılabilir bir yasa olarak geçirilmesini istedi. “Eğer elinizi taşın altına koyacaksanız geçsin” diyen Faiz Sucuoğlu, sağlıkta tam gün uygulanacaksa, hastanede çalışan doktorların kesinlikle dışarıda çalışması gerektiğini söyledi.
   Savunmadan alınıp sağlığa daha çok pay ayrılmasını öneren Faiz Sucuoğlu, sağlığa daha çok pay için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.
 
Berova: Planlama için elde sağlam veri olmalı
   DP-UG Girne Milletvekili Özdemir Berova da, sağlığın uzun yıllardır tartışıldığını, temel sorunda planlama için elde sağlam veri olması gerektiğini söyledi.
   Berova, “Gerçek anlamda bir sağlık sistemi kurulamamasının sorumlusu –latife olarak söylüyorum- Ersin Tatar’dır. Zeren Mungan Bey burada olsa ona da söylerdim. Hiçbir maliye bakanı doğru düzgün finansal sistem oluşturmadı” dedi.
 
Özcenk: En büyük harcama diyabet ve kansere
   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Mağusa milletvekili Erdal Özcenk Komite’deki konuşmasında hekimliğin ülke için önemine dikkat çekerek, “Sağlıktaki en büyük harcama diyabet ve kansere yapılıyor” dedi, Özçenk, koruyucu hekimlikle bu hastalıklardaki sayının azaltılabileceğini ve bunun tasarrufu sağlayacağını söyledi.
   Özcenk, “Koruyucu hekimliğe, tedavi edici hekimlikten daha fazla önem verilmelidir” dedi.
 
Gülle: Koruyucu ve temel sağlık hizmetlerine önem veriyoruz
   Konuşmacıları yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Gülle, “Kendi ayakları üzerine duran bir toplum hedefi koyarsak her alanda sorunları çözeriz” ifadesini kullandı.
   Sağlık sektörünün geniş kapsamlı olduğunu dile getiren Gülle, Bakanlık olarak koruyucu ve temel sağlık hizmetlerine önem verdiklerini belirtti.
   Kuzey Kıbrıs’taki birçok sağlık merkezinin iyi çalışmadığını anlatan Gülle, sağlık ocağı ve merkezlerinin daha iyi hizmet vermesi politikası üzerine durulması gerektiğini söyledi.
   Hastanelerdeki gelişmiş tanı cihazlarına dikkat çeken Gülle, sağlık servislerindeki altyapı potansiyelinin yükseltilmesi için gerekli çalışmaların başlatılacağını kaydetti.
   Gülle,“Sağlığa ciddi para ve enerji harcıyor. Ancak bu kalite olarak ortaya çıkamıyor” diyerek bu sorunları ele almak için yaptıkları girişimlerden söz etti
   Acil kadrosunun güçlenmesi adına, 8 kişilik istihdam yapılacağını, “Acil servisi, çocuk acil, erişkin acil, travmatize acili olarak bölümleyeceğiz. Ancak özellikle çocuk acilini ayıracağız” dedi.
   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi’ne talebin artığını dile getiren Gülle, “Onkoloji konusunda çalışacak bir hekim görevlendirme kararı aldık” ifadesine yer verdi..
   İnşa edilecek yeni Onkoloji Hastanesi hakkında bilgi veren Gülle, hastanenin 56 yataklı, 6 yoğun bakımı olacağını, burası için bir de radyoterapi cihazı alınacağını söyledi.
   Sağlık Bakanı Gülle, 4-5 içinde ihaleye çıkılacağı, hastanenin bir yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.
   Türkiye Sağlık Bakanı ile görüşeceklerini dile getiren Bakan Gülle, onkoloji uzmanlık eğitimi için kontenjan açılmasının, uzman yetişine kadar ne yapılabileceğinin ele alınması konularının ele alınacağını anlattı.
   Diyalizin ülke için ciddi sıkıntı olduğunu, Mağusa Devlet Hastanesi’nde diyaliz servisinin olduğunu, aynı servisin Girne’de de açılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.
   Konuşmasında otomasyon sistemine de değinen Ahmet Gülle, “Programlar, bilgisayarlar var. Ancak personel henüz sisteme yabancı diye dinamik adım atılamıyor. Kısa süre içerisinde bu konudaki çalışmalar başlayacak” dedi

“Sağlıkta altyapı için ciddi adımlar atılacak”
   Gülle, sağlıkta altyapı için ciddi adımlar atılacağını; yakında Onkoloji Hastanesi’nin temelinin atılacağını; poliklinik odalarının sayısının artırılarak randevulu, daha düzgün hizmet vermeyi hedeflediklerini açıkladı.
   Gülle, Thalassaemia Merkezi için de bir projenin gündemde olduğunu; kardiyovasküler cerrahisini ayrı bir birim olarak hayata geçirmeyi düşündüklerini; Girne Akçiçek Hastanesi’nin acil servisi ve diyaliz merkezi çalışmalarının sürdüğünü, hızla tamamlanmasına çalıştıklarını kaydetti. Bu birimlerin personel ihtiyaçlarının da yeni yılda giderileceğini bildiren Gülle, temel sağlık hizmetlerinde özellikle Karpaz bölgesinde yaşanan sıkıntıyı çözecek çalışmalar yapıldığını anlattı.
   Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu ile YDÜ Hastanesi arasındaki hizmet alımı anlaşmasına da değinen Gülle, başka hastanelerin de bunu yapabileceğini, kendilerinin de bu yönde görüşmelere başladıklarını ancak önce otomasyona geçmek gerektiğini açıkladı.
   Gülle, Türkiye Güvenlik Kurumu’yla önümüzdeki günlerde görüşeceklerini bildirdi.
   Sağlık Bankanı Ahmet Gülle, Gazimağusa Hastanesi’nde yeni MRI cihazının hizmete girdiğini; Lefkoşa’dakinin kısa sürede yenileneceğini, eskisinin aylık 20 bin dolar masrafı olduğu için devre dışı bırakılacağını anlattı.

“TC ve İngiltere’ye 13 milyon TL borç var”
   YDÜ Hastanesi’ne borçlar ve ilişkiler konusuna da değinen Bakan Ahmet Gülle, 13 milyon TL civarında Türkiye ve İngiltere’ye borç bulunduğunu; bu borçların sağlıkta verimliliğinin yükseltilememesi yüzünden oluştuğunu kaydetti.
   YDÜ’yle sorunları bulunduğunu, Kasım 2011’den beri faturalar gelmediğini, gönderilen hastalardan ne bedel istendiğinin bilinmediğini ifade eden Gülle, daha önce de Tabipler Birliği’nin belirlediği rakamlar uygulandığı halde rakamlarda sıkıntılar yaşandığını, bu konuyu ciddiyetle ele alarak gerekirse protokolü yenileyeceklerini açıkladı.

Angolemli: Belirli yaşlarda sağlık kontrolü zorunlu olsun
   TDP Gazimağusa milletvekili Hüseyin Angolemli de, 75 milyon nüfuslu Türkiye’de bir zamanlar şikayet edilen sağlık hizmetlerinde, genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmesiyle, bugün önemli başarılar sağladığını söyledi.
   Sporcu bir gencin futbol antrenmanından sonra kalp krizi geçirip hayatını kaybetmesine değinen Angolemli, sporcuların iyi bir sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediğini sordu.

Yorumlar