Yuttuğu pırlantayı savcı zorla çıkarttırdı

Ukraynalı kuyumcu hırsızı el çabukluğuyla yuttuğu pırlantayı savcının talimatı üzerine cezaevinde dışkı yoluyla çıkardı. Temizlenen pırlanta sahibine verilecek.

İstanbul'daki  Kapalıçarşı'da el çabukluğu ile çaldığı pırlantayı ağzına atarak yaptığı hırsızlığı gizlemeye çalışırken yakalanan Ukraynalı turistin bağırsağındaki pırlanta dışkı yoluyla çıktı. Temizlenen pırlanta sahibine teslim edilecek. Şüpheli hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açan ve pırlantayı adli emanete alan savcılık, cezaevini alarma geçiren pırlantayı, sahibi kuyumcu Coşkun Gençoğlu'na iade edecek.


DEĞERSİZ TAŞLA DEĞİŞTİRDİ

5 Ekim günü Kapalıçarşı'da bulunan Coşkun Gençoğlu'na ait kuyumcu dükkânına gelen Ukraynalı turist Nikolay Nikolayeviç K., 1.11 karatlık pırlanta taşa müşteri olmuş, değeri yaklaşık 20 bin TL olan bu taş yerine değersiz bir taş koyarken dükkân sahibi tarafından fark edilince pırlantayı yutmuştu. Gözaltına alınan Nikolay Nikolayeviç K. çıkarıldığı savcılıkça tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmiş, mahkeme de şüpheliyi tutuklayarak cezaevine göndermişti.

Cumhuriyet Savcısı, Maltepe Cezaevi yönetimine bir yazı yazıp şüphelinin tuvaletini, pırlantanın kanalizasyona gitmemesi için klozete değil, kaba yapmasının sağlanması talimatını verdi. SABAH, bu talimatı daha önce haberleştirmişti. 5 Ekim günü tutuklanan Ukraynalı turist bir süre tuvaletini yapmamakta direndi, ama fazla dayanamadı. 13 Ekim günü büyük tuvaletini bir kaba yapan Nikolay Nikolayeviç K.'nin dışkısında pırlanta bulundu. Temizlenen pırlanta tutanakla kuyumcu Coşkun Gençoğlu'na verilecek. Pırlantanın kendisine ait olduğunu, asıl kuyumcunun kendisini dolandırmak istediğini ileri süren Nikolay Nikolayeviç K.'nin ifadesi inandırıcı bulunmadı. Şüpheli hakkında savcılıkça yürütülen soruşturma da tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı Basri Aydın, uyanık turist hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. Nikolay Nikolayeviç K., Asliye Ceza Mahkemesi'nde 8 Kasım'da hâkim karşısına çıkacak. Bu duruşmadan sonra pırlanta sahibine teslim edilecek.

Gardiyan gözetiminde yapıldı Pırlantayı sahibine teslim etmek isteyen savcılık önce röntgen çektirmişti. Röntgende pırlantanın şüphelinin kalın bağırsağında olduğu tespit edilmişti. Doktorlar, vakumla, hatta cerrahi müdahale ile alınması düşünülen pırlantanın ancak dışkılama ile vücuttan atılabileceğine karar vermişti. Pırlantanın çıkması için şüphelinin dışkısını yapmasının beklenmesine karar verildi. Cezaevine talimat yazan savcılık dışkının bir kaba yapılmasını ve başında bir gardiyan bekletilmesini istemişti. Pırlantayı yutan turist bir süre tuvalete çıkmama eylemi yaptı. Sekiz gün sonra pırlanta, dışkı yoluyla çıktı.

Kaynak: Sabah

Yorumlar