Genç kalmanın sırrı damar yaşında gizliymiş

İşte uzun ve sağlıklı yaşamın anahtarı: Yaşın değil, damarların genç olması. Geliştirilen ‘erken tespit cihazı’ ile damar sertliğinin önceden bilinmesi mümkün. Uzmanlar ise damarları genç tutmanın önemini vurguluyor. 


Damarların erken yaşlanmasının sinsi hastalıkların habercisi olduğunu söyleyen Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof Dr. Serap Erdine, sağlıklı ve genç damarların uzun yaşamın gizli kahramanları olduğunu, hipertansiyondan korunabilmek gerektiğine dikkat çekti. “Damar Yaşı ve Sağlığı” toplantısında konuşan Prof. Dr. Erdine, ‘damar yaşının erken dönemde saptanmasının, ileride doğabilecek kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi açısından önem taşıdığını da belirterek şunları söyledi:

YÜZDE 20’Sİ KONTROL ALTINDA

“Türkiye’de hipertansiyon hastalarının yüzde 20’si kontrol altında. Ancak risk faktörleri eklendikçe bu hastaların kontrolü güçleşiyor. Bu oran Avrupa’da yüzde 10 ile yüzde 30 arası değişiyor. Tüm bu veriler bize şunu gösteriyor ki damar yaşınız ne kadar genç ise yaşam kaliteniz de yüksek olur. Damar yaşını bilmek ve damarları genç tutabilmek sağlıklı yaşamın anahtarıdır.”
İsveç Lund Üniversitesi Klinik Kardiyovasküler Araştırma Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Peter M. Nilsson da, kalple ilgili tüm riskleri daha iyi anlamak için ‘Erken Damar Yaşlanması’ yöntemine dikkat çekti.

ÇOCUKLAR BİLE RİSK TAŞIYOR

Medexpert Medikal Danışmanı ve Radyoloji Uzmanı Dr. Kamil Nas da damar sertliğinin önceden belirlenebilmesi için yeni bir cihazın geliştirildiğini söyledi. Nas, “Arteriograf cihaz ile bu hastalığın erken dönemde belirlenme şansı artık çok kolay. Gençler üzerinde yapılan çalışmalarda 14 yaşında bile damar sertliğine rastlandığı tespit edildi. Erken teşhis önem taşıyor.”

TOPLAM 1 MİLYAR KİŞİ HİPERTANSİYON HASTASI

- Her yıl 15 milyon kişi inme geçiriyor. (İnmelerin yüzde 60 ila 70’i hipertansiyonla ilişkili) Bunun 5 milyonu ölümle sonuçlanıyor.

- Her yıl en az 2 milyon kalp yetersizliği vakası ortaya çıkıyor.
- Hipertansiyon tüm dünyada 1 milyar kişiyi etkiliyor. Bu sayının 2025 yılında yaklaşık olarak 1.56 milyar gibi bir rakama ulaşması bekleniyor.
- Hipertansiyon, bir yılda yaklaşık  7 milyon kişinin ölümüne neden oluyor.
- Kalp ve damar hastalıkları sonucu tüm dünyada 16.7 milyon kişi ölüyor.
- Kalp krizinden 7.2 milyon ölüm oluyor. Bunun yarısı hipertansiyon ile ilişkili. 

Yorumlar