Çumra Devlet Hastanesine Röntgen Cihazı

Çumra Devlet Hastanesi Röntgen Biriminde yıllardır kullanılmakta olan Konvansiyonel (Klasik) röntgen cihazının yerine, Çift Detektörlü Dijital Röntgen Cihazı alındı.

    Cihazdan elde edilen görüntüler, otomasyon yazılım sistemi( PACK)  ile tüm polikliniklerden hekim tarafından görüntülenebiliyor, hastanın röntgen filmini çekilmesinden sonra henüz polikliniğe varmadan hekimin bilgisayarına röntgen film görüntüsü ulaşıyor.
    Çekilen filmler daha önceden çekilen filmlerle karşılaştırılabiliyor, negatif görüntüleri alınabiliyor, teşhis için hassasiyetle bakılması gereken yerler büyültülüp, küçültülebiliniyor. Filmler mail olarak atılabiliyor. Çekilen röntgen filmleri yıllarca yazılım programı dijital arşivinde saklanabiliyor.
    Cihaz ile tekrar tekrar çekilen röntgen filmleri ile hastaların defaatle radyosyon alması engelleniyor. Adli vaka, sevkli vaka ve yatan hastalar için ise filmler CD’ ye basılabiliyor.
    Hastaların ve teknisyenlerin sağlık risklerini azaltacak olan cihaz, aynı zamanda önümüzdeki günlerde Konya bünyesinde oluşturulacak ağ sistemi ile çekilen filmlerinin diğer hastaneler tarafından görüntü alınabilmesinin de yolunu açacak.
    Sağlık açısından faydaları yanında, cihaz hastane için bakım onarım sarf malzemelerden yapılacak tasarruf ile hastane bütçesine yıllık yaklaşık 30.000 TL kar sağlayacak.
    Çumra Devlet Hastanesi İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Şimşek konu hakkında şunları kaydetti; “Dijital Röntgen Cihazının Çumra Devlet Hastanesi için ciddi bir eksiklikti. Bu eksikliğin giderilmesinden dolayı son derece mutluyuz. Cihazın alımında emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Hastane modernizasyon çalışmaları devam edecek.”dedi.

Yorumlar