Riskli Birime Hizmet Verenler İçin Mahmekeden Önemli Karar

Riskli birimlere hizmet veren sağlık çalışanlarının yaşadıkları haksızlıkla ilgili önemli bir karar çıktı.

Mahkeme Mevzuatta yer almamasına rağmen riskli birime kısmı süreli hizmet verenler, riskli birim katsayısından yararlanmalıdır dedi.

Yozgat Devlet Hastanesinde laboratuvarda görev yapan bir üyemizin riskli birime hizmet verdiği sürelerde riskli birim katsayısından yararlandırması talebi ile yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı.

Davayı görüşen Yozgat İdare Mahkemesi’nin kararında Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yaptırılmasına Dair Yönetmelik’te riskli birime kısmi süreli çalışması durumunda bu sürelerin riskli birim için öngörülen katsayı üzerinde değerlendirileceği bir düzenlemenin yer almadığı belirtildi.

Kararda riskli birimlerde fiilen çalışmamakla birlikte, görevi gereği riskli birimlerden gelen işlere bakmak durumunda kalan personele de riskli birimler için çalıştığı sürelerle ilgili riskli birim katsayısının uygulanmamasının da hakkaniyete aykırı olacağına dikkat çekildi.

Söz konusunun talebin reddedilmesine Anayasanın eşitlik ilkesi ile hukuka ve hakkaniyete uyarlılık bulunmadığına vurgu yapılarak red işleminin iptaline karar verildi.

Yorumlar