Topuk dikeni

Topuk dikeni ya da bilimsel adı ile Kalkaneal Spur; topukta oluşan, yere basmakla ayak tabanında batma tarzında ağrı ve buna bağlı olarak yürüme zorluğuna neden olan bir hastalıktır.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sadi Kayıran, topuk dikeni ve tedavisi için kullanılan ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy)  uygulaması ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Topuk dikeni neden olur?

Bazı romatizmal (osteoartrit) hastalıklar, uzun süre ayakta kalarak çalışma, kullanımı uygun olmayan ayakkabılar, ayak taban bozuklukları, aşırı kilo problemleri ve çeşitli spor dallarındaki zorlayıcı aktiviteler hastalığı hazırlayıcı faktör oluştururlar. Hasta genellikle sabah kalkınca ilk adımda şiddetli topuk ağrısından yakınır. Daha sonra kısmen hafifleyen ağrı, uzun süre yürüme veya ayakta kalma ile tekrar artabilir.

Topuk dikeni nasıl oluşur?

Ayak taban kasının topuğa yapışma yerinde gerilme, zorlanma nedeniyle zamanla minik yırtık ve zedelenmeler oluşur. Daha sonra oluşan doku şişliği ve sertleşmesi, yerini kemiğimsi bir yapıya bırakır. Bu da röntgen filminde topuk altında bir diken gibi görünür. Ağrının sebebi dokuda meydana gelen zedelenme, ödem ve tenosinovittir. Oluşan kireçlenme, vücudun zedelenmeye karşı verdiği bir reaksiyondur.

ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) nedir?

Extracorporeal Shock Wave Therapy; beden dışı şok dalga tedavisi, kısaca “şok dalga tedavisi” olarak adlandırılır. Çalışma prensibi, vücut dışında üretilen akımların dokuda ses dalgaları şeklinde yayılması esasına dayanır. Oluşturulan güçlü ses dalgalarının elipsoid şeklindeki bir çelik çanak (aplikatör) vasıtasıyla vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan “non-invazif” (girişimsel müdahale gerektirmeyen) tedavi şeklidir.

ESWT nasıl etkili olur?

Topukta oluşan kireçlenmenin ağrı yapan sivri ucunun ortadan kalkmasını, ödemin iyileşmesi ve kanlanmanın arttırılması ile kendi kendine iyileşmenin sağlanmasıdır. Ayrıca hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak iyileşmeyi hızlandırır.

Elektro-hidrolik enerji ilkesine dayanan yüksek basınç ve yüksek enerjiyi çok kısa süre içerisinde uygulama imkanı sağlayarak birkaç seansta yüksek başarı ile tedavi olanağı sağlamaktadır.

ESWT topuk dikeninde kaç seans uygulanır?

Genellikle 3-6 seans arası uygulama yapılmaktadır.

Hasta ne zaman etkisini fark eder?

İlk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisinde ağrılarda azalma görülebilir. ESWT tedavisinde amaç ağrının geçici olarak giderilmesi değil, kalıcı olarak tedavi sağlamaktır.

Yorumlar