2014 KPSS’ye Lisede Okuyanlar Girebilir mi?

Lisede okuyan öğrenciler henüz mezun olmadıklarını düşünerek önceki yıllarda yapılan KPSS sınavlarına katılmamışlardır. Hepsi olmasa da belli lise sınıfları isterlerse 2014 KPSS’ye lise düzeyinden girebilirler.

B grubu (normal memurluk için) KPSS çift yıllarda yapılmaktadır ve puanlar 2 yıl boyunca geçerlidir. Bu iki yıllık süreç içinde kurumsal alımlar haricinde 4 tane merkezi yerleştirme yapılmakta ve bunlarKasım ile Haziran aylarının sonunda olmaktadır.

Lise mezunları KPSS’de Türkçe Matematiksorularından oluşan Genel Yetenek ile beraberTarih, Coğrafya ve vatandaşlık sorularından oluşan Genel Kültür sorularını cevaplamakta ve P94 puanıile tercih yapmaktadırlar.

Mezun olmadan lise düzeyinden KPSS’ye girilebilir mi?

Evet, girilebilir. Sınava girmek için mutlaka mezun olmak gerekmez. Sınav puanı 2 yıl geçerlidir ve bu süre içinde liseden mezun olabilecek durum da olanlar da 2014 KPSS’ye lise düzeyinden girebilirler.

Konuyla ilgili kılavuz hükmü şu şekildedir: “Bu sınava liselerden mezun olanlar ile sınava başvurusırasında mezun olamayıp ancak sınavın geçerlilik süresi olan 2 yıl içinde mezun olabilecek durumdaolan adaylar başvurabilecektir.”

Mezun olmadan tercih yapılabilir mi?

Hayır, mezun olmadan tercih yapılamaz. Yani mezun olmadan sınava girilebilir ancak mezun olmadanpuan kullanılamaz ve tercih yapılamaz.

Buna yönelik kılavuz hükmü şöyledir: “Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye İnternet’legönderildiği son gün itibariyle, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Tercihlerin İnternet’le ÖSYM’ye gönderilmesinin son günü itibariyle mezun durumdabulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır.”

Hangi lise öğrencileri 2014 KPSS’ye girebilir?

Yukarıdaki bilgiler neticesinde aşağıda belirtilenler Eylül 2014′te yapılacak olan KPSS’ye girebilirler:

1- Lise son sınıfta olan öğrenciler (bu öğrenciler zaten 2014 Eylül’e kadar mezun durumda olacakları içinsınava mezun olarak gireceklerdir.)

2- Lise 3. Sınıf öğrencileri (bu adaylar Eylül 2014′te sınava girdiklerinde lise son sınıfta olacaklar ve Haziran 2015′te mezun olduktan sonra tercih yapabilirler.)

3- Lise 2. Sınıf öğrencileri ( bu öğrenciler sınav yapıldığında lise 3. Sınıfta olacaklar. Bunlar 2016 Haziran başında mezun olacaklar ancak 2014 KPSS puanıyla yapılan son yerleştirme 2016 Haziran’ın sonundaolacağı için bu alımlarda tercih yapabileceklerdir. Hem bu alıma kadar puanlar da düşmüş olacaktır veyerleşme şansları artacaktır.)

Sınav başvuruları ne zaman olacak?

2014 KPSS’de lise için başvurular Temmuz başında alınacağını tahmin ediyoruz. Henüz başvurularbaşlamadı ve adayların endişe edeceği bir durum bulunmamaktadır.

Kutay Seymen ARIKAN
memurlar.net

Yorumlar