Şiddet gören kadına asgari ücret değerinde maaş

Mersin'de düzenlenen konferansta Türkiye'de kadına şiddetin en çok olduğu bölge olarak tespit edilen Akdeniz bölgesinde özellikle cinsel şiddetin yoğun olduğunun altı çizildi.Kadına şiddetin sadece Türkiye'de değil dünyada da oldukça yüksek olduğunu kaydedildi.

Sosyal Hizmet Uzmanı Manolya Karaoğlan konuşmasında, kadının şiddetten korunması için ekonomik alanda ezilmemesini sağladıklarını, şiddet gören kadının bulunduğu bölgedeki kurum amirinin onayı ile bakanlık tarafından bir asgari ücret değerinde maaş bağlandı ve bu maaşı ilk ayından itibaren dayak atan eşten temin ettiklerini anlattı.

Karaoğlan, "Bakanlığımız kadını koruma altına almak için özellikle de kurum amirinin onayından geçen şiddete maruz kalmış kadınlara bir asgari ücret değerinde maaş bağlanıyor. Bu parada şiddeti uygulayan eşten alınıyor. Böylelikle kadının ekonomik anlamda toplumdan soyutlanmasını engelinin ve sadece ekonomik nedenlerden dolayı şiddeti kabul etmek zorunda kalmıyor" diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Çiğdem Güllü, eşe, çocuklara, anne-babaya, kardeşlere ya da yakın akrabalara uygulanan her türlü saldırgan davranışın, aile içi şiddet olduğunu belirtip, "Yalnızca kaba kuvvet içeren davranışlar değil, aşağılamak, sözle taciz etmek, tehdit etmek hatta zorla evlendirmek gibi pek çok davranış da aile içi şiddet kapsamına girer" dedi.

Yorumlar