Sağlık Çalışanları Hakları İçin Yürüdü

‘Performans sistemi kaldırılsın. Tedavide katkı ve katılım payları kaldırılsın. Temel ücretlerimiz artırılsın’ yazalı pankart taşıyan sağlık çalışanları saat 11.00 sıralarında İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün bulunduğu Beyazıt’a doğru yürüyüşe geçti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’na (SES) üye sağlık çalışanları, performans ödemelerinin düşürülmesi sebebiyle eylem yaptı. İş bırakan sağlıkçılar, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nden İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne kadar yürüdü.

Ek ödemelerindeki düşüşü protesto etmek isteyen SES üyesi sağlık çalışanları sabah saatlerinden itibaren İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanmaya başladı. ‘Performans sistemi kaldırılsın. Tedavide katkı ve katılım payları kaldırılsın. Temel ücretlerimiz artırılsın’ yazalı pankart taşıyan sağlık çalışanları saat 11.00 sıralarında İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün bulunduğu Beyazıt’a doğru yürüyüşe geçti. ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’, ‘Sağlık işi ekip işidir’ ve ‘Yönetim şaşırdı sabrımızı taşırdı’ şeklinde slogan atan grup, Millet Caddesi üzerindeki diğer eylemcilerle buluşarak rektörlüğe kadar yürüdü.

Rektörlük önünde grup adına basın açıklamasını okuyan SES Aksaray Şube Başkanı Ersoy Adıgüzel, yıllardır sağlık çalışanlarının maaşlarının düşük tutularak ek ödeme, döner sermaye, performans gibi güvencesiz ücretlere mahkum edildiğini savundu. Tüm güvencesizlerin kadroya alınmasını isteyen Adıgüzel, güvencesiz ücretlerin maaşlara eklenerek emekliliğe yansıtılması talebini dile getirdi. Performansla birlikte daha yoğun çalıştıklarını öne süren Adıgüzel, ailelerine yeterince vakit ayıramadıklarını ve meslek hastalıklarının arttığını ileri sürdü. Yönetimin hastanenin zarar ettiği iddiasıyla emeklerinin karşılığını vermediğini ifade eden Ersoy Adıgüzel, buna razı olmayacaklarını belirtti. Adıgüzel, emeklerinin karşılığını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Eyleme destek veren Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de sağlık çalışanlarının yanında olduklarını ifade etti. Hükümetin sağlık politikalarını eleştiren Tüzel, sağlıkta dönüşüm adı altında yürütülen ve hak gaspı olarak nitelediği politikalar karşısında mücadele verilmesi gerektiğini söyledi. Eylem açıklamaların ardından olaysız bitti.

Yorumlar