Kamuda Çalışıp da Kamu Dışı Görülen Sağlıkçılar

Kamuda Çalışıp da Kamu Dışı Görülen Sağlıkçılar…

5258 sayılı Aile Hekimliği kanununa tabii ,kamu personeli olmayan aile sağlığı elemanı olarak hizmet vermekteyiz. Kamu kurumunda olup ta, kamu dışı eleman olarak sıfatlandırılmamız, memur arkadaşlarımızla aynı işi yapıyor olmamıza rağmen iş güvencemiz olmadan emeğimizin karşılığını alamıyor olmamız ,ikinci sınıf insan muamelesi görüyor olmamız bizlerin çalışma şevkini ve motivasyonunu son derece olumsuz etkilemektedir.

Bizleri bu sisteme alırken amaç neydi?
Aylarca boş kalan birimleri,çeşitli nedenlerle kimsenin gidip çalışmadığı yerlerdeki boşluğu doldurup mağduriyeti gidermekti ki öyle de oldu. Ancak bu arada bizler mağdur ediliyoruz ama kimse bunu görmüyor yada görmek istemiyor. Bizleri bu birimlere alırken kpss şartı istemediler,keşke isteselerdi de bizde her an bunun açıklamasını yapmak zorunda kalmasaydık.

Şimdi memur arkadaşların penceresinden bakınca bi nevi onlar da haklı olabilir, biz yıllarca emek verdik, çalıştık, kazandık onlarda öyle olsun diye düşünüyorlar buraya kadar tamam ama gözden kaçan çok önemli bir ayrıntı var ki kamu dışı ASE’lerde KPSS’ye girdi, hepimizin elinde bir KPSS puanı mevcut ama KPSS bir seviye belirleme sınavı değil tercihe dayalı yerleştirme olayı.
Demek ki tercih meselesi, birileri tercih edip yerleşmiş birileri de bazı nedenlerden dolayı tercih etmeyip yerleşmemiş, durum bundan ibaret.
Kimsenin kpss ile alınmadık diye bu konuda bize çıkışmaya hakkı olduğunu sanmıyorum, dediğim gibi keşke kpss puanı ile alsalardı da kadro veya iş güvencesi talebimizde karşımıza engel olarak çıkarmasalardı.

KPSS’siz alındınız deniliyor o zaman başta ona göre alım yapılmalıydı.
KPSS olmadan yıllardır kimler kimler kadro aldı hepimiz çok iyi biliyoruz detaya girmeye gerek bile yok. Bizim olayımız aynı kurumda, aynı özveride, aynı fedakarlıkta, aynı sürede ve aynı şartlar altında çalışıyorken neden kamu dışı olarak ve iş güvencemiz olmadan çalışıyoruz?

Yer değişikliği ve birim değişikliği hakkı tanınmıyor, iş güvencesi sağlanmıyor ve her türlü mobinge açık hale getirilen pozisyonumuz güvence ve kadro talebimizde’ kamu dışı eleman ‘olarak geri çevrilirken, olay nöbete, eğitime vs. ye gelince olmaz siz kamu dışısınız denilmiyor. Aslında yazacak çok şey var ama görmek isteyen görür, duymak isteyen duyar, malesef…

Bizim davamız 4000 civarı kamu dışı aile sağlığı elemanı olarak,hakkımızın suistimal edilmemesi,emeğimizin görmezden gelinmemesi ve en azından iş güvencemizin sağlanmasını istiyoruz.

Ö. Özkan
MediHaber.Net

Yorumlar