Damarlara neştersiz radyolojik tedavi

Yeni cihaz sayesinde 60'a yakın hastalık, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ve herhangi bir ücret ödemeden tedavi edilebilecek.


ANTALYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi (AEAH) Girişimsel Radyoloji ve Anjiyografi Ünitesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan DSA anjiyografi cihazı, pek çok hastalığın tanı ve tedavisinde önemli rol oynayacak. Bu cihazla kalp dışında beyin, böbrek, bacak, kol gibi organlarda damarların anjiyosu çekilebilecek. Anjiyografi cihazı hakkında bilgi veren Radyoloji Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Mert Köroğlu, cihazın kurulumunun yaklaşık 1 ay sürdüğünü ve 16 Aralık'ta ilk hastanın beyin anjiyosunu çektiklerini söyledi.
YAKLAŞIK 60 KALEMDE TEDAVİ
Prof. Dr. Mert Köroğlu, Uzm. Dr. Ahmet Şükrü Alparslan, Uzm. Dr. Pınar Koç ve Uzm. Dr. Mustafa Çetin'in görevli olduğu cihaz sayesinde karaciğer, böbrek biyopsileri, vücuttaki apselerin boşaltılması, tıkanan safra, böbrek ve idrar yollarının açılması, kist ve varislerin tedavisi ile tıkalı damarların açılması gibi en az 60 kalem tedavi işlemi yapılabilecek. Prof. Dr. Köroğlu, "Bu cihazla yapılan tedavi sonucu hasta 1 gün yatıyor, ertesi gün taburcu oluyor. Birçok cerrahi işlem bu yolla ameliyata gerek olmadan yapılabiliyor. Bir hasta ameliyat olduğunda 10-15 gün hastanede yatıyordu. Bu eşdeğer yöntemle tedavi olduğunda 1 gün hastanede yatmış olacak. Bu büyük bir şans, büyük bir kazanım" dedi.
TÜRKİYE'DE SAYILI MERKEZDE VAR
Anjiyografi cihazının Türkiye'deki büyük üniversite hastaneleri ile İstanbul ve Ankara'daki eğitim, araştırma hastanelerinde bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Köroğlu, bu cihaza ihtiyaç duyan hastaların bazı özel merkezlerde yüksek ücret ödeyerek yaptırdıkları tedavileri AEAH'da ücretsiz yaptırabileceklerini kaydetti. Prof. Dr. Mert Köroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu tedavilere ulaşamayan yeşil kartlı veya maddi durumu kötü olan hastalar, artık ulaşabilir hale gelecek. Antalya için en önemlisi bu. Mesela, hasta beyin kanaması geçirmiş, acile başvurmuş. O hasta için beyin cerrahisi bölümü bizden beyin anjiyosu yapmamızı isteyecek. Biz de anjiyo ile beyin kanamasının yerinin neresi olduğunu, hangi damarın anormal, hangisinin baloncuk yapıp patladığını görebileceğiz. Cihazın, hastanın tedavisini de hızlandırıcı etkisi olacak."
HEM ÜCRETSİZ HEM DÜNYA STANDARDINDA
Cihazın tanı ve tedavi olarak iki amacı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mert Köroğlu, "Tedavi amaçlı yönü en önemli özelliği, çünkü hastayı ameliyat etmeden tedavi etmemiz mümkün oluyor. Bu bölge için son derece olumlu bir gelişme. Birçok hasta tedavisini ameliyat olmadan yapabilecek. Bu üniversite ve bazı özel hastanelerde çok yüksek ücretle yapılabilen bir işlemdi. Burada hem ücretsiz olacak hem de dünya standartlarında tedavinin yapılabilmesini sağlayacak" diye konuştu.
GÜNDE 15-20 HASTA TEDAVİ EDİLECEK
Hastaların Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Girişimsel Radyoloji ve Anjiyografi Ünitesi'ne doğrudan başvurabileceğini dile getiren Prof. Dr. Mert Köroğlu, günde 15-20 hastayı tedavi edebileceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar